اولین سری تاکسی برقی ها به تهران رسید

تحویل نخستین تاکسی‌های برقی در شهر تهران به دنبال امضای توافقنامه همکاری بین شرکت کرمان موتور و سازمان تاکسیرانی شهر تهران برای تحویل ۲۰۰۰ خودرو برقی برای استفاده در ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران انجام شد.

اولین سری تاکسی برقی ها به تهران رسید

تاکسی‌های برقی از آنجایی که از منابع انرژی پاک مانند باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کنند، نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط‌زیست دارند. این وسیله نقلیه برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، کاهش گازهای گلخانه‌ای و بهبود کیفیت هوای شهرها بسیار موثر است.

شرکت کرمان موتور بعد از ظهر امروز طی مراسمی با حضور شهردار تهران، سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران و جمعی از مدیران شرکت کرمان موتور نخستین تاکسی‌های تمام برقی را تحویل رانندگان داد.

در پروژه برقی‌سازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی که با همت علی‌آبادی وزیر صمت از سال گذشته آغاز شد، شرکت کرمان موتور به عنوان نخستین شرکت خودروساز در برقی‌سازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی، نخستین سری از تاکسی برقی را تحویل ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران داد.

تحویل نخستین تاکسی‌های برقی در شهر تهران به دنبال امضای توافقنامه همکاری بین شرکت کرمان موتور و سازمان تاکسیرانی شهر تهران برای تحویل ۲۰۰۰ خودرو برقی برای استفاده در ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران صورت گرفت.

قیمت این تاکسی برقی یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که البته رانندگان تاکسی می‌توانند برای خرید این خودرو از تسهیلات ۹۰۰ میلیون تومانی با باز پرداخت ۵ ساله و کارمزد ۹ درصد استفاده کنند.

جالب است بدانید ۶۰۰ میلیون تومان از این تسهیلات را کرمان موتور به متقاضیان ارائه می‌کند و باقی سهم تاکسیرانی و شهرداری تهران است.

ثبت‌نام تاکسی‌های برقی همچنان در محل تاکسیرانی تهران در حال انجام است و دارندگان تاکسی‌های فرسوده با دریافت معرفی نامه از تاکسیرانی تهران می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

در ابتدای مراسم تحویل تاکسی‌های برقی کرمان موتور شادی مالکی سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران گفت: بخشی از تاکسی‌های برقی که امروز تحویل ناوگان حمل‌ونقل عمومی می‌شود در قالب همکاری با وزارت صمت و طبق توافق شهرداری‌ تهران و گروه صنعتی کرمان‌موتور برای تحویل ۲۰۰۰ دستگاه تاکسی برقی است که امروز ١٠٠٠ دستگاه آن تحویل شهرداری می‌شود.

وی در ادامه از عرضه ۲۷ هزار تاکسی برقی تا پایان سال به ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر تهران خبر داد و گفت: بر همن اساس با ۱۱خودروساز برای واردات ۲۷ هزار تاکسی برقی تا پایان سال قرارداد منعقد شده است.

سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران همچنین گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال، ۵۵ هزار تاکسی و ۱۰هزار ون برقی وارد ناوگان حمل‌ونقل خواهد شد.

در ادامه این مراسم علیرضا زاکانی شهردار تهران درباره ایستگاه‌های شارژ موردنیاز تاکسی‌های برقی گفت: تا امروز ۷۴ جایگاه شارژ احداث شد؛ کما اینکه خودروها قابلیت شارژ خانگی نیز دارند. قراردادی با شرکت مبنا برای تاسیس حدود ۹۰۰ جایگاه شارژ بسته شده است و تا پایان سال محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه در بخش خصوصی و خودروسازی داخلی زحمات زیادی در زمینه برقی شدن ناوگان تاکسیرانی در کشور کشیده شد. افزود: هم اکنون ۲ هزار و ۷۵۵ دستگاه اتوبوس بالغ بر حدود ۵۰۰ میلیون یورو از تولیدات داخلی خریداری کردیم که به سرعت در حال اضافه شدن به ناوگان عمومی است.

تاکسی برقی کرمان موتور در اصل نسخه برقی همان کی‌ام سی جی ۷ کرمان موتور است که پیش از این در اختیار مشتریان ایرانی قرار گرفته و با استقبال نسبتا قابل قبولی مواجه شده بود.

سامانه نیروبخش KMC J۷ EV از یک موتور برقی به قدرت ۱۴۲ کیلووات یا ۱۹۰ اسب بخار و باتری لیتیوم آهن فسفات به ظرفیت ۵۰.۱ کیلووات ساعت تشکیل شده است. این موتور و باتری می‌توانند شتاب صفر تا صد کی‌ام سی جی ۷ برقی را به حدود ۷.۶ ثانیه برسانند و حداکثر سرعت ۱۴۲ کیلومتر بر ساعت را برای آن رقم بزنند. در نتیجه، یک ماشین سدان نسبتا پرشتاب و با بیشینه سرعت قابل قبول پیش روی کاربران ایرانی قرار گرفته است که برای مصارف حمل‌ونقل عمومی با کاربردهای خانوادگی بسیار مناسب خواهد بود.

اما میزان پیمایش این خودرو با یک مرتبه شارژ چیزی حدود ۴۰۰ کیلومتر خواهد بود که البته بسته به شرایط مسیر، تعداد سرنشینان و... احتمالا در عمل به کمتر از این خواهد رسید. در مورد حداکثر زمان مورد نیاز برای شارژ باتری جک جی ۷ برقی، طبق اعلام شرکت سازنده، چیزی حدود ۸.۵ ساعت زمان نیاز است تا شارژ باتری از ۱۵ درصد تا ۱۰۰ در صد برسد. مدت زمان لازم برای شارژ باتری بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نیز حدود ۴۸ دقیقه برآورد شده است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

  • کاظم

    برای مبارزه با آلودگی هوا باید این تاکسی ها را به نرخ ۳۰۰ میلیون تومان به رانندگان بدهید زیرا رانندگان از عهده خرید آن برنمی آیند.

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها