آموزش ایجاد کانال در واتساپ | جایگزینی مناسب برای کانال‌های تلگرام در این پیامرسان

ایجاد کانال در واتساپ ممکن شده است!

پیامرسان تلگرام قابلیت‌های زیادی دارد که کاربران واتساپ در حسرت آن هستند. یکی از این قابلیت‌های بسیار کاربردی، امکان ایجاد کانال برای اطلاع‌رسانی یا موارد دیگر است. تا به امروز، امکان ایجاد کانال در واتساپ وجود نداشت. اما شرکت توسعه‌دهنده این پیامرسان، با ارائه یک آپدیت امکان ایجاد کانال در واتساپ را برای کاربرانش فراهم کرده است. البته کانال‌های واتساپ تفاوت‌های زیادی با کانال‌های تلگرام دارند و روش ایجاد آ‌ن‌ها نیز متفاوت است. به همین خاطر، در این مطلب به سراغ آموزش ایجاد کانال در واتساپ می‌رویم تا شما بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن، کانال خود در این پیامرسان را ایجاد کنید.

قابلیت ایجاد کانال در واتساپ کاربران را سورپرایز کرد

کانال‌ها در پیامرسان‌هایی مانند تلگرام، کاربردهای بسیار زیادی دارند. برخی افراد برای تولید محتوا از این کانال‌ها استفاده می‌کنند و کسب‌وکارها نیز می‌توانند برای ارائه محصولات خود یا اطلاع‌رسانی به کاربرانش به سراغ آن‌ها بروند. با توجه به محدودیت‌های وضع شده برای تلگرام، بسیاری از کاربران ایرانی به سراغ پیامرسان امن واتساپ رفتند. اما تا به امروز در این پیامرسان خبری از کانال نبود و افراد تنها می‌توانستند در واتساپ گروه ایجاد کنند. یکی از مشکلات گروه‌های واتساپی این بود که تمام اعضای گروه می‌توانستند در آن پیام ارسال کنند که می‌توانست برای اعضا و مدیران گروه مشکلات زیادی ایجاد کنند.

حال باید گفت که با ارائه آپدیت جدید و امکان ایجاد کانال در واتساپ، کاربران این پیامرسان به معنی واقعی کلمه سورپرایز شدند. چرا که دیگر می‌توانستند با خیال راحت برای اطلاع‌رسانی یا ارائه محصولات و خدمات خود در این پیامرسان یک کانال داشته باشند.

مراحل ایجاد کانال در واتساپ

ایجاد کانال در واتساپ مسیر بسیار ساده‌ای دارد. اما برای این که شما بتوانید این کار را به‌آسانی انجام دهید، ما مسیر آن را از ابتدا به شما آموزش خواهیم داد. البته باید اشاره کرد که برای ایجاد کانال در واتساپ شما باید از آخرین نسخه این نرم‌افزار استفاده کنید.

نصب واتساپ

شما برای نصب واتساپ گزینه‌های زیادی پیش روی خود دارید. اگر صاحب یک گوشی اندرویدی هستید، می‌توانید آخرین نسخه این پیامرسان را از فروشگاه گوگل پلی یا مارکت‌های ایرانی مانند بازار و مایکت نصب کنید. البته امکان نصب این اپلیکیش روی ویندوز نیز وجود دارد. هرچند که برای این کار حتما شما باید یک نسخه از واتساپ را روی یک گوشی هوشمند نصب کرده باشید. کاربران گوشی‌های آیفون نیز می‌توانند آخرین نسخه واتساپ را از فروشگاه اپ استور دانلود و نصب کنند.

واتس-اپ

ثبت نام در واتساپ

بعد از نصب پیامرسان واتساپ‌، نوبت به ثبت نام شما می‌رسد. برای این کار به یک شماره موبایل نیاز دارید که به آن دسترسی داشته باشید. بعد از وارد کردن شماره تلفن خود، یک پیامک از سمت واتساپ برای شما ارسال می‌شود که باید در مراحل ثبت نام، آن را در کادر ظاهر شده وارد کنید. در صورت عدم ارسال پیامک، می‌توانید از گزینه تماس نیز استفاده کنید.

ساخت گروه در واتساپ

در مرحله سوم، باید یک گروه واتساپی تشکیل دهید. شاید بگویید که ما قصد ایجاد کانال در این پیامرسان را داریم و چرا باید یک گروه تشکیل دهیم؟ اما باید گفت که برای ساخت کانال در واتساپ، شما در ابتدا باید یک گروه در این پیامرسان تشکیل داده و سپس آن را به کانال تبدیل کنید. برای ساخت گروه در واتساپ، در ابتدا روی آیکون سبز پایین صفحه کلیک کرده و گزینه New Group را انتخاب کنید. سپس در صفحه جدید باید مخاطبینی که می‌خواهید در گروه (کانال) شما حضور داشته باشند را انتخاب نمایید. در مرحله بعد نیز باید نام گروه و مشخصات دیگر آن را وارد کنید.

ایجاد کانال در واتساپ

در مرحله آخر ساخت کانال در واتساپ، باید وارد صفحه گروه ایجاد شده در مرحل قبل شوید. در این صفحه، روی آیکون سه نقطه کلیک کرده و گزینه Group info را انتخاب کنید. حال وارد بخش Group settings شده و روی گزینه Send messages کلیک کنید. در این بخش، شما باید امکان ارسال پیام در گروه را به ادمین‌ها محدود کنید. درواقع با انتخاب این گزینه، تنها ادمین‌های گروه هستند که می‌توانند در گروه ایجاد شده توسط شما پیام ارسال کنند و اعضا هیچ اجازه‌ای برای ارسال پیام ندارند. در قسمت Send messages، روی گزینه Only admins کلیک کرده تا این قابلیت فعال شود. حال شما یک کانال در واتساپ ایجاد کرده‌اید.

واتس

باید اشاره کرد که با طی کردن این فرایند، همچنان شما صاحب یک گروه هستید، اما دیگر اعضای معمولی نمی‌توانند در آن پیام ارسال کنند و در نتیجه می‌توان این گروه را یک کانال دانست. در صفحه اعضای گروه، یک پیغام ظاهر می‌شود که به آن‌ها اعلام می‌کند که اعضا اجازه ارسال پیام را ندارند و تنها ادمین‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند.

نکته مهم درباره ساخت کانال در واتساپ

باید اشاره کرد که شرکت توسعه‌دهنده واتساپ یعنی متا، قابلیت ساخت کانال در این پیامرسان به شکل واقعی را به‌صورت آزمایشی اضافه کرده است. درواقع شما می‌توانید یک کانال مشابه با کانال‌های تلگرامی در واتساپ ایجاد کنید. اما باید گفت که این قابلیت در مرحله آزمایشی یا بتا قرار دارد و به همین خاطر بسیاری از افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند. در حال حاضر ایجاد کانال در واتساپ با روش عنوان شده، تنها گزینه در دسترس برای عموم کاربران است.

واتس2

تفاوت‌های کانال واتساپ با تلگرام

حال که با روش ایجاد کانال در واتساپ آشنا شدیم، بهتر است کمی قابلیت‌های کانال‌های واتساپی را با کانال‌های تلگرامی مقایسه کنیم. در ابتدا باید بگوییم که کانال‌های تلگرامی از قابلیت‌های بسیار بیشتری برخوردار هستند و اگر می‌خواهید کانالی با قابلیت‌های کنترل پیشرفته در اختیار داشته باشید، بهتر است به سراغ پیامرسان تلگرام بروید. اما چه تفاوت‌های مهمی میان کانال‌ها در واتساپ و تلگرام وجود دارد:

  • اضافه کردن اعضای جدید: در کانال‌های تلگرام، شما می‌توانید یک آی‌دی برای کانال خود ایجاد کنید و سپس با اشتراک‌گذاری آن، اعضای جدید وارد کانال شما شوند. اما در واتساپ چنین قابلیتی وجود ندارد و شما باید اعضا را به گروهتان به‌صورت دستی اضافه کنید. همچنین اعضا نیز می‌توانند با استفاده از لینک یا به‌صورت دستی، افراد دیگر را به کانال اضافه کنند. در نتیجه اگر به دنبال ایجاد کانال برای جذب تعداد زیادی عضو هستید، کانال‌های تلگرام گزینه مناسب‌تری برای شما به‌شمار می‌آیند.
  • قابلیت‌های کنترل: از نظر قابلیت‌های کنترل، فاصله بسیار زیادی میان کانال‌ها در تلگرام و واتساپ وجود دارد. امکان پاک کردن پیام‌ها، ایجاد نظرسنجی، ارسال انواع پیام‌های خاص و ... تنها در کانال‌های تلگرام در دسترس است. اما شما در کانال‌های واتساپ به هیچ یک از این ابزارها دسترسی ندارید
  • امکان مشاهده آمار کانال: بسیاری از افراد به دنبال بررسی داده‌های آمار کانال خود برای سنجش موفقیت آن هستند. نرخ بازدید اعضا در ساعات مختلف، میزان بازدید هر پست و ... از آمارهایی هستند که شما در کانال‌های تلگرام به آن‌ها دسترسی دارید. اما در کانال‌های واتساپ خبری از این قابلیت‌ها نیست و شما تنها می‌توانید مشاهده کنید که کدام یک از اعضا پیام‌های شما را مشاهده کرده‌اند
  • محدودیت در اعضا: کانال‌های واتساپی از نظر تعداد عضو دارای محدودیت هستند و شما تنها می‌توانید 1024 عضو داشته باشید. اما در کانال‌های تلگرام خبری از این محدودیت نیست

ایجاد کانال در واتساپ به کسب‌وکارها به‌شدت پیشنهاد می‌شود

اگر صاحب یک کسب‌وکار فروش محصول یا خدمت هستید و از طریق شماره تلفن و واتساپ با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنید، ایجاد کانال در واتساپ می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. باوجود محدودیت‌های کانال‌های واتساپی نسبت به کانال‌های تلگرامی، همچنان بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا از این پیامرسان استفاده کنند و به همین خاطر کسب‌وکارها با ایجاد کانال می‌توانند با مخاطبین خود به‌خوبی در ارتباط باشند. باید اشاره کرد که شرکت‌ها نیز می‌توانند از کانال‌های واتساپی برای ارتباط موثر و سریع با کارمندان خود استفاده کنند.

منبع: پیشگامیت

رپورتاژ
برچسب‌های خبر
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار