اتفاقی بی نظیر در آموزش و پرورش

اتفاقی بی نظیر در آموزش و پرورش

امسال دستگاه تعلیم و تربیت دو آزمون استخدامی برگزار کرده است؛ آزمون استخدامی اول ویژه جذب آموزگار ابتدایی بود که ۸ اردیبهشت برگزار شد و آزمون دوم ویژه جذب دبیر و هنرآموز بود که ۱۲ مرداد برگزار شده است.

امسال دستگاه تعلیم و تربیت دو آزمون استخدامی برگزار کرده است؛ آزمون استخدامی اول ویژه جذب آموزگار ابتدایی بود که ۸ اردیبهشت برگزار شد و آزمون دوم ویژه جذب دبیر و هنرآموز بود که ۱۲ مرداد برگزار شده است.

اکنون خبر رسیده است که قرار است در ماه مهر آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ویژه رشته شغلی مربی امور آموزش معلولین (کاردرمان و گفتاردرمان) برگزار شود.

در خصوص برگزاری این آزمون با حمید طریفی حسینی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به گفتگو نشستیم.

در ماده واحده قانون تشکیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی آمده است: «با توجه به اهمیت و ویژگی‌های توان بخشی تعلیم و تربیت کودکان و دانش‌آموزان استثنایی اعم از آسیب دیده شنوایی، آسیب‌دیده بینایی، معلول جسمی ـ حرکتی، کم‌توان ذهنی، اختلال‌های رفتاری ـ هیجانی و چند معلولیتی به موجب این قانون مؤسسه دولتی به نام «سازمان آموزش و پرورش استثنایی» وابسته به وزارت آموزش و پرورش تشکیل می‌شود و رئیس سازمان، معاون وزیر خواهد بود.

اساسنامه سازمان آموزش و پرورش استثنایی پس از تصـویب مجلس شورای اسلامی و طی مراحل قانونی در تـاریخ ۲۷ شهریور ۱۳۷۰ از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا به وزارت آموزش و پـرورش ابلاغ و سازمان آموزش و پرورش استثنایی در ششم بهمن ۱۳۷۰ افتتاح و رسما آغاز به کار کرد.

استخدام در بخش کاردرمان و گفتاردرمان برای اولین بار در دو دهه اخیر

شنیدیم قرار است آموزش و پرورش استخدام جدید در حوزه آموزش و پرورش استثنایی داشته باشد. درباره این آزمون توضیح می‌دهید؟

بله، این آزمون شبیه آزمون آموزگاری و آزمون دبیری و هنرآموز که مستقل گرفته می‌شود، برگزار می‌شود و قرار است نیروی کاردرمان و گفتار درمان جذب شود.

یکی از مهم‌ترین پیش‌نیاز‌های کیفیت بخشی به فرایند آموزش و تعمیق یادگیری دانش‌آموزان استثنایی را در وجود نیروی توانبخشی در مدارس استثنایی و مراکز جامع سنجش، آموزش، توانبخشی و مداخله بهنگام می‌دانیم که این مراکز جدیداً ایجاد شده‌اند.

این مراکز به لحاظ کارکردی، حالت ارتقا یافته مراکز مشکلات ویژه یادگیری هستند که از قبل داشتیم و ارتقای کارکردی و مأموریتی پیدا کرده‌اند.

ما به گروه‌های مختلف دانش‌آموزان در دوره پیش‌از دبستان و دوره ابتدایی به صورت حضوری و مابقی دوره‌ها به صورت غیرحضوری خدمات توانبخشی می‌دهیم؛ به بچه‌هایی که اختلال یادگیری دارند، بچه‌هایی که نقص توجه و بیش‌فعالی دارند، بچه‌هایی که نقص زبان و گفتار دارند و بقیه دانش‌آموزان که در مدارس استثنایی و مراکز داشته باشند.

آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی از ۱۷ شهریور

قرار است چند نفر استخدام شوند؟

هزار ردیف استخدامی توسط سازمان اداری و استخدامی به ما تخصیص داده شده و مجوز آن گرفته شده است و هماهنگی‌ها انجام شده است.

ثبت‌نام آزمون چه زمانی آغاز می‌شود؟

از روز جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲ فراخوان ثبت‌نام از طریق مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به آدرس https://hrtc.ir منتشر می‌شود و به مدت دو هفته متقاضیان می‌توانند در این آزمون ثبت‌نام کنند. یعنی مهلت ثبت‌نام تا ۳۱ شهریور است.

تحت عنوان مربی امور آموزش معلولین این افراد را استخدام می‌کنیم و این‌ها کاردرمان و گفتاردرمان هستند که قرار است کار توانبخشی را انجام دهند.

 در کجا کار می‌کنند؛ مراکز یا مدارس؟

هم در مدارس فرصت خدمت برای آن‌ها فراهم است و هم در مراکز جامعی که ایجاد کردیم. کار انفرادی کاردرمانی و گفتار درمانی را با دانش‌آموزان با نیاز‌های ویژه انجام می‌دهند. یعنی دانش‌آموزانی که دارای اختلالات یادگیری هستند، دانش‌آموزانی که دارای نقص توجه و بیش‌فعالی هستند، دانش‌آموزان با آسیب گفتار و زبان و بچه‌های دیرآموز.

این بچه‌ها در مراکز جامع نیاز به خدمات کار درمانی و گفتار درمانی دارند که بخشی از آن‌ها در مراکز ما سازماندهی می‌شوند.

 آزمون سراسری است؟

بله، دقیقا هزار نفر ردیف استخدامی داریم که این‌ها در همه شهرستان‌های کشور توزیع شده‌اند. یعنی بر اساس نیازی که شهرستان‌ها به ما اعلام کرده‌اند این نیرو‌ها توزیع شده‌اند.

آزمون استخدامی جدید ۲۰ یا ۲۱ مهر برگزار می‌شود

آزمون چه زمانی برگزار می‌شود؟

روز آزمون ۲۰ یا ۲۱ مهر هست که سه روز قبل آن یعنی ۱۷ مهر که کارت ورود به جلسه آزمون منتشر می‌شود، مکان و ساعت دقیق برگزاری و حوزه امتحانی در کارت ورود به جلسه متقاضیان مشخص می‌شود. آزمون به صورت متمرکز در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود.

سؤالات آزمون را جهاد دانشگاهی تعیین می‌کند؟

بله. مرکز آزمون جهاد دانشگاهی آزمون را برگزار می‌کند.

 نتایج آزمون چه زمانی اعلام می‌شود؟

خیلی سریع اعلام می‌شود؛ با توجه به اینکه تعداد سه برابر ظرفیت، عدد بالایی نیست؛ می‌توانیم مصاحبه را زود انجام دهیم و کار جذب آن‌ها سریع انجام شود.

 وضعیت حقوقی این افراد چگونه است؟

از نظر ساعت کاری، مزایا و رتبه‌بندی مثل معلمان هستند یعنی همه آن مواردی که شامل معلم می‌شود، شامل آن‌ها نیز می‌شود.

خیلی از فارغ التحصیلان کاردرمانی و گفتاردرمانی در آزمون آموزگاری استثنایی متقاضی استخدام بودند و می‌گفتند چرا رشته‌های آنان جزو رشته‌های شرکت کننده در آزمون آموزگاری نیست.

آن موقع عرض کردیم که عمدا نیاوردیم تا بتوانیم آن‌ها را در حوزه تخصصی خودشان به کاربگیریم که اکنون شرایطش فراهم شود.

افراد معلول می‌توانند در این آزمون شرکت کنند؟

ببینید ۳ درصد سهمیه معلولان جزو قوانین است و الان هم در دفترچه آمده است. ولی ما شروطی را گذاشتیم و فردی که می‌خواهد در حوزه توانبخشی کار کند، باید توانایی ارائه خدمت به حداقل ۱۰ گروه دانش‌آموزان استثنایی که تحت پوشش سازمان هستند را دارا باشد.

اگر کسی متقاضی است باید شرایطش احراز شود یعنی آیا شرایط و شایستگی‌های لازم برای ارائه خدمت به آن ۱۰ گروه را داسشته باشد. یعنی فرد متقاضی باید بتواند با کودکی که مشکلاتی از نظر رفتاری و شناختی دارد، ارتباط بگیرد و کار‌های توانبخشی، جسمی، حرکتی یا ذهنی با او انجام دهد؛ توانبخشی فقط صحبت کردن نیست و باید کار‌های عملی انجام شود.

کل کار توانبخشی کار عملی و مهارتی است و از آن طرف، گفتاردرمان هم باید توان ارتباط با دانش‌آموز را داشته باشد حتی آنجا هم یک بخش کار‌های جسمی و حرکتی است که باید بتواند با گروه‌های مختلف نابینا، ناشنوا، معلول جسمی ـ حرکتی، چند معلولیتی، اختلال یادگیری، نقص توجه و بیش فعال ارتباط برقرار کند.

ولی اگر کسی باشد که معلولیت جزئی داشته باشد و معلولیتش خدشه‌ای در عملکرد کاری‌اش نداشته باشد و سایر ویژگی‌های معلمی و مربی‌گری را در او احراز کنیم، جذب می‌شود.

منبع: فارس
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

  • ابی

    آموزش پرورش نیروی های خدماتی که سه چهار سال با هر سختی کار کردن با حقوق دو تومن اونم با پنج شش ماه پرداخت میشد با بیمه هشت هفت روز آخر سر همشونو تعدیل کردن هنوزم تکلیفشون مشخص نیست

اخبار
پیشنهاد سردبیر