شهر پردیس | مسکن مهر | ساخت مسکن

شرط ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال / اعتمادی بین دولت و بخش خصوصی نیست

شرط ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال / اعتمادی بین دولت و بخش خصوصی نیست

رئیس هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به بی‌مهری‌های دولت قبل به مسکن مهر، گفت: اگر مدیریت‌ها در کشور درست شود، ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی امکانپذیر است.

مسکن مهر یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مسکن دولتی در ایران است که با هدف ارائه مسکن با قیمت مناسب و جذاب به خصوص برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه، شکل گرفته است. در شهر پرند نیز مجتمع‌های مسکن مهری وجود دارند که شامل واحدهای مسکونی با امکانات کامل و مدرنی هستند. این پروژه‌ها با توجه به قیمت مناسب‌تر نسبت به بازار مسکن تجاری، توانسته‌اند برای خریدارانی که دنبال یک مسکن مناسب هستند، گزینه‌ای کارآمد و مقرون به صرفه را فراهم کنند.

«ایرج رهبر» در نشست تخصصی «بررسی موانع و ایرادات موجود در فرآیندهای حوزه ساخت‌وساز (گلوگاه‌های فساد، ایرادات و تخلفات شایع)» با اشاره به تاسیس انجمن انبوه سازان از سال ۸۰ تاکید کرد: از همان زمان این انجمن سعی داشته تا بازوی کمک رسانی کشور باشد، به طوری که در پروژه‌های همچون مسکن مهر این انجمن پیش قدم بوده است و در شهر جدید پردیس ۱۰ هزار واحد صنعتی توسط فعالان این انجمن ساخته شده است.

وی اظهارکرد: هرچند شرکت ترکیه‌ای «کوزو» را همواره به رخ ما می‌کشیدند، اما ثابت کردیم کیفیت کارمان خوب است و حتی محاسباتمان در ساخت‌و سازها از ترک‌ها بهتر و دقیق‌تر بود.

رهبر خاطرنشان کرد: ایران از نظر مهندسی در رتبه دوم یا سوم جهان است و همه ساله شاهد فارغ التحصیل شدن دست کم ۲۰۰ هزار نفر از دانشجویان در رشته‌های فنی و مهندسی هستیم که از این نظر حتی امریکا به ما نمی‌رسد.

وی بیان کرد: در دولت‌های نهم و دهم برای صنعتی‌سازی اعلام آمادگی کردیم و حتی تجهیز کارگاه نیز انجام شد، اما با روی کار آمدن دولت یازدهم بی‌مهری‌ها به مسکن مهر را شاهد بودیم، به طوری که «عباس آخوندی» وزیر اسبق راه و شهرسازی مسکن مهر راه پروژه‌ای «مزخرف» توصیف می‌کرد و در آن سال‌ها شاهد بودیم مصوبات دولت به بخش خصوصی زیان زیادی وارد کرد.

رئیس هیات مدیره انجمن امور سازان استان تهران با اشاره به سوء مدیریت‌ها در کشور، گفت: با اینکه ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی به قانون تبدیل شده و منابع آن نیز از صندوق ملی مسکن پیش‌بینی شده است، اما عدم هماهنگی‌هایی را در این زمینه شاهد هستیم که به پروژه‌ها لطمه می‌زند.

وی یادآور شد: با اینکه برای ساخت این واحدهای مسکونی تفاهمنامه‌های سه جانبه در قانون پیش‌بینی شده است، اما اکنون شاهدیم بانک خود را از این تفاهم جدا کرده و در عمل به تفاهم دوجانبه تبدیل شده است که به معنای عدم هماهنگی است.

رهبر گفت: هنوز با مشکل تامین زمین، ناهماهنگی بانک‌ها در مسائل مالی و همچنین ناکافی بودن آورده متقاضیان مواجه هستیم.

وی معتقد است: اگر مدیریت‌ها در کشور درست شود، ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی دور از دسترس نیست؛ زیرا از نظر مصالح ساختمانی همچون آهن، سیمان و غیره هیچ مشکلی وجود ندارد.

این مقام صنفی ادامه‌داد: وقتی تامین مالی پروژه از سوی بانک کافی نیست و آورده نقدی متقاضیان نیز اندک است، می‌توان تزریق مالی را از سوی بخش خصوصی انجام داد.

وی یادآور شد: عدم پرداخت به موقع در مسکن مهر و همچنین آورده نقدی اندک متقاضیان، پروژه‌ها را طولانی کرد و به درازا کشانید و مسئله تورم و عدم پرداخت ما به التفاوت قیمت مصالح ساختمانی نیز بر مشکلات افزوده است.

رهبر اضافه کرد: عدم اعتماد بین دولت و بخش خصوصی و همچنین عدم تصمیم گیری به موقع، یکی دیگر از مشکلات اساسی کار است.

وی افزود: مهیا نبودن آماده‌سازی زمین‌ها و همچنین کمبود نیروی انسانی جزو دیگر موانع پیش پا افتاده‌ای است که اجازه نمی‌دهد طرح ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی که در مجلس نیز مصوب شده است، به خوبی پیش برود.

رئیس هیات مدیره انجمن امور سازان استان تهران همچنین خواستار سیستمی شدن صدور پروانه‌های ساخت شد تا بتوان به راحتی مدارک، نقشه‌ها و غیره را آپلود کرد تا در کمتر از یک هفته مجوز صادر شود.

وی، یکی دیگر از مشکلات را موضوع نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان عنوان کرد و گفت: اگر خواهان آن هستیم که ساختمان‌های خوب ساخته شود باید سازندگان افرادی فنی و متخصص باشند، زیرا صرف حضور ناظران فایده‌ای ندارد و باید تکنسین‌ها و مهندسان را طوری تربیت کنیم که ساختمان‌ها را درست بسازند.

منبع: ایرنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر