دولت سیزدهم | محصولات کشاورزی

اهمیت عسل ایرانی در جهان / ورود محصول پر طرفدار ایرانی به اروپا

اهمیت عسل ایرانی در جهان / ورود محصول پر طرفدار ایرانی به اروپا

مجری طرح زنبورداری گفت: علی‌رغم آنکه پتانسیل صادرات ۱۰ هزارتن عسل به بازار‌های هدف وجود دارد، اما متاسفانه از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.

صادرات عسل یکی از فعالیت‌های اقتصادی مهم در صنایع زراعی است که در بسیاری از کشورها انجام می‌شود. عسل به عنوان یک محصول طبیعی با ارزش غذایی بالا و خواص درمانی متعدد، در بازارهای جهانی تقاضا فراوانی دارد. صادرات عسل می‌تواند به توسعه اقتصادی کشورها کمک کند و فرصت‌های جدیدی برای کشاورزان و تولیدکنندگان عسل ایجاد کند. استاندارهای بین‌المللی کیفیت عسل و رعایت مسائل بهداشتی در فرآیند تولید و بسته‌بندی اهمیت زیادی در صادرات عسل دارند.

حسین اکبرپور با بیان اینکه شناسنامه الکترونیکی قابلیت صدور برای دست‌کم ۳۰ کلنی را دارد، گفت: به دنبال ثبت محور شدن تقاضای شناسنامه زنبورداری، بخش زیادی از بروکراسی اداری حذف و تاکنون ۱۵ هزار و ۵۰۰ شناسنامه الکترونیکی صادر شده است.

او با اشاره به کوچ سالیانه و استقرار زنبورستان‌ها گفت: مقررات کوچ از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین سال نو قبل از کوچ به سازمان استان‌ها ابلاغ می‌شود تا مجوز برای کوچ و استقرار زنبورستان‌ها صادر شود، به این ترتیب زنبورداری که قصد جابجایی کُلُنی را دارد باید از مراجع قانونی مبدا و مقصد با حفظ ضوابط برای صیانت از سرمایه خود، اجازه کوچ و استقرار دریافت کند.

مجری طرح زنبورداری بر اساس آمار سرشماری سال ۱۴۰۲ گفت: امسال سرشماری از ۱۸ مهر با مشارکت ۷ هزار نفر از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به مدت دو هفته در یک‌هزار و ۵۰۰ مرکز خدمات کشاورزی انجام و با این روش ۱۱ میلیون و ۴۳۲ هزار کلنی زنبور عسلسرشماری شد.

او  در این سرشماری میزان تولید عسل کشور را ۱۲۱ هزار تن، ژل رویال را ۹ تن و ۱۴۲ کیلوگرم، موم را ۲ هزار و ۷۳۵ تن، گرده گل را ۸۸۵ تن و بره‌موم را ۱۸۳ تن اعلام کرد.

اکبرپور در ادامه افزود: ۷۳ هزار تن شکر از ابتدای دولت سیزدهم برای تغذیه ملکه در نوبت بهاره، پاییز و زمستان‌گذرانی اختصاص یافته است، در سال ۱۴۰۲، ۲۰ هزار تن شکر با محوریت اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین و تشکل‌های استانی توزیع شد که ۱۳ هزار تن آن جذب شد.

این مقام مسئول ادامه داد: به طور متوسط هر کلنی به ۱۰ کیلوگرم شکر در سه نوبت بهاره، پاییز و زمستان‌گذرانی نیاز دارد که در پایان سال ۱۴۰۲ براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، اختصاص نهاده از طریق سامانه بازارگاه انجام گرفت.

اکبرپور در رابطه با اختصاص وام و تسهیلات به صنعت زنبورداری گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون به یک هزار و ۷۰۸ واحد زنبورداری متقاضی تسهیلات، ۲۱۱ میلیارد تومان وام پرداخت شده است و ۱۵۷ فقره تسهیلات به مبلغ ۴۴ میلیارد تومان در قالب قرض‌الحسنه به متقاضیان خرید نهاده اختصاص یافته است.

مجری طرح زنبورداری از ظرفیت ۱۰ هزار تنی صادرات عسل خبر داد و گفت: پتانسیل مناسبی در کشور وجود دارد که به طور کامل از آن استفاده نشده است به طوریکه در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲، یک هزار و ۳۱۱ تن عسل به کشورهای مختلف صادر شده است.

او در رابطه با توسعه صادرات عسل بیان کرد: انعقاد تفاهم‌نامه با چین و پیگیری برای تعاملات با ارمنستان از جمله طرح‌های در دست اقدام است، با روسیه هم در حال رایزنی هستیم.

اکبرپور ادامه داد: ارمنستان و قرقیزستان دروازه ورود ما به اروپا و اوراسیا هستند که به دلیل صفر بودن نرخ تعرفه ترجیحی عسل به راحتی محصول خود را با هزینه کمتر به کشورهای مقصد صادر کنیم.

وی در پایان گفت: زنبورداری صنعت پربازده است و این صنعت با ۹۵ هزار بهره‌بردار تولیدات سلامت محور را عرضه می‌کند و علاوه بر تولید در گرده‌افشانی محصولات کشاورزی مانند بادام و آفتابگردان نقش تعیین‌ کننده دارد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها