قیمت مسکن | وام مسکن | تسهیلات بانکی

لزوم کاهش اعتبار بانک های مختلف / بیش از ۳۶ هزار میلیارد وام مسکن پرداخت شد

لزوم کاهش اعتبار بانک های مختلف / بیش از ۳۶ هزار میلیارد وام مسکن پرداخت شد

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بیش از ۱۵۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن پرداخت شده که برای افزایش قدرت بانک‌ها باید اعتبار بانک‌های متخلف را کاهش دهیم.

تسهیلات مسکن یکی از ابزارهای مالی است که برای کمک به افراد در خرید یا ساخت مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تسهیلات معمولاً توسط بانک‌ها، موسسات مالی یا دولت ارائه می‌شود. اغلب این تسهیلات شامل وام‌های مسکن با نرخ بهره مناسب، اعطای تسهیلات به صورت تسهیلات ارزان قیمت و یا برنامه‌های وام مسکن دولتی است.

مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه همچنان شاهد آن هستیم که بانک‌ها در پرداخت تسهیلات کوتاهی می‌کنند گفت: طبق قانون جهش تولید مسکن باید بانک‌ها ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، اما در شرایط کنونی بانک‌های خصوصی همکاری چندانی در این بخش ندارند.

به گفته وی هم اکنون بخش مسکن برای افزایش تولید خود نیازمند پرداخت تسهیلات و تامین منابع مالی است در نتیجه باید در این شرایط بتوانیم قدرت تولید مسکن را افزایش دهیم.

یوسفی اظهار کرد: بازار مسکن برای آنکه بتواند قدرت را در اختیار خود بگیرد و متقاضیان را به این بازار هدایت کند و از خروج نقدینگی این بازار جلوگیری کند، باید منابع مالی کافی در اختیار داشته باشد.

او افزود: آمار‌ها نشان می‌دهد از ابتدای اجرای این قانون جهش تولید مسکن تا پایان دی امسال ۱۵۷ هزار و ۷۳۶ میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن پرداخت شده است، از این رقم ۲۱ هزار و ۶۱۲ میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده که این رقم را باید از بخش تسهیلات ساخت مسکن مستثنا کرد، همچنین ۱۶ هزار و ۶۴ میلیارد تومان هم بابت حوداث غیرمترقبه پرداخت شده است.

گفتنی است در بخش ساخت مسکن، ۳۶ هزار و ۸۵۶ میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن خودمالکی، ۵۱ هزار و ۳۰۵ میلیارد تومان در قالب مشارکت نهضت ملی مسکن و ۳۱ هزار و ۹۹۸ میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن روستایی پرداخت شده است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر