اظهارات بورل در مورد برجام

اظهارات بورل در مورد برجام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که برجام نمرده اما به پیش هم نمی‌رود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که برجام نمرده اما به پیش هم نمی رود.

جوزپ بورل گفت که برجام فعلاْ در وضعیت توقف قرار گرفته است.

ساعاتی قبل تر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان های تروریستی نیازمند تصمیم دادگاه یکی از کشورهای عضو این اتحادیه است.

بورل درجمع خبرنگاران در این خصوص گفت: «نمی توانید بگویید که سپاه را تروریست می دانم چون این گروه را دوست ندارم. ابتدا باید دادگاه در این زمینه تصمیم بگیرد.»

اظهارات بورل از سوی برخی ناظران عقب نشینی اتحادیه اروپا دست کم در مقطع فعلی از قطعنامه نسنجیده و ضدایرانی پارلمان اروپا تلقی شده است.

پیش از این نیز، «کریستوفر برگر» سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز روز جمعه هفته گذشته در یک نشست خبری با تأکید بر این که اقدام علیه سپاه مشکلاتی را به همراه دارد، گفت:«با وجود این ما همیشه این را خاطر نشان کرده ایم که قرار گرفتن در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا نه فقط با موانع سیاسی بلکه با موانع حقوقی روبرو است.»

یک روز قبل از واکنش وزارت خارجه آلمان، پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه ای خواستار قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های «تروریستی» اتحادیه اروپا شد. مصوبات پارلمان اروپا الزام آور نیستند و تنها در حکم پیشنهاد به شورای اروپا به شمار می روند.

تحرکات اروپایی ها برای اقدام ضد سپاه پاسداران با واکنش مقام های جمهوری اسلامی ایران روبرو شده است. سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران این حرکت را از روی استیصال خواند و افزود این اقدام «پس از تلاش های ناموفق خیابانی آن ها برای ضربه به مردم ایران انجام شد تا بلکه به خیال خود بتوانند ملت ایران را متوقف کنند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی رسمی و بخشی از سازمان نظامی کشور است و این اقدام برخلاف قوانین بین الملل و منشور سازمان ملل است».

مریم  محمدی
مریم محمدی
منبع: همشهری
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر