بورس | بازار سهام | بازار سرمایه | شاخص کل بورس | پیش بینی بورس

وضعیت بورس در سال جاری چگونه خواهد شد؟

وضعیت بورس در سال جاری چگونه خواهد شد؟

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است در سال ١٤٠٣ با اصلاح نرخ بهره و رشد دلار نیما و کنترل تورم، شاخص کل از ۲.۲۰۰ واحد تا ۲.۵۰۰ واحد رشد کرده و با یک استراحت کوتاه از کانال ۲.۵۰۰ عبور کند و با یک رشد خوب همراه باشد.

سرمایه‌گذاری در بورس به معنای خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه است و این عمل افراد و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا درآمد و سود از افزایش ارزش سهام یا تقاضا و عرضه در بازار بورس را بدست آورند. این نوع سرمایه‌گذاری معمولاً با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به تحلیل دقیق و مطالعه بازار دارد.

محمد امین فرجادفر، کارشناس بازار سرمایه گفت: سال گذشته بازار سرمایه باوجود انتظارات فعالان، متاثر از دخالت‌های دولت و تشدید سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی در زمستان با رشد خاصی مواجه نشد. همچنین انتظارات فعالان برای انتهای سال ۱۴۰۲ یک رشد خوب همانند سال گذشته بود که محقق نشد.

این فعال بازارسرمایه اظهارکرد: رشد نقطه به نقطه بهمن ۱۴۰۲، ۲۷.۵ درصد بوده و نشان دهنده رشد ۳ درصدی نقدینگی بوده است و انتظار می‌رود در بهترین حالت و با تداوم روند انقباضی در پایان سال ۱۴۰۲، شاهد نقدینگی ۷، ۹۰۰ تا ۸، ۰۰۰ همتی به معنای رشد نقدینگی ۲۵ درصدی در سال ۱۴۰۲، هستیم. به عبارت دیگر حد بالای سیاست انقباضی بانک مرکزی و با استفاده از سقف تاریخی نرخ‌های بهره بانک مرکزی به بهای ایجاد یک رکود همه جانبه و یکپارچه و هدف‌گذاری ابتدای سال، خود، رشد ۲۵ درصد نقدینگی را سبب شده است.

به گفته فرجادفر؛ در سال ۱۴۰۲، بازار هیجان و ریسک‌پذیری سال‌های قبل را نداشت و عامل اصلی آن نیز نرخ بهره موثر سپرده‌ها بوده که همه کسب و کارها را زمین گیر کرده است.

این کارشناس بازارسرمایه در نهایت گفت: انتظار می‌رود در سال ١٤٠٣ با اصلاح نرخ بهره و رشد دلار نیما و کنترل تورم، شاخص کل از ۲.۲۰۰ واحد تا ۲.۵۰۰ واحد رشد کرده و با یک استراحت کوتاه از کانال ۲.۵۰۰ عبور کند و با یک رشد خوب همراه باشد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر