قیمت طلا | کاهش قیمت طلا | قیمت سکه

چرا قیمت طلا مدام رکورد می‌شکند؟

قیمت این فلز زرد تقریبا در روزهای تعطیل هم افزایش یافت.

چرا قیمت طلا مدام رکورد می‌شکند؟

طلا به عنوان یکی از مقاوم‌ترین و امن‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها شناخته می‌شود. هنگامی که نرخ بهره کاهش می‌یابد، نگهداری دارایی‌های درآمدزا (مانند اوراق قرضه) جذابیت کمتری نسبت به داشتن این فلز گرانبها پیدا می‌کند. با این حال، برخی از سرمایه‌گذاران معتقدند که طلا محافظی در برابر تورم است و حتی اگر تورم افزایش پیدا کند طلا باز هم ارزش خود را حفظ خواهد کرد.

شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE)، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو برای ۱۲ ماه منتهی به ژانویه ۲.۴ درصد افزایش یافته است. بر اساس داده‌های وزارت بازرگانی آمریکا که هفته گذشته منتشر شد، این کاهش نسبت به افزایش ۲.۶ درصدی دسامبر و مطابق با انتظار اقتصاددانان بوده است.

به صورت ماهانه «شاخص قیمت اصلی هزینه‌های مصرف شخصی» که گروه موادغذایی و انرژی را حذف می‌کند، ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

با اینکه این افزایش مطابق با پیش‌بینی‌ها بوده است، اما این شاخص که مقامات فدرال رزرو آن را معیاری مهم برای سنجش تورم اصلی می‌دانند با سریع‌ترین سرعت ماهانه از فوریه ۲۰۲۳ رشد داشته است.

در حال حاضر گفته می‌شود معامله‌گران تقریبا ۶۹ درصد احتمال می‌دهند که فدرال رزرو در نشست ژوئن خود، نرخ بهره را کاهش خواهد داد. البته این درصد نسبت به ابتدای سال کاهش داشته، اما همچنان محتمل است.

سرمایه‌گذاران به دنبال سخنرانی روز چهارشنبه جروم پاول، رییس فدرال رزرو در کنگره هستند. سخنرانی پاول احتمالا چشم‌انداز ماه‌های آینده را روشن‌تر خواهد کرد.

بیت‌کوین که توسط طرفدارانش طلای دیجیتال نامیده می‌شود هم در هفته‌های اخیر افزایش قیمت داشته است. این ارز دیجیتال روز دوشنبه به رکورد قبلی‌اش یعنی رقم ۶۸ هزار و ۷۸۹ دلار رسید.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها
    پیشنهاد سردبیر