در نبود غول های خودروسازی خارجی، داخلی ها جولان می دهند

در نبود غول های خودروسازی خارجی، داخلی ها جولان می دهند

مسلم نوروزی - برگزارکننده نمایشگاهی

وضعیت امروز صنعت خودرو که به واسطه تحریم ها، رکود و افزایش افسار گسیخته قیمت ها در بحران قرار گرفته، متاسفانه اثر مستقیم بر برگزاری رویدادهای نمایشگاهی حوزه خودرو درهمه استان ها داشته است. همانطور که می دانید تقریبا در هر یک از استان های کشور یک رویداد بین المللی در حوزه صنعت خودرو برگزار می شود.

فضای رقابت و رونمایی از برندها و محصولات جدید در رویدادهای نمایشگاهی بسیار کم رنگ شده است. در گذشته هر یک از این رویدادها میزبان مشارکت کنندگانی از کشورهای خارجی بودند و مجموعه های خودروساز و قطعه ساز داخلی نیز برای مقابله با شرکای خارجی با بهترین و با کیفیت ترین محصولات خود در نمایشگاه شرکت می کردند. امروز با توجه به تحریم ها و کاهش بسیار شدید واردات خودرو ، شرکت های داخلی رقبای خارجی خود را در داخل کشور از دست داده اند و این فضای پویا و رقابتی به طور کامل از رویدادهای نمایشگاهی حذف شده است.

این امر باعث ایجاد حاشیه امن برای داخلی سازها شده و حالا مشتری ها دیگر حق انتخاب چندانی ندارند. با توجه به فروش های بلند مدت، قرعه کشی های به وجود آمده و عدم فروش به روز خودرو، حالا دیگر خودرو سازان احساس نیازی برای حضور در نمایشگاه ها ندارند خیالشان از بابت فروش محصولاتشان راحت است. در این زمینه حتی با کمبود محصول به میزان تقاضای بازار نیز مواجه می شوند.

بی شک نمایشگاه و فضای پویای رویدادهای نمایشگاهی، محیطی است که در آن بازدید کنندگان با محصولات روز دنیا و فناوری های عرضه شده در هر حوزه آشنا می شوند و در واقع می توانند نسبت به معیار های خود محصول یا محصولاتی را تهیه کنند.

نبود شرایط مساعد برای پاسخ به نیازهای روز مشتریان، چالش بعدی بازار آشفته صنعت خودرو استو تعریف آپشن در کشور ما تقریبا به طور کامل عوض شده است. با توجه به این که در نمایشگاه های سطح کشور برند های روز صنعت خودروسازی حضور نداشته و بسیاری از مصرف کنندگان اطلاعاتی راجع به فناوری های قابل استفاده در خودروهای جدید ندارند، کوچکترین تغییرات در محصولات داخلی، برای مصرف کننده خوشایند است و آنها را ترغیب به خرید می کند.

وقتی فضایی برای مقایسه در رویدادهای نمایشگاهی وجود ندارد، بی تردید سلیقه مخاطب نیز تخت تاثیر قرار گرفته و قدرت انتخابش محدودتر می شود. امیدوارم این فضای رکود و بی رقابت با تصمیمات روشن و کابردی مسئولان از بین رفته و شاهد حضور برندهای برتر خارجی در رویدادهای نمایشگاهی داخلی باشیم.

میلاد  محمدی
میلاد محمدی
مسلم نوروزی
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها