بورس تهران | بورس اوراق | بازار سرمایه | بازار سهام | بورس کالا

آخرین جزئیات از خالص برداشت دولت از بورس

آخرین جزئیات از خالص برداشت دولت از بورس

اگر منابع مالی حاصل از فروش اوراق نقدی را نوعی درامد و اوراق منقضی شده را نوعی هزینه به شمار آوریم، خالص درآمد دولت از فعالیت در بازار اوراق مشارکت نقدی منفی برآورد می‌شود.

سرمایه‌گذاری در بورس به معنای خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه است و این عمل افراد و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا درآمد و سود از افزایش ارزش سهام یا تقاضا و عرضه در بازار بورس را بدست آورند. این نوع سرمایه‌گذاری معمولاً با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به تحلیل دقیق و مطالعه بازار دارد.

نتیجه نوزدهمین حراج اوراق قرضه دولتی توسط وزارت اقتصاد و بانک مرکزی منتشر شده است. هرساله دولت‌ها با اهداف مختلفی از جمله پوشش کسری بودجه، اقدام به انتشار اوراق مالی می‌کنند.مشاهده می‌شود از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۱۵ آذر ۱۴۰۲ مجموعا ۸۹ هزار و ۱۲۴ میلیارد تومان اوراق بهادار نقدی به فروش رسیده است.

تسویه دولت با بانکی‌ها و بورسی‌ها تا نیمه آذر

خریداران اوراق( بانکی‌ها و شرکت‌های فعال در بازار سرمایه) عموما با توجه به میزان سود و سررسید اعلام شده برای اوراق، اقدام به خرید آن‌ها می‌کنند. دولت‌ها نیز به دلایل سیاسی و اجتماعی، معمولا تمایلی به نکول کردن بدهی خود به خریداران اوراق ندارند و به هرقیمتی که شده، اصل و سود اوراق را در زمان انقضای آن‌ها پرداخت می‌کنند. 

به همین ترتیب مشاهده می‌شود از ابتدای سال جاری تا نیمه اول آذر، ۱۱۶.۶ هزار میلیارد تومان اوراق منقضی شده‌اند که خزانه داری کشور اصل و سود تمامی این اوراق منقضی شده را پرداخت کرده است. به همین ترتیب بعلاوه بر اصل مبلغ اوراق سررسید شده، ۳۳.۱ همت نیز بابت سود اوراق پرداخت شده و در مجموع ۱۴۹ هزار و۸۱۳ میلیارد تومان به حساب سرمایه‌گذاران واریز شده است.

البته شایان ذکر است که این درآمدها و هزینه‌ها صرفا مربوط به اوراق نقدی بوده و اسناد خزانه در آن لحاظ نشده است. تفاوت این اوراق با اسناد خزانه این است که علاوه بر عرضه اولیه، امکان معامله با آن‌ها در بازار ثانویه یا عبارت دیگر خرید و فروششان وجود دارد. 

1402091604

خالص برداشت دولت از بازار پول و سرمایه‌

با توجه به اینکه فروش اوراق کارکردی مشابه جمع‌آوری درآمدها دارد و تسویه آن‌ها در زمره هزینه‌های دولت به شمار می‌رود، می‌توان خالص درآمد دولت ناشی از فعالیت در بازار اوراق مشارکت نقدی را به دست آورد. بر همین اساس، چون هزینه‌های دولت یا کل پرداختی بابت اصل و فرع اوراق حدود ۱۴۹.۸ همت بوده اما در مقابل درامدهای آن صرفا ۸۹.۱ همت ثبت شده، بنابراین خالص برداشت دولت از بازار اوراق بهادار نقدی حدود منفی ۶۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رقم خورده است.

به عبارت دیگر اوراق منتشر شده نه تنها توان پوشش هزینه‌های جدید در سال جاری را نداشته‌اند، بلکه حتی برای تسویه اصل و سود اوراق منقضی شده نیز کافی نبوده است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

سایر رسانه ها
    اخبار
    سایر رسانه ها
    پیشنهاد سردبیر