بازار میوه | قیمت میوه

اختلاف عجیب قیمت میوه در میادین و مغازه‌ها / وضعیت بازار میوه‌های پاییزی

اختلاف عجیب قیمت میوه در میادین و مغازه‌ها / وضعیت بازار میوه‌های پاییزی

بر اساس آخرین قیمت‌های اعلام شده میوه، اختلاف قیمت بین میادین فروش و مغازه‌ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد است.

قیمت میوه به طور کلی بسته به نوع و فصل آن متفاوت است. معمولا میوه‌های فصلی در ماه‌های اوایل فصل قیمت بالاتری دارند. واردات میوه‌هایی که در کشور تولید نمی‌شوند نیز می‌تواند قیمت میوه‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. شرایط جوی نیز از عوامل مؤثر بر قیمت میوه و سبزی است. میزان تقاضا نیز می‌تواند قیمت فروش میوه را تعیین کند.

بازار میوه همچنان کار خود را با کمترین نوسان نرخ دنبال می‌کند. نرخ میوه گرچه در میوه فروشی‌های مناطق مختلف پایتخت گاه ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان اختلاف دارد اما نوسان نرخ اغلب از ۲ تا ۳ هزار تومان بیشتر نیست.

میوه‌های پاییزی با توجه به افزایش تولید امسال به‌ویژه در زمینه مرکبات و همچنین عرضه مناسب از ابتدای نیمه دوم سال بازار آرامی داشته‌اند و برخلاف برخی اقلام سبزی و صیفی مثل گوجه و خیار که در یک‌ماه اخیر با جهش نرخ مواجه بوده‌اند، تغییر نرخ چندانی نشان نداده‌اند.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد در هفته گذشته بیشترین نرخ رشد میوه مربوط به موز بود که حدود ۷ هزار تومان افزایش داشت. به موازات تولید و توزیع مناسب، به اعتقاد فعالان بازار، کاهش تقاضا و مدیریت خرید از سوی مردم نیز از عوامل تاثیرگذار بر متعادل ماندن نرخ میوه در دو ماه گذشته بوده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران  در این زمینه گفت: امروز فروشندگان به دنبال متقاضی می‌گردند و تقاضا به نسبت سال گذشته و تابستان با کاهش همراه بوده است، به همین دلیل بیشتر فروشندگان فعالیت خود را با کمترین سود مجاز دنبال می‌کنند. اسدالله کارگر، با بیان این‌که بازار میوه در بهترین زمان خود از لحاظ تنوع به سر می‌برد، گفت: نرخ تمام اقلام میوه امسال در مقایسه با پاییز سال گذشته کاهش نشان می‌دهد و حتی قیمت‌های نوبرانه هم نسبت به مدت مشابه پارسال کمتر بود.

قیمت موز از هفته آینده متعادل‌تر می‌شود

موز از معدود میوه هایی بود که هفته گذشته را افزایشی گذراند اما به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان، از هفته آینده با ورود بار جدید نرخ موز در بازار متعادل‌تر می‌شود. مصطفی دارایی‌نژاد، با بیان این‌که از کشورهای هند، اکوادور، فیلیپین و پاکستان موز وارد کشور می‌شود، گفت: موز در این هفته کیلویی ۵ تا ۷ تومان افزایش نرخ داشت که علت آن کاهش واردات موز سبز به کشور بود.

وی کاهش واردات موز را دلیل رشد نرخ دانست و افزود: موز مدتی به صورت فراوان وارد کشور شد و واردکنندگان دچار ضرر و زیان شدند تا جایی که نرخ تمام شده برای آنها بیش از فروش بود. در نتیجه واردات کاهش یافت و از طرفی موز به صورت سبز وارد می‌شود که مدتی طول می‌کشد تا در گرمخانه رنگ‌آوری شوند.

رئیس اتحادیه بارفروشان در خصوص نرخ عمده فروشی موز نیز گفت: درحال‌حاضر نرخ عمده فروشی موز اکوادور در میدان مرکزی میوه و تره بار کیلویی ۶۲ تا ۶۵ هزار تومان، موز فیلیپینی ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان، موز هندی نیز ۵۰ تا ۵۶ هزار تومان و موز پاکستانی ۳۵ هزار تومان است.

در عین حال آخرین قیمت‌های اعلام شده برای انواع میوه در میادین میوه و تره‌بار سطح شهر حاکی از اختلاف بین ۵۰ تا بیش از ۱۰۰ درصدی میان نرخ این اقلام در میادین و مغازه‌هاست. به عنوان مثال در حالی که نرخ انواع پرتقال در مغازه‌ها به حدود ۴۰ هزار تومان و انار به کیلویی ۵۰ هزار تومان رسیده، بر اساس نرخنامه جدید سازمان میادین میوه و تره‌بار این دو میوه به ترتیب با نرخ کیلویی ۱۲.۵۰۰ و ۲۱.۵۰۰ هزار تومان در میادین به فروش می‌رسند که کمتر از نصف نرخ میوه فروشی‌هاست.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر