بورس | بازار سرمایه | فرابورس

گزارش هفتگی بورس تهران / آیا روند نزولی تغییر می کند

گزارش هفتگی بورس تهران / آیا روند نزولی تغییر می کند

شاخص فرابورس هم مانند بورس وضعیت مشابهی را تجربه کرد و در هفته‌ای که گذشت از ۲۵ هزار و ۴ واحد با کاهش ۲۸ واحدی به ۲۴ هزار و ۹۷۶ واحد رسید.

خرید و فروش سهام به افراد اجازه می‌دهد تا در رشد اقتصادی کشورها سهیم باشند و در صورت موفقیت شرکت‌ها، سود خوبی کسب کنند. در نتیجه بازار سهام یکی از مهم‌ترین بازارهای مالی دنیاست. در این بازار سهام شرکت‌های بزرگ به فروش می‌رسند.

در این بین هدف اصلی سرمایه‌گذاران در بازار سهام، خرید سهام با قیمت پایین و فروش آن با قیمت بالاتر برای کسب سود است. با این حال، ریسک بازار سهام و نوسانات قیمت‌ها باعث می‌شود تا سود و زیان در این بازار متغیر باشد.

در هفته‌ای که گذشت، بازار سرمایه روند نوسانی را تجربه کرد و در روزهای نخست روند نزولی داشت، اما با وجود افزایش شاخص، هفته جاری را با حدود ۱۷ هزار واحد کاهش نسبت به آخرین روز هفته گذشته به پایان رساند.

بورس هفته جاری را با روند نوسانی سپری کرد و نهایتا کاهش ۱۷ هزار واحدی را در شاخص کل بورس شاهد بودیم. شنبه هفته جاری (بیستم آبان ماه) شاخص با کاهش حدود ۱۶۳۷ هزار واحدی نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته روی دو میلیون و ۵۴ هزار واحد ایستاد. روز دوم این هفته روند نوسانی کمتر از واحدی ادامه پیدا کرد.

دوشنبه این روند معکوس شد، چرا که شاخص کل در بازار سرمایه رشد دو هزار واحدی را داشت و عدد شاخص به یک میلیون و ۵۵ هزار واحد رسید.

اما در روز بعد، این شاخص با افت حدود ۱۰ هزار واحدی، روی دو میلیون و ۴۶ هزار واحد ایستاد. نهایتا بازار سرمایه روز چهارشنبه روند نزولی خود را ادامه  داد و شاخص کل بورس با کاهش بیش از ۷۰۰۰ واحدی به دو میلیون و ۳۸ هزار واحد رسید.

فرابورس هم این وضعیت را تجربه کرد و در هفته‌ای که گذشت از ۲۵ هزار و ۴ واحد با کاهش ۲۸ واحدی به ۲۴ هزار و ۹۷۶ واحد رسید.

سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران، مخابرات ایران و غیره بیشترین تکرار را در میان نمادهای شاخص داشتند و بیشترین تاثیر را روی شاخص کل بورس گذاشتند.

پلیمر آریاساسول، ایران خودرو دیزل، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب، گروه انتخاب الکترونیک آرمان و غیره نیز بیشترین تاثیر را روی شاخص فرابورس در هفته جاری گذاشتند.

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر