یورو ارزان شد؛ دلار گران

یورو ارزان شد؛ دلار گران

در بازار امروز چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه مرز روانی قیمت دلار شکسته شد و بازار سکه هم شاهد کانال شکنی قیمت سکه امامی بود.

قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با افزایش ۵ تومانی نسبت به‌روز قبل در سطح ۴۱ هزار و ۲۸۷ تومان قرار گرفته است. این میزان افزایش دلار تقریباً طی یک ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.

 همچنین قیمت یورو امروز برخلاف روند روز گذشته و با کاهش ۶۵ تومانی در سطح ۴۴ هزار و ۲۸۲ تومان قرار گرفته است.

 در همین راستا قیمت درهم امارات نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۴۲ تومان بر تابلو درج شده که تغییر محسوسی نسبت به‌روز گذشته نداشته است.

 نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب ۳۷ هزار و ۵۳۴ تومان، ۴۰ هزار و ۲۵۷ تومان و ۱۰ هزار و ۲۲۰ تومان درج شده است.

 اما در بازار غیررسمی، قیمت دلار امروز توانست از مرز روانی ۵۰ هزار تومان عبور کند و تا عصر امروز در حدود ۵۰ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید. این قیمت در مقایسه با روز گذشته رشد ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

دریافت یک میلیارد اعتبار با انتقال پرتفوی

دریافت یک میلیارد اعتبار با انتقال پرتفوی

مشاهده

yektanet-logo-sign

تبلیغ

 امروز علاوه بر تهران، بازارهای همسایه هم شاهد نوسان صعودی قیمت دلار بودند. اسکناس آمریکایی در هرات عصر امروز در مقایسه با روز سه‌شنبه در حول‌وحوش ۳۵۰ تومان بالاتر بود و با ۴۹ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. به‌عبارت‌دیگر، امروز دلار در تهران یک مرز را شکست و در هرات به یک‌قدمی یک مرز مقاومتی مهم رسید.

 یکی از نکات مهم بازار امروز، دیر اعلام شد نرخ حواله درهم بود. قیمت درهم در نیمه اول معاملات نقدی امروز اعلام نشد؛ اما در نیمه دوم قیمت درهم با گپ مثبت روانه بازار شد و در ساعت‌های پایانی بازار نزدیک به ۱۰۰ تومان از روز گذشته گران‌تر بود. قیمت درهم عصر امروز ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان بود.

این افزایش قیمت‌ها در حالی رخ داد که بررسی‌ها نشان می‌دهد که موضوع تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و آزادسازی ارزهای بلوکه شده همچنان در بین معامله‌گران داغ است.

اما در بازار امروز چه اتفاقی افتاد فنر قیمت دلار در تهران در رفت؟ فعالان اقتصادی معتقدند امروز علاوه بر سیگنال صعودی دلار هرات و نرخ درهم، سیگنال‌های سیاسی مثبت هم تا حدودی رنگ باخت.

معامله‌گران می‌گویند اولین سیگنال سیاسی امروز از طرف آمریکا به بازار فردوسی تهران ارسال شد. «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد چهارشنبه مدعی شد که ایران نمی‌تواند هرطور خواست از وجوه منتقل‌شده از کره جنوبی به قطر استفاده کند.

جان کربی همچنین گفته اگر ایران تلاش کند، پول آزاد شده را منحرف کند ما اقدام می‌کنیم و دوباره آن را مسدود خواهیم کرد. آن‌طور که وی گفته تهران هیچ معافیتی از تحریم‌ها دریافت نخواهد کرد.

 این اظهارات در حالی است که سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در تازه‌ترین صحبت‌های خود درباره چگونگی هزینه‌کردن ۶ میلیارد دلار از پول‌های آزادشده ایران از کره جنوبی گفته بود: این مبالغ هر کجا که بخواهیم هزینه خواهد شد.

 یکی از خبرهایی که امروز موردتوجه معامله‌گران قرار گرفت. ادعایی بود که از خبرگزاری فارس منتشر شد. فارس در گزارشی مدعی شده با واریز ارزهای آزادشده ایران به‌حساب ۶ بانک ایرانی در قطر تا اوایل هفته آینده، ایران امکان خرید کالا و پرداخت وجه آن با روال متعارف بانکی را از طریق این ارزها خواهد داشت؛ پیش‌بینی می‌شود بخشی از این ارزها به‌صورت اسکناس وارد چرخه ارزی شود و قیمت دلار غیررسمی تا ۴۷ هزار تومان هم در هفته اول کاهش یابد.

همچنین بخوانید

    دلار در یک قدمی کانال جدید!

    عقب نشینی دلار و طلا در تهران/ سکه استقامت کرد

    پشت پرده صعود قیمت دلار و سکه / دلار و سکه تغییر کانال دادند!

    خبری که قیمت دلار را رنج کرد / عقب‌نشینی طلا؛ سکه جان گرفت !

خبر دیگر بازار امروز بازگشایی سامانه سوئیفت بودجه از سال ۹۷ برای اکثر بانک‌های ایرانی تحریم شده بود، رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که این سامانه برای انتقال شش میلیارد دلار ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی باز شده است.

در بازار طلا هم قیمت اونس طلا امروز تا نزدیک کف کانال ۱۹۰۰ دلار پایین آمد و عصر امروز در حدود ۱۹۱۰ دلار قیمت خورد. قیمت طلای جهانی در روزهای گذشته تا مرز ۱۹۳۰ دلار بالا رفته بود.

قیمت طلای آب شده هم در معاملات امروز مسیر صعود را دنبال کرد. این فلز گران که در معاملات پشت خطی سه‌شنبه‌شب با ۱۰ میلیون و ۱۱۴ هزار تومان به کار خود پایان داده بود و عصر امروز در زمان‌نگارش این گزارش با رشد تقریباً ۴۶ هزارتومانی به ۱۰ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید. در کنار طلای آب‌شده، قیمت طلا ۱۸ عیار هم امروز تا حدودی بالا رفت. هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز با ۲ میلیون و ۳۴۸ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز قبل رشد ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، بازار سکه هم امروز شاهد جهش قیمت سکه امامی بود. فلز زردرنگ داخلی که روز گذشته با کاهش ۱۰۰ هزارتومانی به تا سطح مقاومتی ۲۷ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرده بود در بازار امروز با رشد ۴۰۰ هزارتومانی به ۲۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید.

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار