هواشناسی | هواشناسی امروز | هواشناسی فردا | پیش بینی آب و هوا

سامانه جدید بارشی در راه کشور / کدام استان ها برفی می شوند

سامانه جدید بارشی در راه کشور / کدام استان ها برفی می شوند

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از تداوم بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور و ورود سامانه بارشی جدید طی پنجشنبه (۱۲ بهمن‌ماه) به ایران خبر داد.

هواشناسی علمی است که به مطالعه و پیش‌بینی وضعیت جوی، اقلیم و پدیده‌های متنوعی که در جو زمین اتفاق می‌افتند، می‌پردازد. این علم اطلاعاتی را در مورد دما، رطوبت، باد، باران، برف، رعد و برق و سایر ویژگی‌های جوی فراهم می‌کند. هواشناسی با استفاده از ابزارهای مدرن اندازه‌گیری و تجهیزات مانند رادارها و سنسورهای فضایی، اطلاعات دقیق‌تری را درباره شرایط جوی جمع‌آوری می‌کند. این اطلاعات برای پیش‌بینی هوا، مدیریت بحران‌های طبیعی مانند طوفان و سیلاب، و برنامه‌ریزی در حوزه‌های کشاورزی و حمل‌ونقل اهمیت دارد. هواشناسی به عنوان یکی از ابزارهای اساسی در تصمیم‌گیری‌های روزانه و مدیریت منابع زیستی و انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از تداوم بارش باران و برف در نقاط مختلف کشور و ورود سامانه بارشی جدید طی پنجشنبه (۱۲ بهمن‌ماه) به ایران خبر داد.

صادق ضیاییان افزود: سه شنبه (۱۰ بهمن‌ماه) با گذر امواج تراز میانی جو در سواحل دریای خزر شمال غرب، مناطقی از غرب، ارتفاعات زاگرس واقع در جنوب غرب، غرب استان اصفهان همچنین در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین و البرز و شمال استان خراسان رضوی ابرناکی بارش باران و برف و وزش باد پیش‌بینی می.شود. در غرب مازندران، گیلان و شمال اردبیل بارش شدت خواهد داشت.

 وی اضافه کرد: چهارشنبه (۱۱ بهمن‌ماه) در غرب سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی، مناطقی از شمال غرب و غرب کشور افزایش ابر و بارش پراکنده باران و برف رخ می‌دهد.

به گفته ضیاییان پنجشنبه (۱۲ بهمن‌ماه) با ورود سامانه بارشی به غرب کشور در کل نوار غربی و بعد از ظهر در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز ،تهران، غرب اصفهان، فارس، بوشهر کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان بارش باران و برف و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. در نیمه شمالی کشور بارش به‌صورت برف خواهد بود. در مناطق جنوب و جنوب شرق بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی ‌می‌شود.

وی اضافه کرد: جمعه (۱۳ بهمن‌ماه) گستره فعالیت این سامانه در کل کشور خواهد بود. در مرکز کشور شامل نیمه شرقی اصفهان، یزد، نیمه شمالی کرمان ابرناکی همراه با بارش به‌صورت پراکنده و خفیف پیش‌بینی می‌شود. در جنوب کرمان، مرکز هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان رگبارو رعد و برق و وزش باد شدید انتظار می‌رود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا افزود: در مناطقی از کرمانشاه، لرستان، شمال شرق خوزستان، چهار محال و بختیاری بارش برف شدت خواهد داشت.

به گفته ضیاییان شنبه (۱۴ بهمن‌ماه)این سامانه در نوار شرقی کشور فعال خواهد بود. در شرق سواحل دریای خزر ، شمال شرق و جنوب شرق کشور بارش و وزش باد انتظار می‌رود و بعد از ظهر از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود همچنین در این روز در ارتفاعات زاگرس نیز افزایش ابر و بارش برف رخ می دهد. 

وی افزود: طی روزهای پنجشنبه و جمعه کاهش دما در نیمه غربی و نوار شمالی کشور رخ می‌دهد و در شرق و جنوب شرق کشور طی روزهای شنبه و یکشنبه کاهش دما انتظار می‌رود. 

به گفته ضیاییان سه شنبه و جمعه دریای خزر مواج خواهد بود. جمعه خلیج فارس و شنبه خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۱۱ بهمن ‌ماه) قسمتی ابری تا نیمه ابری، در بعضی ساعت‌ها افزایش ابر و بار برف و باران با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۸ درجه سانتیگراد و طی ‌پنجشنبه ( ۱۲ بهمن ماه) نیمه ابری تا ابری، در بعضی ساعت‌ها بارش باران و برف و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۳ و حداکثر دمای ۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی فردا و پس فردا بندرعباس با دمای ۲۷ و ۲۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردیبل با دمای ۷- و ۸- درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر