سازمان سنجش آموزش کشور | آزمون دکتری

نگرانی داوطلبان آزمون دکتری / سازمان سنجش نحوه محاسبه هزینه ثبت نام را مشخص کرد

نگرانی داوطلبان آزمون دکتری / سازمان سنجش نحوه محاسبه هزینه ثبت نام را مشخص کرد

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص افزایش حدود ۱۰۰ درصدی هزینه ثبت‌نام در آزمون دکتری ۱۴۰۳، ساز و کار محاسبه هزینه‌های ثبت‌نام در این آزمون را تشریح کرد.

برای شرکت در آزمون دکتری ۱۴۰۳ داوطلبان دانشگاه‌های سراسری و آزاد باید هزینه ثبت نام در این آزمون را پرداخت کنند تا با دریافت سریال اعتباری ثبت نام این آزمون بتوانند به سامانه ثبت نام کنکور دکتری دسترسی داشته باشند. به همین دلیل این متقاضیان می‌توانند پس از پرداخت هزینه آزمون دکتری فرم ثبت نام خود را تکمیل نمایند. همچنین هزینه ثبت نام با تاخیر دکتری افزایش یافته و داوطلبان موظف به پرداخت آن جهت ثبت نام در این فرآیند هستند.

در پی انتشار گزارشی با عنوان" افزایش نگران‌کننده هزینه ثبت‌نام در آزمون دکتری و سکوت سازمان سنجش" که روز گذشته منتشر شد، دکتر محمدحسین حاجیلو معاون توسعه مدیریت و منابع این سازمان شاخص‌های محاسبه هزینه‌های ثبت‌نام در آزمون ورودی مقاطع مختلف دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را تشریح کرد و به ایسنا گفت: برای برگزاری این آزمون‌ها، فعالیت‌های بسیاری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود و بر همین اساس هزینه‌های ثابت و متغیر این آزمون با توجه به حجم فعالیت‌ها و خدمات بهتر افزایش یافته است.

وی با اشاره به برگزاری آزمون‌های مختلف از سوی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: این سازمان هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شود که برای داوطلبان مشهود نیست و محاسبه این هزینه‌ها با توجه به تعداد کد رشته‌های امتحانی و هزینه‌های عمومی و اداری برگزاری آزمون‌ها شامل تهیه کاغذ، سلفون و...، چاپ سؤالات و پاسخنامه‌ها، حق‌الزحمه طراحان سؤال و عوامل اجرایی و هزینه‌های مراکز مجری برگزاری آزمون‌ها در تهران و شهرستان‌ها انجام می‌شود.

دکتر حاجیلو با اشاره به استفاده سازمان سنجش آموزش کشور از سرویس‌های حمل‌ونقل برای ارسال و بازگشت محموله سؤالات شامل دفترچه و پاسخنامه گفت: افزایش هزینه‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل با توجه به ضرورت رعایت الزامات حفاظتی در افزایش تعرفه‌ها مؤثر است.

معاون توسعه مدیریت ومنابع سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه این سازمان بر اساس درآمد و هزینه اداره می‌شود و از بودجه عمومی دولت استفاده نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در قانون به دولت اجازه داده شده تا هزینه‌های مورد نیاز برای خدمت به متقاضیان آزمون، از محل همان درآمد تأمین شود و تلاش شده است به هر ترتیب هزینه‌های اداری به نفع داوطلب کاهش یابد و البته برخی از فرآیندها برای حفظ و افزایش سلامت آزمون، بسیار ضروری است.

وی با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون نیمه‌متمرکز ورودی دوره دکتری(Ph.D)، گفت: می‌توان به جرات اذعان کرد که به عنوان نمونه میانگین هزینه هر داوطلب آزمون دکتری با توجه به ۲۴۱ کدرشته امتحانی و تعداد محدود داوطلبان هر کد رشته، بیش از مبلغی است که از داوطلبان این آزمون هنگام ثبت‌نام دریافت می‌شود زیرا هرچه تنوع رشته‌ها بیشتر می‌شود خدمات بیشتری برای برگزاری آزمون مورد نیاز است.

دکتر حاجیلو همچنین تاکید کرد سازمان سنجش به عنوان یک سازمان دولتی به دنبال کسب منافع از محل تعرفه‌های ثبت نام نیست و هرگونه هزینه مترتب بر فعالیت‌های سازمان در چارچوب مقررات مالی دولت با نظارت مراجع ذی صلاح صورت می‌پذیرد.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر