زعفران | قیمت زعفران | بازار

قیمت زعفران به کیلویی ۸۲ میلیون رسید

قیمت زعفران به کیلویی ۸۲ میلیون رسید

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده محصول استراتژیک زعفران، ۹۰ درصد زعفران دنیا را تامین می‌کند.

زعفران به عنوان یکی از محصولات اصلی کشاورزی ایران، شهرت جهانی دارد. زعفران یک محصول بسیار ارزشمند است که از گل های بنفش و قرمز زعفران به دست می آید. ایران با شرایط آب و هوایی و خاکی مناسب، بهترین محیط را برای تولید زعفران فراهم کرده است. اصلی ترین شهرهای تولید کننده زعفران در ایران، مشهد و تربت حیدریه است. این کشور در سال های اخیر نشان دهنده یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زعفران جهان بوده است. زعفران ایران به دلیل کیفیت بالا و طعم و عطر خاص خود، در صنایع غذایی، طب سنتی و صنعتی استفاده می شود. همچنین ارزش اقتصادی بالای زعفران، آن را مورد علاقه کشاورزان و تجار قرار داده است. در کل، زعفران ایران با کیفیت خاص و شرایط طبیعی منحصر به فرد، یکی از برترین محصولات صادراتی این کشور است.

غلامرضا میری گفت: قیمت کنونی هرکیلو زعفران دسته را ۵۵ تا ۵۶ میلیون تومان، پوشال ۷۰ تا ۷۱ میلیون تومان، سرگل ۷۳ تا ۷۵ میلیون تومان و نگین ۷۴ تا ۸۲ میلیون تومان است.

به گفته او، با توجه به کاهش عرضه ناشی از افت تولید و نگهداری زعفران توسط کشاورزان و دلالان در انبارها پیش بینی می شود که قیمت زعفران در ایام پایانی سال بدنبال ازدیاد تقاضا در بازار افزایش یابد.

میری ادامه داد: با رفع مشکلات بازگشت ارز و موانع پیش روی صادرکنندگان در سال آینده جهش چشمگیری در صادرات  خواهیم داشت.

نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه ایران بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا را تامین می‌کند، گفت: همه ساله ۷۰ تا ۸۰ درصد زعفران تولیدی به بازارهای هدف صادرمی‌شود و مابقی در بازار داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

او گفت: بارها خواستار حذف بازگشت ارز به سامانه نیما بودیم؛ البته این امر بدان معنا نیست که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به کشور نیاورند، بلکه باید با فراهم شدن سازوکاری ارز را در اختیار واردکنندگان بگذاریم.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر