اتاق بازرگانی | جهش تولید

کلید قفل اقتصاد در دست بخش خصوصی

کلید قفل اقتصاد در دست بخش خصوصی

محمود نجفی عرب ریس اتاق بازرگانی تهران در مورد شعار « جهش تولید با مشارکت مردمی» برای سال ۱۴۰۳ گفت:پیام رهبر انقلاب در نخستین روز سال جدید ، بی شک نقشه راهی برای گشایشی نوین در عرصه اقتصادی ایران و افزایش توان وطن عزیزمان در رهایی از بند ناکارآمدی را رمز گشایی می کند.

برای افزایش تولید و توسعه اقتصادی، همکاری و مشارکت مردم بسیار اهمیت دارد. ارتقاء آگاهی جامعه از اهمیت تولید، تشویق به کارآفرینی، ایجاد فرهنگ کار و تلاش، ارائه امکانات بهتر برای کسب و کارها و تسهیل در فرآیند تأمین مواد اولیه می‌تواند به بهبود تولید و افزایش سطح کیفیت محصولات منجر شود. با ایجاد انگیزه مناسب و راهکارهای موثر برای مشارکت فعال مردم، می‌توان به تحقق اهداف توسعه اقتصادی و افزایش تولید کمک کرد.

محمود نجفی عرب ریس اتاق بازرگانی تهران در مورد شعار « جهش تولید با مشارکت مردمی» برای سال ۱۴۰۳ گفت: خوشبختانه در این شعار دو رویکرد مهم نهفته است. نکته اول اینکه در بالاترین سطح مدیریتی کشور این اتفاق نظر وجود دارد که اقتصاد و ضعف‌های آن مهمترین مسئله امروز کشور است. همچنین به این نکته توجه شده که بدون مشارکت بخش خصوصی یعنی همان مردم، امکان توسعه و پیشرفت اقتصادملی وجود ندارد. این تجربه در تمام جهان از شرق تا غرب وجود دارد و در ایران هم از زمان ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی، رویکرد واگذاری اقتصاد به مردم کلید خورده‌است، هرچند موفقیت چشمگیری نداشته‌است. ولی حالا ذیل این شعار می‌توان گام‌های مهمی برداشت.

ریس اتاق بازرگانی تهران افزود: پیام رهبر انقلاب در نخستین روز سال جدید ، بی شک نقشه راهی برای گشایشی نوین در عرصه اقتصادی ایران و افزایش توان وطن عزیزمان در رهایی از بند ناکارآمدی  را رمز گشایی می کند. اگر تمام ارکان کشور با دقت و احساس مسولیت به ابعاد این شعار توجه کنند به طور حتم مسیر اقتصاد از آنچه امروز وجود دارد متفاوت و این بیمار بهبود می‌یابد. ضمن آنکه رهبری در بیانات دیگرشان در روز اول فرودین به مسائل کلیدی دیگری مانند ارتباط تجاری موثر خارجی با کشورهای دیگر جهان هم اشاره کردند. در صورت بهبود روابط خارجی به طور حتم، امکان رشد اقتصاد ممکن‌  خواهد شد.

نجفی عرب بیان داشت: نگاه به جوانان و بهره مندی از ظرفیت  موسسات دانش بنیان، رویکرد مطالبه گرایانه در دیپلماسی اقتصادی با محوریت همکاری موثر با همسایگان ، خصوصا در زنجیره های ارزش مشخص و تبدیل فرصت مفاهمات به توانمندی بازرگانی - صنعتی، تمرکز بر تولید صادرات گرا و تاکید بر رفع مداخلات زائد در عملکرد بخش خصوصی، بهره گیری از سرمایه های بخش خصوصی و عمومی در  اتمام و  بهره برداری از پروژه های نیمه تمام ، ارکان تحقق اقتصادی مردم نهاد است که می تواند در تعامل مطلوب میان اتاقهای بازرگانی به عنوان تشکل مردمی با قدمت ۱۴۰ سال با دولت و نهادهای سیاست گذار ، جامه عمل پوشانیده شود.

وی افزود: اتاق تهران امادگی کامل خود در ایفای رسالت تاریخی برای تلاشی همه جانبه به منظور سازماندهی بخش خصوصی در دستیابی به جهش اقتصادی و کمک به دولت در رفع معضلات اقتصادی کشور را اعلام می‌کند. امیدواریم دولت نیز با تعهد به قانون در مورد مشورت با ذی‌نفعان پیش از هر تصمیم اقتصادی، مسیر تفاهم با بخش مردمی اقتصاد را بهبود ببخشد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها