مسکن | آپارتمان | اجاره | واحد مسکونی

جریمه جدید برای بانک ها / محدودیت در قدرت تسهیلات دهی بانک، اگر وام مسکن ندهد

جریمه جدید برای بانک ها / محدودیت در قدرت تسهیلات دهی بانک، اگر وام مسکن ندهد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: چنانچه بانکی بخشنامه بانک مرکزی را نادیده بگیرد و سهمیه تسهیلاتی خود را برای بخش مسکن پرداخت نکند، قدرت تسهیلات‌دهی‌اش محدود می‌شود. در مقابل بانک‌هایی که به تعهد خود برای پرداخت تسهیلات مسکن عمل کنند قدرت تسهیلات دهی‌شان تقویت خواهد شد.

 وام مسکن یک نوع وام بانکی است که برای خرید، ساخت یا ترمیم مسکن استفاده می‌شود، متقاضیان وام مسکن معمولاً باید سوابق اشتغال و درآمد کافی داشته باشند تا بتوانند وام بگیرند، مبلغ وام، مدت بازپرداخت و نرخ بهره وام مسکن بسته به شرایط هر شخص و هر بانک متفاوت است.

برای تأمین وام مسکن باید ضامنین مناسبی هم داشته باشید تا ریسک بانک کمتر شود، اقساط وام مسکن معمولاً بر اساس بودجه‌ی ماهانه‌ی شما تنظیم می‌شود تا قادر باشید آن را بازپرداخت کنید.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از مصوبه مجلس برای متعهد کردن بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات بخش مسکن خبر داد و گفت: قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌هایی که سهمیه ابلاغی بخش مسکن را نپردازند محدود می‌شود.

از وزارت راه و شهرسازی، «اقبال شاکری» درباره همکاری بانک‌ها و تصمیم مجلس برای متعهد کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات مسکن، افزود: با مصوبه مجلس، بانک‌ها مکلف هستند تا سهمیه ابلاغی را برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن تخصیص دهند.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه‌داد: چنانچه بانکی بخشنامه بانک مرکزی را نادیده بگیرد و سهمیه تسهیلاتی خود را برای بخش مسکن پرداخت نکند، قدرت تسهیلات‌دهی‌اش محدود می‌شود. در مقابل بانک‌هایی که به تعهد خود برای پرداخت تسهیلات مسکن عمل کنند قدرت تسهیلات دهی‌شان تقویت خواهد شد.

شاکری، هدف از این کار را الزام بانک‌ها به پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن عنوان کرد.

وی همچنین از ایجاد مشوق‌های جدید برای بافت‌های فرسوده خبر داد و گفت: جزئیات این مشوق‌ها به‌زودی اعلام خواهد شد.

گفتنی است، طرح نهضت ملی مسکن یکی از طرح‌های کلان دولت سیزدهم برای بخش مسکن است که بر اساس آن دولت مکلف است تا چهار میلیون واحد مسکونی را در مدت چهار سال دولت به مرحله اجرا برساند و تسهیلگری لازم را برای تکمیل و تحویل واحدها به متقاضیان انجام بدهد.

بر اساس تازه‌ترین آمار، هم اینک یک میلیون و ۸۶۷ هزار و ۷۱۹ واحد نهضت ملی مسکن در شهرها و روستاهای کشور در حال ساخت است.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر