هواشناسی | هواشناسی امروز | هواشناسی فردا | پیش بینی آب و هوا

باد شدید در راه این استان ها / کدام استان ها درگیر باران می شوند؟

باد شدید در راه این استان ها / کدام استان ها درگیر باران می شوند؟

مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت: فردا جمعه شاهد وزش باد شدید و بارش باران در نواحی شرقی کشور خواهیم بود.

هواشناسی علمی است که به مطالعه و پیش‌بینی وضعیت جوی، اقلیم و پدیده‌های متنوعی که در جو زمین اتفاق می‌افتند، می‌پردازد. این علم اطلاعاتی را در مورد دما، رطوبت، باد، باران، برف، رعد و برق و سایر ویژگی‌های جوی فراهم می‌کند. هواشناسی با استفاده از ابزارهای مدرن اندازه‌گیری و تجهیزات مانند رادارها و سنسورهای فضایی، اطلاعات دقیق‌تری را درباره شرایط جوی جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات برای پیش‌بینی هوا، مدیریت بحران‌های طبیعی مانند طوفان و سیلاب، و برنامه‌ریزی در حوزه‌های کشاورزی و حمل‌ونقل اهمیت دارد. هواشناسی به عنوان یکی از ابزارهای اساسی در تصمیم‌گیری‌های روزانه و مدیریت منابع زیستی و انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

صادق ضیائیان مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور گفت: طی ۲۴ ساعت آینده در نیمه غربی اصفهان، جنوب یزد، شرق لرستان، شمال فارس، برخی مناطق چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات کرمان و برخی مناطق خراسان جنوبی و خراسان رضوی رگبار باران گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در نقاط سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وی، روز جمعه در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی برخی نقاط استان‌های یزد،کرمان و جنوب اصفهان، شنبه در برخی نقاط استان فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و مناطق شمالی استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل شاهد بارش باران خواهیم بود. 

وی افزود: روز یکشنبه در شمال غرب سواحل دریای خزر برخی مناطق کرمان و ارتفاعات البرز و زاگرس بارش رخ خواهد داد.

ضیائیان با بیان اینکه روز دوشنبه بارش در ارتفاعات البرز، سواحل دریای خزر، شمال شرق و برخی مناطق استان‌های اردبیل و کرمان ادامه خواهد داشت گفت: طی سه روز آینده در شرق کشور وزش باد شدید در مناطق مستعد گاهی همراه با گردوخاک پیش بینی می‌شود. 

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر