قیمت گوشت قرمز | قیمت دنبه | قیمت گوشت گوسفند

افزایش باورنکردنی قیمت دنبه / هر کیلو روغن دنبه چند؟

افزایش باورنکردنی قیمت دنبه / هر کیلو روغن دنبه چند؟

افزایش نامتعارف قیمت گوشت قرمز و گوشت سفید در بازار، حالا تاثیر خود را در بهای کله پاچه و دنبه گوسفندی بیش از پیش نشان داده است.

روغن دنبه یکی از روغن‌های حیوانی است که در مصرف آن در طب سنتی پیشنهاد شده است اما در طب جدید استفاده از باعث بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود. قیمت دنبه تا چند دهه پیش از قیمت گوشت بالاتر بود، زیرا در گذشته خواص درمانی زیادی برای آن ذکر می‌شد اما درحال‌حاضر با وجود زندگی‌های ماشینی، استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

در حالی که بهای هر کیلو گوشت گوشفندی بین ششصد تا هفتصد هزار تومان گزارش شده است، خبرهای رسیده ازسطح شهر نشان می‌دهد یک کیلو دنبه به قیمتی بیش از ۳۲۰ هزار تومان در فروشگاه‌های عرضه مواد پروتئینی فروخته می‌شود.

قیمت دنبه در حالی با رشدی رعدآسا در دو سال اخیر به ۳۲۰ هزار تومان رسیده است که تنها دو سال قبل هر کیلو دنبه در فروشگاه‌های اقلام پروتئینی به قیمتی در حدود ۹۰ هزار تومان عرضه می‌شد.

به این ترتیب تنها در دو سال اخیر بهای هر کیلو دنبه بیش از ۲۵۵ درصد افزایش را شاهد است.

دنبه تا پیش از افزایش شدید قیمت گوشت در سال ۱۴۰۰، در زمره اقلام ارزان قیمت گوشت گوسفندی بود. بسیاری از خانوارها با هدف تهیه روغن ارزان‌تر، دنبه خریداری کرده و روغن آن را برای پخت و پز استفاده می‌کردند این در حالی است که در شرایط فعلی روغن دنبه به کالایی بسیار لوکس و گران قیمت بدل شده و طبقات متوسط و فقیر قادر به خرید دنبه برای تهیه روغن نیستند. بهای نیم کیلو روغن دنبه ماده از پانصد تا هفتصد هزار تومان در فضای مجازی اعلام شده است.

دلیل مهم افزایش بهای دنبه را می‌توان در کاهش قابل توجه عرضه گوسفند به بازار دانست.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در آذرماه امسال میزان عرضه گوسفند و بره در قیاس با آذرماه سال گذشته کاهشی ۴۲ درصدی را شاهد است.

افزایش شدید بهای گوشت قرمز و خصوصا گوشت گوسفندی این کالای مهم پروتئینی را از سبد خانوار ایرانی خارج کرده است.

کاهش شدید مصرف گوشت حساسیت قیمتی را به گفته فعالان این بازار از میان برده چرا که سهم گوشت در سبد مصرفی خانوار با سقوط آزاد مواجه است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار