تشویقی جدید دولت برای فرهنگیان / معلمان فعلا بازنشست نمی شوند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: حق‌التدریس اردیبهشت ماه پرداخت شده و تلاش داریم با دستان توانمند شما عزیزان، این پرداختی‌ها به صورت ماهانه انجام شود؛ استان‌هایی که در ارسال ابلاغ‌های موظف و غیر موظف تأخیر داشته باشند، حق‌التدریس‌شان نیز دیر پرداخت می‌شود.

تشویقی جدید دولت برای فرهنگیان / معلمان فعلا بازنشست نمی شوند

معلمان حق‌التدریس، رکن اصلیِ آموزش در مدارس سراسر کشور، در شرایطی که دلسوزانه علم و دانش را به نسل آینده منتقل می‌کنند، با چالش‌های معیشتی عدیده‌ ای روبرو هستند. عدم پرداخت به موقع حق‌ الزحمه این قشر زحمتکش، دغدغه‌ ای اساسی را در اذهان آنان پدید آورده و انگیزه و شور و اشتیاقشان را برای ادامه تعهدشان به تعلیم و تربیت تحت‌الشعاع قرار داده است.

تلاش بی‌وقفه، در ازای حقوقی ناچیز

این معلمان فداکار، با وجود ساعات کاری طولانی و تلاش بی‌وقفه در جهت ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان، با حقوقی ناچیز و دریافتی‌های معوقه مواجه‌اند. این امر، نه‌تنها امنیت شغلی و رفاه این قشر را به مخاطره انداخته، بلکه کیفیت آموزش را نیز تحت‌ الشعاع قرار داده است.

پرداخت به موقع و عادلانه حق‌ الزحمه معلمان حق‌ التدریس، اقدامی ضروری در جهت حفظ انگیزه و ارتقای روحیه این قشر ارزشمند است. بی‌ توجهی به این امر، نه تنها به نفع دانش‌ آموزان و آینده آموزش کشور نخواهد بود، بلکه لطمه‌ ای جبران‌ ناپذیر به پویایی و بالندگی نظام آموزشی وارد خواهد کرد.

در همین راستا علی فرهادی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، در نشست با مدیران کل استان‌ها اظهار کرد: برای تشویق استان‌هایی که در برخی اقدامات پیشتاز و سرآمد بوده، بحث تشویقی در نظر می‌گیریم.

وی با اشاره به ابلاغ جداول بودجه در هفته گذشته، بیان کرد: تا هفته پیش جز حقوق نمی‌توانستیم پرداختی داشته باشیم اما به فضل الهی این مورد پس از ابلاغ جداول بودجه برطرف شد؛ هزینه هدایای هفته معلم به ۲۰۰۰ میلیارد تومان رسید؛ این مبلغ معادل تلاش‌هایی است که از بهمن و اسفند در مجلس انجام دادیم تا از حقوق مالکانه معادن برای هنرستان‌ها ۲۰۰۰ میلیارد تومان تأمین کنیم.

فرهادی افزود: حق‌التدریس اردیبهشت ماه پرداخت شده و تلاش داریم با دستان توانمند شما عزیزان، این پرداختی‌ها به صورت ماهانه انجام شود؛ استان‌هایی که در ارسال ابلاغ‌های موظف و غیر موظف تأخیر داشته باشند، حق‌التدریس‌شان نیز دیر پرداخت می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد : امسال با افزایش ۵۰۱ هزار نفری دانش آموزان مواجه هستیم و فرض بر این است که کلاس خالی نداشته باشیم ما پیش بینی می‌کنیم در مهر حدود ۱۵ کلاس بیشتر داشته باشیم و بر همین اساس در بحث بازنشستگی نیز هیچ کدام را بازنشست نمی‌کنیم تا ۳۰ مهر کلاس‌های ما که تثبیت شد نیروی مازاد در منطقه‌ای داشتیم و شرایط خاص داشت می‌توانیم با بازنشستگی طبق شرایط موافقت کنیم؛ نیروی خرید خدماتی که قبول نشدند، نمی‌توانیم در مهر به کار بگیریم.

فرهادی از برگزاری آزمون‌های استخدامی در سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: در آزمون آموزگاری ۲۸۰۰۰ نفر مجوز داریم. همچنین، امسال تلاش کرده‌ایم تا ظرفیت دانشگاه فرهنگیان را با ۲۰۰۰ ورودی شهید رجایی و ۳۰ هزار ورودی دانشگاه فرهنگیان افزایش دهیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در خصوص توانمندسازی معلمان افزود: همان‌طور که دکتر صحرایی فرمودند، تابستان داغ توانمندسازی را پیش‌رو داریم؛ برنامه‌ریزی‌ها برای آموزش نیروهای ماده ۲۸ و کتاب‌های تازه تألیف انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: این توانمند سازی از دانشگاه فرهنگیان به ادارات کل واگذار شده چرا که اداره کل باید پررنگ‌ترین نقش در آموزش و پرورش استان را داشته باشد و بقیه باید حول محور اداره کل نقش‌آفرینی کنند؛ استان‌ها باید بر اساس ظرفیت‌های داده شده برنامه‌ریزی کنندو این کار با حداقل تشریفات صورت گیرد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • ناشناس

  عید قربان، فقط برای فرهنگیانه ، یا شامل بازنشسته ها هم می شود،

سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار
  سایر رسانه ها
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت تیتر کوتاه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  پیشنهاد سردبیر