دلار| ارز | اقتصاد | تورم | بانک مرکزی

بازار ارز به ثبات رسید / سیاست ارزی بانک مرکزی نمره قبولی از مجلس می گیرد؟

بازار ارز به ثبات رسید / سیاست ارزی بانک مرکزی نمره قبولی از مجلس می گیرد؟

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: به منظور حفظ و تداوم ثبات بازار ارز، باید به برخی موارد توجه کنیم و آنها را برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌ها مد نظر قرار دهیم که جلوگیری از اقدامات سفته‌بازانه در حوزه‌های مختلف یکی از مهمترین آنهاست.

نرخ ارز عبارت است از ارزش یک واحد ارز خارجی به ازای یک واحد ارز ملی. نرخ ارز تغییراتی دارد و بر اساس عوامل مختلف اقتصادی تنظیم می‌شود.

عوامل مهمی که بر نرخ ارز تاثیرگذار هستند عبارتند از:

- تقاضا و عرضه ارز در بازار: اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد نرخ ارز بالا می‌رود و بالعکس.

- تورم و نرخ بهره: تورم بالا در کشور موجب کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز می‌شود.

- میزان تولید و صادرات: افزایش تولید و صادرات باعث افزایش عرضه ارز و کاهش نرخ ارز می‌شود.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت:با توجه به کاهش سرعت رشد پول، رشد نقدینگی و رشد پایه پولی شاهد ثبات نسبی در قیمت‌ها در بازارها هستیم.

مجتبی یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش رشد نقدینگی و کاهش رشد پایه پولی و تاثیر آن بر ثبات نسبی قیمت‌ها در بازارهای مختلف اظهار کرد: از سوی دیگر چند ماه است که بازار ارز تا حدودی از تلاطم  مصون مانده، نوسانات شدید گذشته دیگر رخ نمی‌دهد و بازار ارز نیز به یک ثبات نسبی رسیده است.

وی تاکید کرد: البته این به معنای این نیست که بطور کلی، تنش ارزی نداشته‌ایم، بلکه در قیاس با گذشته این تنش‌ها و تلاطم‌ها بسیار کمتر شده است. برهمین اساس باید گفت که شیطنت و جوسازی عوامل نفوذی با مدیریت مناسب بانک مرکزی کنترل شده است.

یوسفی خاطرنشان کرد: به منظور حفظ و تداوم ثبات بازار ارز، باید به برخی موارد توجه کنیم و آنها را برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌ها مد نظر قرار دهیم که جلوگیری از اقدامات سفته‌بازانه در حوزه‌های مختلف یکی از مهمترین آنهاست.

منبع: ایبنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر