ادعای عجیب میرسلیم درباره خودروهای داخلی

ادعای عجیب میرسلیم درباره خودروهای داخلی

در حالی رشید کوچی نماینده مجلس صنعت خودروسازی را به لگن سازی تشبیه کرده است، میرسلیم از صنعت خودروسازی کشور دفاع کرده می گوید، "فرقی بین لندکروز و ۲۰۶ وجود ندارد".

به گزارش خبرنگار اقتصادی تیترکوتاه ، جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس شورای اسلامی و مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  با حضور در مناظره تلویزیونی با موضوع «اما و اگرهای واردات خودروهای کارکرده برای مدیریت بازار خودرو» به بیان نکاتی مختلفی در مورد بازار خودرو پرداختند.

رشیدی کوچی در ابتدای این مناظره در خصوص دلایل موافقت خود با واردات خودروهای کارکرده، گفت: در ابتدا، آقای میرسلیم اعلام کردند که مخالف واردات خودرو های کارکرده نیستند و احتمالا نگاهشان عوض شده و ما این را به فال نیک می گیریم و امیدواریم این هفته که بحث واردات خودروهای کارکرده در دستور کار صحن مجلس است آقای میرسلیم  به عنوان موافق حتما موضع گیری کنند تا شائبه مخالفت وی برطرف شود.

وی افزود: اما برای پاسخ به این پرسش که چرا موافق واردات خودروهای کارکرده هستیم باید بگویم دلیلش خیلی ساده هست. باید انحصار خودروسازان که به دلیل تصمیمات غلط گذشتگان در 40 و 50 سال گذشته ایجاد شده شکسته شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انحصار در صنعت خودرو شکسته نمی شود مگر با واردات خودروهای نو و کارکرده و ایجاد رقابت در بازار، تصریح کرد: متأسفانه امروز خودروهایی که در کشور ما چه  مونتاژ و چه تولید می‌شوند به دلیل انحصار بازار از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند وحتی به راحتی در دسترس مردم قرار نمی‌گیرند . جالب اینجاست قیمت های آنها هم  نسبت به بازار جهانی بسیار بالا است.

* میرسلیم: ‎افتخاری برای هر ملت است که دسترنج هنر و دانش و تلاش و ‎خلاقیت خود را مصرف کند

میرسلیم در خصوص صحبت های خود در مخالفت با واردات کالاهای مستعمل و توییتر اخیر خود مبنی بر اینکه "این ‎افتخار برای هر ملتی بس که دسترنج هنر و دانش و تلاش و ‎خلاقیت خود را مصرف کند، نه آن که با دریوزگی تفاله دیگران بر خود ببالد" ، گفت: صحبت من درباره تصمیماتی که در نظام ما اتخاذ می شود و این تصمیمات هم برای اعتلا و پیشرفت کشور است. از جمله مهمترین مسائلی که با آن مواجه هستیم و من به آن اشاره و حتی دفاع کردم این است که ما در کشور با یک مشکلاتی از جمله گرانی، تورم، اشتغال روبه رو هستیم که باید بررسی شود واردات کلاً برای کشور چه کار خواهد کرد.

وی  با اعلام اینکه امروز ما به طور ویژه در شرایط خاص تحریم قرار گرفتیم، افزود: در شرایط عادی مبادله تجاری برقرار است و ما به راحتی می توانیم صادرات و واردات کنیم البته باید این موازنه را در کشور برقرار کنیم تا به نفع کشور تمام شود. اما در شرایط تحریمی که قرار گرفته ایم صادرات به سادگی انجام نمی‌گیرد و ناچاریم برخی از موارد تخفیف بدهیم  تا جذابیت برای خریدار در مقابل رقبا  ایجاد شود. همین موضوع به نفع ما نیست ولی ناچاریم این کار را انجام دهیم از طرف دیگر واردات مواجه به محدودیت است.

وی اضافه کرد: امروز کشورهایی که ما را تحریم کرده‌اند به ویژه کشورهای اروپایی حاضر نیستند کالاهای خود را به صورت گسترده به ما صادر کنند و در اختیار ما قرار بدهند. پس ما ناچاریم با واسطه این کالاها را گران تر خریداری کنیم. از آن طرف وقتی در کشور ظرفیتی برای تولید ایجاد شده و ما بریم همان محصولات مشابه تولید داخل را وارد کشور کنیم به ضرر تولید داخلی تمام خواهدشد.

این عضو مجمع تشخیص نظام با اعلام اینکه اگر برای صنعت خودرو ظرفیت بالفعل  تولید حدود 1.4 میلیون خودرو در سال تعریف  شده و حتی با توسعه می توان این ظرفیت را به دو میلیون دستگاه رساند نباید موانع ایجاد کرد، گفت: خودروسازان ادعا می‌کنند که می توانند ظرف یک برنامه 5 ساله این آمار را به راحتی به سه میلیون برسانند و اگر ما این آمار را با نیاز  کشور مقایسه کنیم مشاهده می شود که حدود 900 هزار خودرو در سال نیاز واقعی ما است. پس می بینیم که تولیدات ما بیشتر از نیاز کشور است.  اگر شما در همین شرایط باز هم بخواهید خودروهایی را وارد کنیدحال  چه نو  و چه مستعمل که البته مسائلشان فرق می کند هر کدامشان در واقع جلوگیری از تولید خودرو داخلی می‌کنند.

 میرسلیم تصریح کرد: من از نظام دفاع می کنم. برای نظام و کشور ما در شرایط کنونی راه درست این نیست که برویم تولیدات خودمان را متوقف کنیم. واردات برای محصولاتی که در کشور ظرفیت تولیدش است به مفهوم این است که به همان اندازه شما تولید را کم یا کاهش دهید. پس بنابراین راه درست این نیست. باید سراغ رفع اشکالاتی فعلی این صنعت رفت. در مورد محصولات که اشاره کردند انحصار داریم.  ما از لحاظ خودروها در رده‌های مختلف رده "الف" خودروهای کوچک رده "ب" خودروهای میانی و رده "ج" خودروهایی که در برون شهری کار مورد استفاده قرار می گیرتد انواع و اقسام خودروها را داریم.

 *رشیدی کوچی:حق مردم را قربانی خودروسازان کرده ایم

رشیدی کوچی در ادامه این مناظره با بیان اینکه شنیدن برخی از مباحث برای مردم دردناک و  عذاب آور است، گفت: 40 سال است ما با همین ادبیات حق مردم را قربانی خودروسازان کرده ایم.  من هم قطعاً خودم را مدافع کشور نظام و مردم می دانم و اعتقادم بر این است که این سیاست گذاری هایی که آقای میرسلیم اشاره کردند در حمایت از صنعت خودرویی که امروز داریم دسترنج و خروجی آن را می بینیم جز ایجاد نارضایتی شدید برای مردم نسبت به نظام هیچ دستاورد دیگری نداشته است. اگر مدافع نظام هستیم ودر قالب مدافع نظام صحبت می‌کنیم این را باید بدانیم که الان اگر که از صنعت خودرو دفاع کنیم عملاً مردم را علیه نظام هدایت می‌کنیم و این خیلی چیز عجیبی هست که اقای میرسلیم اینطوری صحبت می کنند.

وی افزود: هیچ کس مخالف تولید داخل نیست اما تا کی حمایت از تولید داخل کنیم! مردم ما در خودروهای تولید داخلی دارن از بین می روند و هوای تنفس ما به واسطه این خودروهای تولیدی مدام خراب است.آقای میرسلیم چون خودشان در هیئت مدیره طراحی موتورها بودند بهتر اطلاع دارند. ما یک موتور طراحی کردیم و آن ای اف سون بوده است.  اینهایی که تولید داخل نیست پژو پارس تولید داخل است؟ نمی دانم این تولید داخل است!  این خیلی بد است که ما بگوییم خودروسازان بعد از 50 سال حمایت بگویند در قالب یک برنامه 5 ساله  می توانیم سه میلیون خودرو تولید کنیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: امروز  نیاز کشور تامین نشده است بیبنید مردم چطور برای خرید ماشین به صف کرده اید،  ما داریم با اعصاب و روان مردم بازی می کنیم. این خیلی بد است. حتما باید واردات انجام شود . سابق داشته در سالهای 2005 تا 2017  واردات انجام می دادیم نه یک کارگر ایرانی بیکار شد نه در خودروسازی تخته شد و نه به تولید داخل مان آسیب وارد شد اتفاقا بهتر هم شد.

*رشیدی کوچی:خودروسازان در محصولاتشان دزدی و کم فروشی می کنند

به گفته وی ، امروز بروید خودروی پژو پارس مدل 89 و مدل 88 و مدل 85 را بگذارید کنار پژو پارس 1402. می ببینید کیفیتش چقدر فرق کرده است اینها در محصولاتشان دزدی می‌کنند. کم فروشی می کنند و کم می گذارند و ما از اینها 5 سال دیگر هم حمایت کنیم.

مجری برنامه در ادامه این مناظره از میرسلیم پرسید  آقای میرسلیم می فرمایند تولید داخل به اندازه میزان داخل است؟

میرسلیم: بله بیشتر از میزان داخل است.

رشیدی کوچی : این اصلاً جواب ندارد. برای همین مردم برای خرید خودرو در صف هستند!

میرسلیم با بیان اینکه در مجلس تصمیم گیری کردند که 50 درصد تولید را در اختیار مادرانی که فرزندآوری می کنند قرار دهند ، گفت: این اشکال دارد مادرهایی که در خانه هستند نیاز به خودرو ندارند. ما اگر می خواهیم از خانواده و جمعیت دفاع کنیم مستقیماً دفاع کنیم چرا مادرها را مجبور کنیم دلالی کنند این روش غلط است. وقتی نیاز ندارند می خرند از ویژه خواری و مابه التفاوت بازار و کارخانه استفاده می کند.

مجری : همین مابه التفاوت نشان نمی‌دهد که عرضه کمتر از تقاضا است؟

میرسلیم: من می‌گویم فعلاً  خانم خانه داری که نشسته نیازی به خودرو ندارد کسی که نیاز به خودرو برای کار و کاسبی دارد خودرو بخرد به اندازه کافی نیست درحالی که تولید به اندازه کافی وجود دارد. همین سال 1401 میزان تولید حدود 400 هزاردستگاه بیشتر شده است آیا قیمت کاهش یافته است خیر؟ چرا برای اینکه کسانی سراغ خودرو خریدن می روند نیاز به خودرو ندارند می بینند پولشان آب می شود به خرید خودرو اقدام می کنند. این نیاز واقعی خودرو نیست این نیاز برای سرمایه گذاری و کاذب است و ربطی به خودروساز ندارد.

*میرسلیم: شما نمی توانید به وسیله خودروساز مسائل کلان اقتصاد کشور را حل کنید

وی افزود: شما نمی توانید به وسیله خودروساز مسائل کلان اقتصاد کشور را حل کنید. این توقع بسیار زائدی است اما اینکه ایشان فرمودند بله حمایت کردیم کدام حمایت؟ خواهش می کنم مزاحمت درست نکنید برای صنعت خودرو، دولت چکار می کند؟ اصلاً به چه حقی دولت مدیریت برای صنعت خودروسازی درست می کند بیاید جواب بدهد.

وی با بیان اینکه آیا در جهان خودروسازی شان دولتی است، گفت:  اینطوری ژاپن توانسته خودروساز شود اینطوری توانسته کره خودروساز شود. ما به جای اینکه مدیریت حاکمیت اعمال کنیم خودمان واردش می شویم این غلط است . البته ما وزیر را برای سوال بردیمو گفتم جناب وزیر باید ساختار را اصلاح کنید. 5 درصد سهم دارید به اندازه 5 درصد شکایت کنید از مجمع عمومی که آدم لایقی دارید معرفی کنید.

مجری: همان کره و ژاپن جلوی واردات را گرفتند که درست شدند.

میرسلیم گفت بله کره و ژاپن این کار را کردند جلوی واردات خودرو را گرفتند که رشد کردند و به حدی رسیدند که اجازه دادند واردات صورت بگیرد. کیا موتور چطور پیشرفت کرده است؟ نباید اجازه دهید از خارج رقبایی که بازارشکنی می‌کنند و حاضرند قیمتشان را پایین بیاورند که بازار شما را داغون کنند اجازه فعالیت  داشته باشند.  صنعت را نباید داغون کرد.

رشیدی کوچی در ادامه گفت: باز اظهار تعجب می‌کنم از اینکه ما می‌گوییم قانون مصوب مجلس که گفته خودرو در اختیار مادران قرار بدهید باعث نابه سامانی صنعت خودرو شده است و کاهش عرضه و تقاضا را به دنبال داشته است. اول برنامه گفتم صحبت هایی داشته باشیم که این روزها که حال مردم خوب نیست بدتر نشود. حداقل بگوییم که یک ذره حواسمان به مردممان هست این را حداقل در ظاهر نشان بدهیم.

وی افزود: سیاست های غلطی که دولت ها در گذشته و حال داشتند باعث اوضاع بد صنعت خودرو شده است.  این سیاست‌های پشت پرده توسط افرادی که منفعت که از صنعت خودرو منفعت می بردند به دولت ها ابلاغ و باعث شده که امروز ما نتوانیم یک صنعت خودرو خوب و فعال داشته باشیم. مگر ژاپن چند سال برای حمایت از صنعت خودرو واردات را ممنوع کرد. من دوست دارم آقای میرسلیم اطلاع دقیقی دارند بفرمایند آنها 10 و 15 سال حمایت کردند و بعد از 15 سال هم گفتند الان به آن نقطه رسیدیم که واردات آزاد شود. هرکسی ازهرجای دنیا ماشین بیاورد شما تولید کنید. ما 40 سال حمایت می کنیم.

میرسلیم: ما هیچ وقت ممنوع نکردیم.

رشیدی کوچی : این خیلی عجیب است که می گویید واردات را ممنوع نکردیم.

میرسلیم : الان خود شما فرمودید حرف خودتان بود تا 2017 تا سال 1397 ممنوع نبوده است سران قوا نشستند.

رشیدی کوچی : نخیر از 2005 تا 2017 باز بود.

میرسلیم: این چه فایده ای داشت آیا کیفیت رشد کرد رقابت افزایش پیدا کرد نخیر.

رشیدی کوچی با بیان اینکه فایده اش این بود که هرکسی که می‌خواست ماشین بخرد به بازار مراجعه و با یک قیمت معقول نسبت به قیمت جهانی و با هر کیفیتی که دوست داشت هر ماشینی که دلش می خواست را خریداری می کرد، گفت: نه اینکه الان 500 و 100 میلیون به حساب بریزید بلوکه می‌کنیم و معلوم نیست چه ماشینی چه رنگ و چه مدلی به مصرف کننده می‌دهند ما داریم شان وشعور و عزت مردم را خودمان پایمان می کنیم چرا داریم اینطوری صحبت می کنیم. چه کسی گفته ما نیاز نداریم. 900 هزار دستگاه نیاز داخلی هست پس چرا آنقدر تقاضا زیاد شده است.

*رشیدی کوچی : تا کی قرار است مردم ما پول بنز بدهند سوار پراید شوند

 وی با طرح این پرسش که چه کسی گفته خودرو کالای سرمایه ای شود چه کسی باعث شده؟ حمایت امثال آقای میرسلیم از این صنعت باعث شده است وضعیت به این شکل باشد، گفت: من سال 84 یک 206 خریدم 12 میلیون تومان الان همان 206 بخواهم بفروشم الان چند صد میلیون پولش هست درصورتی که همین 206 در کشورهای دیگر اصلاً وجود خارجی ندارند ما یک صحبت هایی می‌کنیم من واقعا نگران هستم فردا اتفاقاتی می افتد مردم را ناراضی تر از این نکنیم. ما می‌گوییم چرا واردات انجام نمی شود برای حمایت از صنعت داخل. تا چه زمانی می خواهید حمایت کنید؟ تا کی قرار است مردم ما پول بنز بدهند سوار پراید شوند؟

وی افزود: طبق گزارش وزارت صمت و صحبتهای وزیر صمت نیاز کشور 1.5 میلیون خودرو است. سقف تولید ما الان در خوشبینانه ترین حالت یک میلیون دستگاه است آن زمانی که تحریم نبود تحریم هم بهانه است من این را به وقتش می گویم که تحریم بهانه است ارز از کشور خارج می شود بهانه است. دلار گران می شود همه اش بهانه است . اما امروز یک و نیم میلیون نیاز داریم تا قبل از 2018، ما کمبود تولیدمان را با واردات جبران می کردیم. اما از 2018 به این طرف چرا اینطور شده است چون نمی توانیم تولید کنیم یک نیاز انباشته ایجاد شده درکنارش چون نیاز انباشته به قیمت بالا رفته با سیاست گذاری های غلط و حمایت های بی جا و بی حد و حصری که اتفاق افتاده و هنوز هم استمرار دارد باعث شده خودرو کالای سرمایه ای شود الان ما کمبود تولید داریم. نمی توانیم نیازمان را برآورده کنیم. باید برویم واردات انجام بدهیم.

مجری : آقای میرسلیم شما می‌گویید نیاز کشور 900 هزار دستگاه اما آقای رشیدی کوچی به استناد صحبت های وزیر صمت می گوید نیاز کشور 1.5 میلیون دستگاه خودرو است.

میرسلیم: وزارت صنعت گفته تولیدمان 850 هزار در سال 1400 بود که ما این رقم را به 1350 رساندیم یعنی این قابلیت در صنعت ما وجود دارد.

مجری : یعنی هیچ برآوردی از بازارمان نداریم ؟

میرسلیم : الان بازار یعنی تقاضا. این عرضه است پس عرضه توانسته ظرف یک سال 400 هزاردستگاه افزایش پیدا کند ما این را نباید نابود کنیم.  واردات خودروی دست دوم وا ویلا است.  شما باید درنظر بگیرید این 900 هزار تا نیاز واقعی کشور را جواب می دهد آماری که برای خود کشور است.

 

منبع: تسنیم
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار