شکر | قیمت شکر | بازار شکر

اقدامی طلایی برای تنظیم بازار شکر / آرامش به بازار شکر باز می گردد

اقدامی طلایی برای تنظیم بازار شکر / آرامش به بازار شکر باز می گردد

قیمت شکر در مقطعی با افزایش روبه‌رو شد به‌طوری‌که در بازار با قیمت بیش از ۴۰ هزار تومان نیز به فروش رسید اما با توزیع این محصول به‌یک‌باره قیمت شکر شکسته شد و از محدوده هر کیلوگرم ۴۰ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان کاهش یافته است.

قیمت شکر تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر قیمت شکر، عرضه و تقاضا است. در صورتی که تقاضا برای شکر افزایش یابد و عرضه ثابت بماند، قیمت شکر افزایش خواهد یافت. عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی، کشت و کار، نرخ ارز و سیاست‌های دولت نیز می‌توانند بر قیمت شکر تأثیرگذار باشند. به عنوان مثال، در صورتی که شرایط آب و هوایی برای کشت شکر مناسب نباشد و محصول کاهش یابد، قیمت شکر افزایش خواهد یافت. همچنین، نرخ ارز و سیاست‌های دولت نیز می‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر قیمت شکر تأثیرگذار باشند.

اگرچه توزیع بالای شکر در بازار باعث شده است این نرخ در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا میادین میوه و تره‌بار پایین‌تر از نرخ مصوب ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی هم به فروش برسد. با شروع فصل تولید شکر از مهرماه در داخل کشور و عرضه شکر توسط کارخانجات داخلی به بازار به همراه برنامه‌ریزی‌های صورت‌پذیرفته برای واردات و تأمین پایدار شکر، انتظار می‌رود طی ماه‌های آینده بازار شکر شرایط باثباتی را در پیش بگیرد.

توزیع شکر با قیمت مصوب و ذخیره محصول به میزان کافی در انبارها باعث تنظیم بازار و اشباع آن شده است به‌طوری‌که طبق گفته رضا کنگری رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، بنکداران شکر را به ‌قیمت ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان در اختیار خرده‌فروشان و سوپرمارکت‌ها قرار می‌دهند تا به‌قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان (به‌صورت فله) در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد که این نرخ در بازار تثبیت شده است و حتی پایین‌تر از نرخ مصوب نیز به فروش می‌رسد.

عرضه ماهانه ۲۰ هزار تن شکر توسط شرکت بازرگانی دولتی

در شرایط فعلی شکر مورد نیاز مردم به ‌اندازه کافی تأمین شده است و هیچ‌گونه محدودیتی نیز جهت عرضه بیشتر آن وجود ندارد، به‌طوری‌که از ابتدای سال‌جاری واردات شکر در حد نیاز و برنامه‌ریزی انجام می‌شود و علاوه بر عرضه شکر توسط بخش خصوصی، ماهانه بالغ بر ۲۰ هزار تن توسط شرکت بازرگانی دولتی برای مصرف خانوار از طریق شبکه‌های رسمی توزیع شده است.

علیرضا پیمان‌پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی نیز با تأکید براینکه مشکلی در عرضه شکر مورد نیاز خانوارها وجود ندارد، گفت: هم‌اکنون توزیع شکر بین خانوارها به‌ وفور درحال انجام است و موضوع کمبود و سهمیه‌بندی شکر شایعه‌ای بیش نیست.

پیمان‌پاک، بااشاره به اینکه برنامه‌ریزی برای واردات تا پایان اردیبهشت سال آتی با توجه به تأمین ارز انجام شده است، افزود: همواره چند کشتی در مسیر است که باوجود این از نظر ذخایر شکر هم مشکلی نداریم.

پیمان‌پاک ادامه داد: درحال حاضر خانوار‌ها به هر میزان که شکر بخواهند می‌توانند از تولید داخل استفاده کنند چراکه تولید داخل مکفی و بسیار مناسب است و واردات تنها برای ایجاد ذخایر استراتژیک درحال انجام است تا نگرانی برای تأمین شکر ماه رمضان یا خارج از فصل برداشت محصول نداشته باشیم.

قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در شرایط فعلی توزیع شکر صنف و صنعت نیز درحال مدیریت است، افزود: بحث ما با وزارت صمت این است که با اتخاذ سیاست و راهکاری، مصارف حوزه صنف و صنعت را مدیریت کنیم چراکه شکری که با ارز ترجیحی وارد می‌شود، در کارخانه‌های نوشابه‌سازی با نرخ آزاد عرضه می‌شود.

پیمان‌پاک قیمت هرکیلو شکر برای مصرف‌کننده را ۳۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: گرچه قیمت کالا‌های اساسی در اختیار ستاد تنظیم بازار است، اما قرار است تا پایان سال تغییر قیمتی نداشته باشیم.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار