توسعه روابط تجاری با اوراسیا / انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی

توسعه روابط تجاری با اوراسیا / انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی

برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا را می‌توان اقدامی مثبت در جهت آگاهی‌بخشی به بازارهای هدف دربارۀ توان تولیدی و صنعتی داخل دانست.

یکی از اقدامات مهم برای توسعۀ تجارت، آشنا کردن بازارهای هدف با توان و ظرفیت‌های تولیدی، مهندسی، صنعتی و کشاورزی کشور است. این موضوع را می‌توان زیربنای توسعه تجارت دانست.

از طرف دیگرف توسعه زمانی به معنای واقعی کلمه محقق می‌شود که در لایۀ بخش خصوصی محقق شود و عینیت پیدا کند. به این معنا که تجارت باید به پایین‌ترین لایه‌های بخش خصوصی نفوذ کند تا آثار آن را بتوان در رونق تولید و اشتغالزایی لمس کرد.

یکی از بهترین اقدامات برای تحقق این امر، برپایی نمایشگاه‌های تجاری با حضور گستردۀ صنایع خلاق، نوآور، دانش‌بنیان و خصوصی در کنار صنایع مادر است. به همین دلیل برگزاری نمایشگاه اختصاصی اوراسیا را می‌توان اقدامی مثبت در جهت آگاهی‌بخشی به بازارهای هدف دربارۀ توان تولیدی و صنعتی داخل دانست.

در همین رابطه، رئیس سازمان توسعه تجارت با اعلام خبر برگزاری دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تهران اظهار داشت: این نمایشگاه ۱۳ تا ۱۶ آذرماه و با حضور مقامات کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و برخی کشورهای عضو شانگهای و شورای همکاری خلیج فارس در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. حضور اعضای شانگهای و شورای همکاری خلیج فارس در این نمایشگاه، با توجه به رویکردهای دولت سیزدهم در توسعۀ تجارت، قطعاً سبب تعمیق ارتباطات اقتصادی و صنعتی و حتی کشاورزی در بالاترین سطح خواهد شد.

فراموش نکنیم که این نمایشگاه را می‌توان فرصتی مغتنم برای توسعۀ بازار محصولات و خدمات دانش‌بنیان دانست؛ موضوعی که تقریباً همواره مورد غفلت واقع شده و بازار این محصولات به داخل کشور محدود بوده‌اند درحالی‌که تولیدات این شرکت‌ها حداقل در بخش خدمات مهندسی قابلیت بالایی در بازارهای بین‌المللی دارند.

این مهم البته با انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا قطعاً رنگ جدی‌تری به خود خواهد گرفت و می‌تواند راهی دیگر برای دور زدن تحریم‌ها و رسیدن به بازارهای جدید ضمن تثبیت بازارهای موجود باشد.

انتهای پیام/

منبع: همت خبر
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار