اسقاط اقساطی

اسقاط اقساطی

هنوز آیین‌نامه واردات خودرو نهایی نشده است اما مسئولان طرح نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، شرط واردات خودرو را تنها ارائه گواهی اسقاط اعلام کرده‌اند و نیازی به داشتن خودروی فرسوده نیست.

پس از آنکه ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، ارائه گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری خودروهای وارداتی (اعم از نو و کارکرده) را ضروری اعلام و تاکید کرد که تا زمان تصویب آیین‌نامه، در ازای شماره‌گذاری هر دو خودروی وارداتی بایستی گواهی اسقاط یک خودروی فرسوده ارائه شود، بازار خودروهای فرسوده رونق گرفت و با قیمت های نجومی معامله شد.

در پی واکنش به اوضاع افسارگسیخته بازار خودروهای فرسوده، مهران سالاریه، رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده اعلام کرد که متقاضیان واردات خودرو نیازی به خرید خودرو فرسوده ندارند

به گفته وی، حجم قابل توجهی گواهی اسقاط از سال‌های گذشته در سبد مراکز اسقاط انباشت شده است که پاسخگوی نیاز واردات و تولیدکنندگان داخلی خودرو است و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده برای تمام واردکنندگان خودرو اعم از حقیقی و حقوقی پس از واردات خودرو و ترخیص از گمرک، گواهی اسقاط تخصیص داده خواهد شد و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده ضمن اشاره به اینکه تا اواخر سال گذشته، در ازای هر دستگاه خودروی وارداتی بایستی ۸ گواهی اسقاط ارائه می‌شد، تصریح کرد که در حال حاضر تا زمان ابلاغ آیین‌نامه جدید، در ازای هر دو خودروی وارداتی یک گواهی اسقاط بایستی توسط واردکننده ارائه شود.

محمود مشهدی شریف، رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده، نیز با تاکید بر عدم نیاز به خرید خودروی فرسوده برای دریافت گواهی اسقاط گفت که برای واردات خودرو، دارا بودن خودروی فرسوده ضروری نیست و افراد باید تنها گواهی اسقاط ارائه کنند.

به گفته وی خبری مبنی بر اینکه صاحبان خودروهای فرسوده می‌تواند برای واردات خودرو اقدام کنند؛ شایعه غلطی بوده است که بر این اساس افراد تشویق شدند تا خودروی فرسوده بخرند به امید آنکه بتوانند خودروی خارجی وارد کنند.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده اظهار کرد: حقیقت امر این است که برای واردات خودروها، ارائه “گواهی اسقاط” ضروری است. قیمت گواهی اسقاط هر خودروی سواری ۳۵ میلیون تومان است و افراد نیاز است که نصف این قیمت را بپردازند؛ بنابراین می‌توانند با ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گواهی اسقاط دریافت و خودرو وارد کنند. برای این منظور افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز اسقاط اقدام به خرید گواهی اسقاط کنند.

وی همچنین اعلام کرد: در حال حاضر ۴۰ هزار گواهی اسقاط موجود داریم که با این میزان گواهی‌ها می‌توان حدود ۸۰ هزار خودرو وارد کشور کرد؛ بنابراین نگرانی از این حیث وجود نخواهد داشت. طبق آنچه که برنامه‌ریزی شده، قرار است که حداکثر ۱۰۰ هزار خودرو وارد کشور شود؛ بنابراین تنها ۲۰ هزار گواهی خودرو کمبود داریم که می‌توانیم این میزان را نیز تولید و فراهم کنیم. تا پایان سال ۱۰ هزار خودروی دیگر گواهی اسقاط خواهند گرفت.

هنوز آیین‌نامه قانون ساماندهی تصویب نشده است

سید امیر احمدی، دبیر انجمن صنفی مراکز اسقاط کشور نیز درباره طرح واردات خودرو با گواهی اسقاط اظهار کرد: زندگینامه اسقاط از اول تاکنون طولانی است اما در حال حاضر تعداد گواهی موجود برای بحث فرسوده حدود ۴۰هزار گواهی است. تعداد خودرویی که قرار است وارد کشور شود حدودا هزار دستگاه است. البته گمانه‌زنی می‌شود که هزار دستگاه خودرو وارد کشور شود، اما هنوز آیین‌نامه قانون ساماندهی تصویب نشده است یعنی ما نمی‌دانیم در رابطه با واردات خودرو به کشور آیا قرار است دو گواهی به خودرو وارداتی تخصیص دهند یا یک گواهی و یا اینکه همانند سال ۹۳ انجام شود.

وی به تشریح آیین‌نامه سال ۹۳ پرداخت و گفت: آیین‌نامه سال ۹۳ به اینصورت بود که در ازای واردات خودرو تا حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی بایستی ۴ خودرو فرسوده از رده خارج می‌شد یعنی هر یک خودرو که وارد کشور می‌شد ۴ خودرو فرسوده از رده خارج می‌شد. از حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی به بالا بسته به نوع موتور ۵تا ۸ گواهی مصرف می‌شد.

احمدی افزود: بعد از سال ۹۶ که ممنوعیت واردات داشتیم قوانین قبلی و مصوبات هیات وزیران کلا لغو می‌شود. الان همه منتظر این هستند که باتوجه

به قانون ساماندهی صنعت خودرو که دی ماه سال گذشته تصویب شد آیین‌نامه این قانون به تصویب هیات وزیران برسد و اجرایی شود. با گذشت حدود ۷ ماه همه منتظریم که این اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: بنابر این گمانه‌زنی می‌شود که در ازای واردات هر یک خودروی نو شماره به کشور یک یا دو خودرو از رده خارج شود‌ و از گواهی آن استفاده شود.

دبیر انجمن صنفی مراکز اسقاط کشور درباره دریافت گواهی اسقاط خودروهای فرسوده گفت: گواهی خودروی فرسوده همان خورروی فرسوده‌ای است که در طرح قبلی شرکت می‌کند. دو طرح در این مورد داریم یک طرح نقدی و یک طرح جایگزین. در طرح جایگزین مالک خودروی فرسوده در ازای تحویل خودرو یک خودروی نو شماره می‌گیرد که در قرعه‌کشی برنده شده است.

در طرح نقدی، مالک، خودرو را تحویل مرکز اسقاط می‌دهد و پول آن را میگیرد که حدود ۳۵ تا ۴۳ تومان است. بعد از اینکه خودرو را تحویل مرکز اسقاط داد کارشناس راهور خودرو را بازدید می‌کند اگر خودرو صلاحیت داشته باشد یعنی دوتا رکن شماره بدنه و شاسی اصیل باشد، این خودرو را به نوعی اسقاط می‌کنند و تاییدیه ناجای آن در سامانه ثبت می‌شود. پس از آن کد رهگیری می‌گیرد که این کد در اصل همان گواهی اسقاط است.

احمدی افزود: در مورد واردات خودرو نیز، این کد به کدهای خودروی وارداتی تخصیص پیدا می‌کند. بسته به تصمیم‌گیرنده که آیین‌نامه است یک یا ۲ یا ۴ تا به آن کدهای خودرو ثبت می‌شود و خودرو وارد کشور می‌شود.

در عین حال، جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی درباره آیین‌نامه واردات خودرو گفت که اواخر مرداد آئین نامه واردات خودرو در وزارت صمت نهایی شده و به هیات دولت رفته تا به تصویب نهایی برسد، آنچه که در وزارت صمت نهایی شده و به هیات دولت رفته، آئین نامه خوب و کاملی است و می تواند گره گشای خیلی از مشکلات باشد و انتظار ما این است آن چیزی که در وزارت صمت تصویب شده است، عینا در هیات دولت مصوب شود.

به گفته وی قرار بود اوایل شهریور، آئین نامه واردات خودرو نهایی شود که این اتفاق نیفتاد اما انتظار می رود بعد از اربعین حسینی در جلسه هیات دولت نهایی شود.

انتهای پیام/

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار