رتبه بندی صف فرهنگیان را از اغتشاشگران جدا کرد

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به کمبود ۸۰ هزار نیروی خدماتی در مدارس دولتی گفت: هفته دولت پایان مدارس کانکسی اعلام می‌شود.

رتبه بندی صف فرهنگیان را از اغتشاشگران جدا کرد

رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش در بیست و ششمین همایش ملی تکریم خیرین مدرسه‌ساز کشور اظهار کرد: شاهد بودیم به دلیل دو سال کرونا رخوت بر مدارس حاکم و نشاط از کودکان گرفته شده بود اما در این دولت تصمیم بزرگ بازگشایی مدارس گرفته شد اما با اعلام این خبر یک جنگ شناختی به راه افتاد و نشان داد که اتفاق بزرگی در راه است.

وی افزود: همه می‌گفتند اگر مدارس باز شود، کودکان در خطر قرار می‌گیرند اما مدارس مهر ۱۴۰۱ باز شد و آذرماه مسمومیت‌های مدارس را با تمرکز بر دبیرستان‌های دخترانه ایجاد کردند که وزیر کشور اعلام کرد جنگ شناختی است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: این توطئه خیلی زود شکست خورد و یک دلیل آن اجرای رتبه‌بندی معلمان بود که صف فرهنگیان را از اغتشاشگران جدا کرد.

نیاز به ۱۷۶  هزار معلم برای مهر

صحرایی بیان کرد: در خوشبینانه‌ترین حالت برای مهر امسال، ۱۷۶ هزار معلم نیاز داریم، در این دولت بیش از ۳۰۰ هزار ردیف استخدامی صادر که شد ۲۳۰ هزار مورد  برای آموزش و پرورش بود.

وی گفت: امسال ۷۲ هزار معلم از طریق آزمون استخدامی و ۲۰ هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان استخدام شدند که این تعداد استخدام معلم بی‌سابقه است.

وزیر آموزش و پرورش متذکر شد: سهم آموزش و پرورش از بودجه کشور کمتر از حد انتظار است با این حال ۴۷ هزار میلیارد تومان از معوقات معلمان از سال‌ ۹۸ به بعد در سال ۱۴۰۲ پرداخت شد.

روزانه ۸ مدرسه ساخته شد

صحرایی با اشاره به اینکه در این دولت حدود ۷ هزار مدرسه ساخته شد یعنی هر روز کاری ۸ مدرسه و ۳۵ کلاس درس تحویل شد،  عنوان کرد: ۶۴ درصد این مدارس در روستاها و ۳۶ درصد در شهرها ساخته شد و بیشترین تحویل مدارس مربوط به استان سیستان و بلوچستان است، در این استان بیش از هزار مدرسه ساخته شد.

پایان مدارس کانکسی در هفته دولت

وی درباره مدارس کانکسی مطرح کرد: جمع کردن مدارس کانکسی مدنظر است و ۱۰۷۳ مدرسه کانکسی هدف گذاری شد که ۵۷۰ مدرسه جمع‌آوری شد و مابقی در دستور کار هفته دولت است براین اساس مدارس کانکسی با بیش از ۱۰ دانش‌آموز حدف می‌شوند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: خیران برای اصلاح سرویس بهداشتی مدارس کمک می‌کنند و ۷۵۰۰ مورد اصلاح شد.

صحرایی بیان کرد: هر یکسال که مدارس بیشتر نگه داشته شوند، ۱۰ هزار میلیارد  تومان صرفه جویی رقم می‌زند و این در دستور کار آموزش و پرورش است.

وی با اشاره به مشکل نبود تجهیزات در مدارس دولتی عادی بیان کرد: در ۷ منطقه کشور وضعیت نامناسبی را به لحاظ کمبود مدرسه داریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه  از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۴۰۲ جمعیت دانش‌آموزی بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر اضافه شده است، گفت: در اکثر سال‌های قبل از دولت سیزدهم تعداد بازنشستگان از تعداد جذب شدگان بیشتر بوده است.

صحرایی عنوان کرد: تعداد بازنشستگان در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۱۴۰۲، ۴۶۸ هزار نفر بوده حال آن که جذب ما ۳۴۵ هزار نفر بود که به معنی کسری زیاد است. در سال ۱۳۷۲، ۳۰۴ هزار دانش‌آموز و دانشجو معلم در مراکز تربیت معلم و دانشسراها جذب شده‌اند، در آن زمان ما بیش از ۵۰۰ مرکز تربیت مدرس داشتیم اما در فاصله سال‌های ۸۳ تا سال ۹۰ جذب دانشجو معلم در کشور به صفر می‌رسد و این در حالی است که دانشگاه فرهنگیان تاسیس می‌شود.

وی عنوان کرد: در هنگام تأسیس این دانشگاه با جذب بیش از ۲۳ هزار معلم بوده که در پایان دوره ۴ ساله اول یعنی حدود سال ۹۵ این جذب به زیر ۴ هزار نفر می‌رسد. قله سال ۷۲ امروز در معرض بازنشستگی است و معلمانی که امروز باید به کار بگیریم معلمانی هستند که باید در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۱۴۰۰ جذب و به کارگیری می‌شدند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: وزیر وقت آموزش و پرورش در مهر ۹۷ اعلام می‌کند که ۸۰ هزار کسری قطعی معلم دارد و در جای دیگری در همان زمان‌ها می‌گوید که حداقل ۳۵۰ هزار معلم کسری داریم اما رئیس منابع انسانی آموزش و پرورش در ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ نیز عنوان می‌کند که برای آغاز مهر همان سال ۲۰۰ هزار معلم کسری داریم و سونامی معلمان بازنشسته را اعلام می‌کند.

صحرایی افزود: حال ببینید که چگونه این سونامی رخ داد و دلیل آن این بود که رتبه‌بندی معلمان ۳۱ شهریور ماه آن سال آغاز شد و معلمانی که در سن بازنشستگی قرار داشتند برای دو سال سن بازنشستگی خود را به تعویق انداختند و در آغاز مهر ۱۴۰۲ این اتفاق رخ داد.

وی درباره نیروهای خدماتی یادآور شد: از سال ۱۳۹۲ حدود ۷۹ هزار نیروی خدماتی داشتیم که به تدریج کم شده است و امروز به حدود ۵۱ هزار نیروی خدماتی رسیده است که با توجه به افزایش جمعیت دانش آموزان و مدارس نیاز ما بیش از ۸۰ هزار نفر است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • ناشناس

  معلم هیچ گاه اغتشاش گر نبوده و نیست.معلم مطالبه گر هست واز حق تضییع شده خود دفاع کرده و می کند.

 • سپیده

  با سلام جناب وزیر از،شما بعید است این‌گونه صحبت کردن در مورد رتبه بندی.
  رتبه بندی ناعادلانه و توهین آمیز. رتبه بندی که هنوز برای بازنشستگان ۱۴۰۱ حکم نهایی بازنشستگی آنها زده نشد و جز،بوق و کرنا و وعده در فضای مجازی حاصل نشد.۳۰ سال خدمت باهاش سنوات مانند گوشت قربانی پرداخت می‌شود. هیچ وزارت خانه ای مانند وزارت آموزش،و پرورش در حق نیروی خود جفا نمی‌کند.

 • ناشناس

  ایشان ازکدام رتبه بندی صحبت می کنند،آیا شأن یک معلم همین ۳یا۴تومن هست که هزاران بار گفته شده وهرکجاکم میارندبازهم تکرار می کنند

 • معوقات

  بله رتبه بندی اجرا شد نه درست ۸۰درصد هیئت علمی اجرا نشد و پول ومعوقات رتبه بندی ۱۴۰۰ معلمان نیز آقایان میثم لطیفی و داود منظور دادند در بلاروس ملک خریدند و همچنین اعتبار اجرای قانون فوق العاده ویژه ۵۰درصد ی معلمان را آقایان به جیب زدند و اجرا نکردند دست ریس جمهور شهید درد نکنه خداوند رحمتش کنه وجود آقایان لطیفی و منظور نقطه ی ضعف دولت سیزدهم بود

 • حسین محبی

  چرا معوقات معلمان نمی دهی مرد مومن تیرماه هم تمام شد بابا چقدر ما بازنشسته ها را اذیت میکنین کم بخورین دیگه پول نان نداریم لقای وزیر بچه ها م به خاطر نبود پول از تحصیل دورهای تابستانی کلاس ورزش محروم شدن با مذهب معرفت داشته باش این زهرماری آنرا بده بریم؟ به زخم زندگی دوا کنیم از کجا امدی نامعلوم

 • ناشناس

  اصلا ببینید حرف زدن این وزیر بی سواد که میگه صف معلما از اعشاشگر جدا شد.انشاالله استیضاح کنند رتبه بندی مشخص نشد چطور اجرا شد بیشنر معلما اعتراض کردند رسیدگی نشد.اصفهان

سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار
  سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  پیشنهاد سردبیر