عفونت ویروسی | بیماری آنفلوانزا | ایمنی بدن

دلیل ابتلای مکرر به بیماری آنفلوانزا / مصونیت در برابر این بیماری چه مدت است؟

دلیل ابتلای مکرر به بیماری آنفلوانزا / مصونیت در برابر این بیماری چه مدت است؟

یک استاد اپیدمیولوژی درباره دلیل مبتلا شدن به آنفولانزا به صورت مکرر در فواضل زمانی کوتاه گفت: وقتی مبتلا به یک عفونت تنفسی می‌شویم، اگر آن عفونت از نوع ویروسی باشد، احتمال ابتلای دوباره فرد وجود دارد، ولی درباره عفونت‌های باکتریایی، موضوع کاملا متفاوت است.

ابتلا به بیماری آنفلوانزا به صورت مکرر می‌تواند به دلایل مختلفی به‌وجود آید. یکی از این دلایل می‌تواند ضعف سیستم ایمنی بدن باشد. در صورتی که سیستم ایمنی فرد ضعیف باشد، احتمال ابتلا به آنفولانزا یا هر نوع عفونت دیگری بیشتر می‌شود. همچنین، آنفولانزا می‌تواند به دلیل جدید بودن ویروسی که با آن مبتلا شده‌ایم، نیز بروز کند. هر ساله، ویروس آنفولانزا تغییراتی در ساختار خود ایجاد می‌کند و به صورت جدیدی در می‌آید، بنابراین برخی از افراد ممکن است در مقابل ویروس جدید دچار آسیب شده و مبتلا شوند. همچنین، عدم رعایت بهداشت شخصی مانند شستن دست‌ها، و در معرض قرار گرفتن در مکان‌های با جمعیت بالا، می‌تواند همچنین عاملی در ابتلا به آنفولانزا باشد.

یک اپیدمیولوژیست می‌گوید: ویروس‌های تنفسی مانند آنفلوآنزا متنوع هستند و به دلایلی از جمله تغییرات مداوم در ساختار ژنتیکی خود می‌توانند از ایمنی بدن فرد عبور کنند و او را مبتلا کنند.

بسیاری از افراد مدت کوتاهی بعد از بهبود از بیماری آنفلوآنزا مجددا بیمار می‌شوند یا بیماری خود را به دیگران انتقال می‌دهند. درحالی‌که به گفته متخصصان، فرد پس از بهبودی حداقل تا ۲ هفته در برابر این ویروس مصونیت خواهد داشت.

دکتر حمید سوری، متخصص اپیدمیولوژی و استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که اگر فرد مبتلا به یک عفونت تنفسی شود و بهبود یابد و مدت کمی هم از بعد از بهبودی‌ او گذشته باشد، درگیر ویروس تنفسیِ دیگری می‌شود یا نه، می‌گوید: الگوی توزیع بیماری‌ها و پاتوژن‌ها به این صورت است که معمولا وقتی در یک دوره‌ای در جامعه‌ای عمومیت پیدا می‌کنند، آن بیماری با توجه به قابلیت انتشارش می‌تواند گروه‌های مختلف را مبتلا کند. اما معمولا فرد در یک دوره زمانی تعریف‌شده، ۲ بار یا بیشتر دچار همان بیماری و به علت همان عامل بیماری‌زا نمی‌شود.

دکتر سوری ادامه می‌دهد: ولی در مورد ویروس‌ها چون مرتبا دچار جهش یا موتاسیون می‌شوند، تضمینی وجود ندارد و ممکن است که واریانت‌ها و ساب‌واریانت‌های دیگرِ یک ویروس موجب شوند که علی‌رغم ایجاد ایمنی اولیه در فرد، او باز هم مبتلا به آن بیماری شود. چون مثلا آنفلوآنزا فقط یک ویروس نیست و زیرسویه‌های زیادی دارد. هرچند احتمال ابتلا نسبت به کسی که خیلی حساس است و آنتی‌بادی لازم برای مقابله با آن ویروس در بدنش ایجاد نشده، خیلی کمتر است.

این استاد اپیدمیولوژی می‌گوید: وقتی مبتلا به یک عفونت تنفسی می‌شویم، اگر آن عفونت از نوع ویروسی باشد، احتمال ابتلای دوباره فرد وجود دارد، ولی درباره عفونت‌های باکتریایی، موضوع کاملا متفاوت است.

به گفته دکتر سوری، البته ابتلای مجدد به ویروس‌های مختلف، متفاوت است. درمورد بعضی از ویروس‌ها ممکن است حتی تا چند ماه طول بکشد تا مجددا مبتلا شویم و درمورد برخی ویروس‌ها هم این دوره کوتاه‌تر است. معمولا فرد یک تا ۲ هفته بعد از ابتلا به بیماری در برابر آن مصونیت دارد. چه دربرابر واکسن باشد و چه در خصوص بیماری. اما بعدش کم‌کم سطح ایمنی پایین می‌آید و فرد مثل دو هفته اول بعد از بیماری نمی‌تواند مصون بماند.

این اپیدمیولوژیست می‌گوید: این موضوع را در دوره اوج کرونا هم شاهد بودیم؛ افراد مدتی بعد از ابتلا مصونیت داشتند و بعد با ورود واریانت‌ها و ساب‌واریانت‌های جدید یا عوامل بیماری‌زای دیگر، احتمال ابتلای دوباره به این ویروس (کرونا) را داشتند.

دکتر سوری به این موضوع مهم اشاره می‌کند که ویروس‌های تنفسی مانند آنفلوآنزا متنوع هستند و به دلایلی از جمله تغییرات مداوم در ساختار ژنتیکی خود می‌توانند از ایمنی بدن فرد عبور کنند. بنابراین حتی پس از بهبود از یک عفونت تنفسی، احتمالاً هنوز می‌توانید مبتلا به عفونت‌های تنفسیِ دیگر شوید. همچنین گرچه پس از بهبود از یک عفونت تنفسی، احتمال بهبودی و کاهش عوارض در فرد نسبت به افرادی که هنوز بیمار هستند بالاتر است، اما همچنان می‌تواند ویروس را به دیگران انتقال دهد.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر