تبدیل پادگان بزرگ پایتخت به پارک / تجربه بوستان ولایت تکرار می شود

در حالی که رئیس شورای شهر تهران انتقاداتی به ساخت‌وسازها در پادگان ۰۶ دارد، معاون شهردار تهران می‌گوید که «قانونی کارها در حال انجام است.»

تبدیل پادگان بزرگ پایتخت به پارک / تجربه بوستان ولایت تکرار می شود

«درهای پادگان ۰۶ به روی مدیران شهری بسته است و مدت‌هاست که ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در این مکان صورت می‌گیرد،» این را رئیس شورای شهر تهران مهدی چمران می‌گوید.

در عین حال معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران حمیدرضا صارمی می‌گوید که مسوولان برای ساخت‌وساز در پادگان تا پایان سفت‌کاری «بخش‌نامه‌ای از وزارت راه دارند» و تا یک ماه آینده پروانه ساختمانی صادر می‌شود.

در اوایل دهه ۷۰ بحث انتقال پادگان‌ها به خارج از شهر مطرح شد. برخی از پادگان‌ها از جمله قلعه‌مرغی از پایتخت خارج و تبدیل به پارک ولایت شد. برای خروج پادگان ۰۶ (در شمال شرق تهران با مساحت ۵۲ هکتار) هم توافقاتی بین شهرداری و ارتش صورت گرفته است. در ۳۰ درصد پادگان ساخت‌وساز و سرانه‌های خدماتی ایجاد و در الباقی آن یک پارک به اندازه پارک ملت ساخته می‌شود. 

مدیران شهری می‌گویند که «به محض صدور پروانه زمین را تحویل گرفته» و مردم می‌توانند از همان ابتدا از این پارک حدوداً ۳۵ هکتاری، استفاده کنند.

علاوه بر خروج پادگان‌ها از شهر ، باید ۲۵ رسته شغلی از جمله کفاشان، طلاسازها و ... بر اساس مصوبه شورا از تهران خارج شوند و تاکنون این امر به درستی صورت نگرفته است.

کارشناس مسایل ترافیکی رضا نیازمند می‌گوید که ساخت‌وساز در داخل پادگان «باعث افزایش جمعیت و ترافیک می‌شود» و معابر پاسداران کشش این موضوع را ندارند.

کارشناس مسایل شهری سوده حیدریان با بیان اینکه با خروج پادگان‌ها سرانه فضاهای سبز، اجتماعی، خدماتی و...  افزایش می‌یابد، می‌گوید که این اقدامات «یک محرک توسعه است» و باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود.

به گفته کارشناسان، زمین‌هایی مشابه پادگان ۰۶ با یک برنامه‌ریزی مناسب ضامن توسعه شهر هستند و باید اوقات فراغت مناسبی در این محوطه برای مردم ایجاد کرد. همچنین پروژه باید پیوست ترافیکی داشته باشد تا به شریان‌های ارتباطی فشار وارد نشود و مردم بتوانند به راحتی تردد کنند.

منبع: فارس
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • عباسوند

  زود قضاوت نکنید لطفاً بررسی کنید در همین بوستان ولایت که از حالت پادگان درآمد چه کاری جز آسفالت یک خیابان انجام دادند؟ بیشتر قسمت‌های پارک یا بیابان است یا محلی برای ساخت و سازهای ساختمان‌های خود شهرداری و مردم بهره‌ای از این بوستان نبردند. به غیر از یک خیابان دور پارک نه فضای سبزی است، نه باغ پرندگانی و نه حتی یک استخر آبی چه برسد دریاچه مصنوعی که به عنوان طرحهای این بوستان پیشبینی شده بودند، مردم جنوب شهر در حسرت چند جای تفریحی مانده‌اند و شهرداری مشغول ساخت و سازهای نابجای خودش در این مکان عمومی و تخریب آن است!!!! لطفاً یک ارگان نظارتی به داد این مردم برسد.

سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار
  سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  پیشنهاد سردبیر