سازمان راهداری | دوربین مدار بسته

دزدی میلیاردی از جاده‌ها / ترفند راهداری برای فریب دزدان

دزدی میلیاردی از جاده‌ها / ترفند راهداری برای فریب دزدان

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از سرقت سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان علائم و تجهیزات ایمنی و تجهیزات روشنایی در سطح جاده‌ها خبر داد.

سرقت تجهیزات جاده‌ای یکی از مشکلات رایج در بسیاری از مناطق جهان است که باعث ضرر و زیان برای مسافران و نهادهای مربوطه می‌شود. تجهیزاتی همچون تابلوهای راهنمایی، ستون‌های نوری، دوربین‌های گردشگری و تجهیزات ایمنی مانند انتهایی‌های استوانه‌ای و باریک‌های جاده، مورد علاقه دزدان هستند. با سرقت این تجهیزات، مسافران ممکن است با ابهاماتی روبه‌رو شوند و خطر ایجاد تصادف نیز افزایش یابد. همچنین، سرقت تجهیزات جاده‌ای سبب هزینه‌های بالایی برای بازسازی و تعمیر آنها می‌شود. برای مقابله با این مشکل، نظارت و ایجاد سیستم‌های امنیتی قوی‌تر از جمله نصب دوربین‌های مداربسته در محل‌های حساس می‌تواند مفید باشد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: طبق آمار تجمیع شده از سوی استان‌ها سالانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان علائم و تجهیزات ایمنی و تجهیزات روشنایی در سطح جاده‌ها به سرقت می‌روند.

رضا اکبری درباره سرقت تجهیزات راهداری و راه‌سازی و گزارش‌ها از افزایش این نوع سرقت‌ها در سطح جاده‌های کشور اظهارکرد: طبق آمار تجمیع شده از سوی استان‌ها سالانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان علائم و تجهیزات ایمنی و تجهیزات روشنایی در سطح جاده‌های به سرقت می‌روند.

وی با بیان اینکه عمده این تجهیزات و تابلوهای ایمنی به سرقت رفته در ضایعاتی‌ها به فروش می‌رود، گفت: در این موضوع ممکن است خود پیمانکاران مقصر باشند. اما بسیاری از این تجهیزات راهداری و راهسازی و علایم ایمنی به سرقت رفته کشف می‌شوند و معمولا از سوی اقشار کم درآمد و معتاد سرقت انجام می‌شود.

معاون راهداری سازمان راهداری تاکید کرد: موارد زیادی از این سرقت‌ها ردیابی و شناسایی شده‌اند و به دستگاه قضایی معرفی کرده‌ایم و برخوردهای لازم انجام شده، اما این دزدی‌ها تنها به جاده‌های کشور محدود نمی‌شود و در داخل شهرها به ویژه شهر تهران میزان سرقت‌ها بسیار بیشتر است.

اکبری ادامه داد: در این سال‌هایی که با افزایش سرقت‌ها مواجه شدیم، سعی کرده‌ایم از مواد و مصالحی مصرف کنیم که به درد دزی نخورد و قابل سرقت نباشد، برای مثال پایه‌ها را از آهن به کامپوزیت تغییر دادیم که ارزشی برای سرقت نداشته باشد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای همچنین درباره انتقاد برخی از نمایندگان مجلس درباره فرار قیر رایگان از پروژه‌های عمرانی دولتی به بازار آزاد و حذف قیر رایگان اظهارکرد: در حوزه راهداری که مسئولیت آن بر عهده سازمان راهداری است، حتی یک کیلو قیر رایگان و یارانه‌ای وارد بازار آزاد نشده‌ است و هیچ تخلفی در این باره حتی به اندازه یک مثقال فرار قیر از پروژه‌های عمرانی به ما گزارش داده نشده‌ و از سوی نهادهای ناظر کشف نشده‌ است. البته از سایر حوزه‌ها اطلاعی ندارم.

منبع: ایلنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر