قیمت برنج ایرانی بالاخره عقب نشینی کرد

قیمت برنج ایرانی بالاخره عقب نشینی کرد

قیمت برنج ایرانی نسبت به ابتدای سال وادار به عقب‌نشینی شده است.

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با تایید این موضوع، تلویحا همه‌چیز را به کمبود تقاضا برای خرید برنج ایرانی در بازار ارتباط داده و خواستار تعیین‌تکلیف ۳۰ هزار تن برنجی که از پارسال در انبار ماندند، شده است. از یک طرف دیگر یک‌سری از برند‌های معروف و فروشگاه‌های اینترنتی هم برای اینکه انبارشان خالی شود، برنج‌ ایرانی را نسبت به ابتدای سال بین ۱۵ تا ۳۰ درصد ارزان‌تر می‌فروشند.

برنج طارم گلستان که در کیسه ۴.۵ کیلویی فروخته می‌شود، الان ۵۸۴ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت دارد. جزو کیسه‌های محبوب برنج ایرانی در فروشگاه‌های اینترنتی است که باید قیمت هر کیلو از آن را تقریبا ۱۲۹ هزار تومان محاسبه کنیم. رقم تقریبا ۱۲۹ هزار تومانی قیمت برنج طارم گلستان نسبت به ابتدای سال ۱۵ درصد پایین آمده است. آن موقع همین کیسه ۴.۵ کیلویی را حدود ۶۷۵ هزار تومان می‌فروختند. از همین برنج طارم گلستان کیسه‌های یک کیلویی و ۱۰ کیلویی هم در فروشگاه‌های اینترنتی و زنجیره‌ای هم پیدا می‌شود که به ترتیب ۱۲۹ هزار و ۹۹۰ تومان و یک میلیون و ۲۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارند.

برنج دم‌سیاه یکی از گران‌ترین نمونه‌های برنج ایرانی است و معمولا در گیلان کشت می‌شود. در فروشگاه‌های اینترنتی یکی از محبوب‌ترین کیسه‌های برنج، کیسه ۱۰ کیلویی برنج دم‌سیاه آقاجانیان است که درحال حاضر قیمتش به یک میلیون و ۴۷۷ هزار تومان رسیده. یعنی قیمت هر کیلو از آن را می‌توانیم ۱۴۷ هزار و ۷۰۰ تومان حساب کنیم. این یکی کیسه نسبت به ماه‌های قبلی ارزان نشده، اما یک‌سری از فروشگاه‌های اینترنتی برای اینکه انبارشان خالی شود، حاضرند آن را با تخفیف ۳۲ درصدی، ۹۹۷ هزار و ۹۰۰ تومان بفروشند؛ یعنی کیلویی ۹۹ هزار و ۷۹۰ تومان.

خرید برنج هاشمی برند چاپار کیلویی ۱۱۱ هزار تومان هزینه دارد. چون کیسه پنج کیلویی برنج هاشمی چاپار را ۵۵۵ هزار تومان می‌فروشند که یکی از گران‌ترین نمونه‌های برنج هاشمی در بازار به‌حساب می‌آید و این یکی هم درمقایسه با اوایل سال تغییر قیمتی ندارد. از همین برند چاپار که نسبت به برند‌های دیگر اسم آن را کمتر شنیدیم، کیسه‌های برنج شیرودی، نیم‌دانه هاشمی، دودی، طارم و البته چیز‌هایی مثل حبوبات و خشکبار هم در فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارد. بین مدل‌های محبوب هاشمی در فروشگاه‌های اینترنتی باید به برنج هاشمی طبیعت هم که در کیسه ۱۰ کیلویی فروخته می‌شود، اشاره کنیم.

کیسه ۱۰ کیلویی برنج هاشمی طبیعت را ۹۲۰ هزار تومان می‌فروشند تا قیمت هر کیلو از آن معادل ۹۲ هزار تومان باشد. به‌این ترتیب در مقایسه با فروردین امسال که کیسه ۱۰ کیلویی برنج هاشمی طبیعت یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان فروخته می‌شد، قیمتش تقریبا ۲۵ درصدی کاهش پیدا کرده است.

برنج کشت دوم مهمان‌نواز تقریبا کیلویی ۱۳۵ هزار تومان قیمت دارد. چون در فروشگاه‌های اینترنتی قیمت کیسه ۱۰ کیلویی برنج کشت دوم مهمان‌نواز به یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده، اما در فروشگاه‌های اینترتی همین کیسه را با تخفیف ۳۰ درصدی، ۹۴۵ هزار تومان می‌فروشند. برنج کشت دوم مهمان‌نواز از نوع برنج هاشمی است. معمولا کشاورزان بعد از برداشت اول در مرداد، کار کشت دوم را انجام می‌دهند و به‌همین دلیل به این نوع برنج، برنج کشت دوم گفته می‌شود.

برنج شیرودی درکنار مدل‌هایی به‌اسم فجر، عنبربو و نیم‌دانه در دسته ارزان‌ترین برنج‌های ایرانی قرار می‌گیرند و قیمتشان با نمونه‌های درجه یک پاکستانی و هندی تقریبا فرقی ندارد. یکی از کیسه‌های برنج شیرودی محبوب در فروشگاه‌های اینترنتی، الان با اسم برنج شیرودی آقامیر حدود ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد که ۳۰ درصد تخفیف خورده و ۵۷۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

قیمت-برنج

منبع: فرارو
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

  • احسان محمدی

    باسلام به همه مردم عزیز
    بنده احسان محمدی هستم نزدیک فریدونکنار-با بهترین نوع برنج طارم هاشمی
    چند کیلو میخواین بهتون بدم که کمتر از این قیمتی باشه که الان اعلام کردید هرچقدر خواستین در خدمتتون هستم

  • حسین

    مگر مرض داری که دروغ بنویسی با قیمتی که من قبلا خریدم کلی گران شده است کیلویی ۲۵۰۰۰ هزار تومان گران‌تر شده کجا عقب نشینی کرده ارزانی کجا معنا می‌شود مردم داخل بازارند

اخبار