صنعت خودروسازی | قیمت گذاری دستوری

اعتبار از دست رفته صنعت خودرو / خودرو نداریم مگر چینی

اعتبار از دست رفته صنعت خودرو / خودرو نداریم مگر چینی

دبیر انجمن قطعه سازان مدعی شد: صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ایران در دهه ۸۰ فخر ملی بود،اما طی ۱۵ سال گذشته این صنعت نابود شد.

صنعت خودروسازی بسیار گسترده و موثر در اقتصاد کشور است. در چند سال اخیر به دلیل تحریم‌ها و به دنبال آن قیمت گذاری دستوری، این صنعت با چالش‌های فراوانی رو به رو شد. افزایش هزینه‌های تولید و مشکلات واردات قطعات و در نهایت تعیین قیمت‌ گذاری دستوری از سوی شورای رقابت، خطر نابودی صنعت خودرو را روز به روز افزایش می‌دهد.

مازیار بیگلو عضو انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در نشستی با اشاره به اینکه خودرویی نمی‌توانیم داشته باشیم مگر اینکه چینی باشد، گفت: قطعه‌ای نمی‌توانیم داشته باشیم مگر اینکه چینی باشد.

وی اضافه کرد: ۵۴۴ میلیون دلار خودروسازان داخلی ما ثبت سفارش برای خرید قطعه دارند. سوال این است چرا این خریدها انجام می‌شود؟

بیگلو ادامه داد: پولی که به ما نمی‌دهند و باعث می‌شود قطعه ساز خط تولید را متوقف کند به چین می‌دهند و با همین بهانه توقف خط تولید از چین قطعه می‌خرند. آن هم قطعه‌ای که در داخل تولید می‌شود. یا اینکه میگویند قطعه ساز داخلی گران فروشی می‌کند پس چرا به نهادهای نظارتی معرفی نمی‌کنند؟

وی افزود: برای شرکت‌های زیرمجموعه خود با چینی‌ها قرارداد همکاری مشترک برای تولید قطعه منعقد کرده‌اند. قطعه‌ای که در بیش از دو دهه است در داخل تولید می‌شود.

این عضو انجمن قطعه سازان قطعه چینی با کمترین سطح کنترل وارد خطوط تولید شرکت‌های ایرانی می‌شود، گفت: در هیچ برهه‌ای در حوزه خودرو و قطعه تا این اندازه علنی به سمت چین نرفته بودیم. نهادهای نظارتی و وزارت صمت خود را به خواب زده‌اند و پولی که باید به جیب کارگر و صنعت ایران برود به جیب چینی‌ها می‌رود.

وی افزود: تا این اندازه اهتمام برای زمین زدن یک صنعت با ۷۰۰ هزار حقوق‌بگیر عجیب است. در شرایط فعلی خودروساز زیان ده، قطعه ساز و مصرف‌کننده ناراضی و فقط شرکت‌های چینی راضی هستند.

منبع: تسنیم
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر