توسعه متوازن ورزش گامی مهم درمسیر پیشرفت

کاوه احمدی - کارشناس ورزشی

در میان هزاران خبر و رویدادی که هر روز در سراسر جهان ورزش می‌بینیم و می‌شنویم، آنچه از اهمیت بالایی برای جامعه بزرگ ورزش و جوانان کشور برخوردار است توسعه زیرساخت‌ها و توزیع عادلانه امکانات و اقدامات متناسب با مقیاس‌های جمعیتی، آمایش سرزمینی و شرایط جغرافیایی است.

کاوه احمدی - کارشناس ورزشی

بی شک توسعه زیرساخت‌های عمرانی ورزشی با نگاه ویژه به مناطق کم برخوردار نقش بسزایی در دسترسی آسان‌تر به امکانات و اماکن ورزشی دارد و مشوقی برای ترویج فرهنگ ورزش کردن و فعالیت بدنی سلامت محور از سویی و حرکت به سمت ورزش قهرمانی و کشف استعداد‌های نوظهور در این حوزه از سوی دیگر است.

هر چند با نگاهی به گذشته کلنگ‌زنی پروژه‌های بی‌شمار ورزشی انجام شد که متاسفانه بیش از ۶ هزار پروژه ورزشی ناتمام ماند و نیمه کاره رها شد. اما خوشبختانه با عزم ویژه دولت مردمی سیزدهم و بویژه وزیر ورزش و جوانان شاهد تحقق وعده‌ها در حوزه ورزش هستیم که از جمله آن‌ها تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و به جا مانده از گذشته است. افتتاح استادیوم‌ها، سالن‌های ورزشی سرپوشیده و روباز، استخرها، زمین‌های فوتبال و ... طی دو سال اخیر در مناطق مختلف کشور از روستا‌ها تا کلان شهر‌ها نشان از تعهد و نگاه عدالت محور دولت مردمی برای توزیع متوازن و متناسب زیرساخت‌های ورزشی در اقصی نقاط سرزمین پهناور ایران دارد.

در کنار این موضوع جاذبه قهرمانی و فعالیت حرفه‌ای در ورزش انگیزه‌ای برای تکاپو و تلاش برای رسیدن به قله‌های سخت، اما شیرین قهرمانی در سطوح ملی و بین‌المللی است. انگیزه‌ای بی بدیل برای دست یافتن به هدفی والا که اگر با ترغیب، حمایت و پشتوانه‌سازی همراه شود، موجب بروز و ظهور استعداد‌های شگرف در حوزه ورزش قهرمانی می‌شود.

در این زمینه نیز دولت سیزدهم پیشگام شد و با ایجاد بستر‌های مناسب برای ورزشکاران از جمله پرداخت پاداش‌های معوقه قهرمانان، ارائه خدمات ویژه بیمه جامع ورزشی، توسعه زیرساخت‌ها و ارتقای جایگاه ورزش بانوان و توسعه ورزش در روستا‌ها و مناطق حاشیه‌ای، نقش خود را برای حمایت از ورزشکاران و مدال‌آوران قهرمان کشورمان ایفا کرد.

تاکید ویژه وزیر ورزش و جوانان بر برابری در پرداخت پاداش‌های ورزشکاران آسیایی و پاراآسیایی و اقدام سریع و بدون اتلاف وقت در روند ساخت مجموعه فرهنگی ورزشی پایتخت که با دستور ریاست محترم جمهوری صورت پذیرفت از نکات مهمی است که طی صد روز گذشته منجر به ایجاد فضای تفاهم و آرامش در ورزش کشور شد.

به یقین، اقداماتی از این دست که موجب کاهش حواشی در ورزش، سازندگی و بالندگی ورزش کشورمان می‌شود ارزشمند و شایسته قدردانی است. آنچه طی دو سال اخیر شاهد آن بودیم بخشی از تلاش‌های مثمر ثمر و زحمات بی‌دریغ ورزشکاران، مربیان، کادر فنی و برنامه‌ریزان و سیاستگذارن است که منجر به توسعه ورزش قهرمانی و اعتلای نام نامی ایران عزیزمان در عرصه‌های جهانی شد.

کسب جایگاه دوم کاروان ورزشی فرزندان ایران در بازی‌های پاراآسیایی، کسب نخستین مدال تیم ملی تنیس روی میز کشورمان پس از ۶۵ سال و تاریخ سازی در بازی‌های آسیایی، کسب اولین مدال دوچرخه‌سواری بانوان در بازی‌های آسیایی، کسب نخستین مدال تاریخ زنان کوراش کشورمان در بازی‌های آسیایی و تاریخ‌سازی و کسب نخستین مدال ژیمناستیک در بازی‌های آسیایی، کسب مدال تاریخی در وزنه‌برداری بانوان برای اولین بار، کسب نخستین مدال‌ها و قرار گرفتن بر سکوی قهرمانی در رشته‌های یخ‌نوردی، دوچرخه‌سواری بانوان، هندبال، بوکس قایقرانی کانو، مچ‌اندازی، تکواندو بانوان و بسیاری از عناوین درخشان و افتخارات ورزشی در رقابت‌های جهانی، آسیایی و تورنمنت‌های بین‌المللی تنها بخشی از دستاورد‌های خانواده بزرگ ورزش ایران زمین است.

باور دارم، مسیر درست پیشرفت و فتح قله‌های ورزش در توسعه متوازن و نگاه عدالت محور همراه با بینش صحیح، مدیریت قوی و پشتوانه‌های پژوهشی و مطالعاتی محکم است که قطعا در دوره جدید مدیریت ورزش کشور شاهد آن خواهیم بود.

کاوه احمدی
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار