سواپ در فارکس چیست و چگونه محاسبه می شود؟

سواپ در فارکس چیست و چگونه محاسبه می شود؟

ما در این مقاله سواپ در فارکس را بررسی خواهیم کرد و نحوه محاسبه آن را نیز بیان می‌کنیم. اگر می‌خواهید در مورد این مفهوم بیشتر بدانید، حتما تا انتهای این مطلب را با دقت بخوانید. ما چند پرسش مهم و کلیدی برای شما بیان کرده‌ایم که پاسخ آنها را در متن مقاله دریافت خواهید کرد.

آموزش صرافی بینگ ایکس bingx و بازار جهانی فارکس یکی از بهترین بازارهای مالی است که سرمایه گذاران می‌توانند در آن کسب سود کنند. اما همه در این بازار سود نمی‌کنند. کسانی که آگاهی و دانش لازم در این زمینه را داشته و با مفاهیم کلیدی و مهم این بازار آشنا هستند، احتمال بیشتری دارد که سود کنند. سواپ و نرخ بهره ارزهای خارجی، یکی از همین مفاهیم مهم و کاربردی در این بازار است.

معاملاتی که بیشتر از یک روز در این بازار باز می‌ماند، بهره و سواپ را تجربه خواهد کرد. برخی از افراد نگران این هستند که معامله خود را زیر یک روز انجام دهند تا سرمایه آنها در اثر پرداخت سواپ یا نرخ بهره به خطر نیافتد.

ما در این مقاله سواپ در فارکس را بررسی خواهیم کرد و نحوه محاسبه آن را نیز بیان می‌کنیم. اگر می‌خواهید در مورد این مفهوم بیشتر بدانید، حتما تا انتهای این مطلب را با دقت بخوانید. ما چند پرسش مهم و کلیدی برای شما بیان کرده‌ایم که پاسخ آنها را در متن مقاله دریافت خواهید کرد.

1. سواپ چیست؟

2. سوآپ در بازار فارکس چیست و چه مفهومی دارد؟

3. نحوه محاسبه سواپ در فارکس چگونه است؟

4. دلایل نگرانی سرمایه گذاران فارکس از سواپ، چیست؟

5. سواپ در روزهای چهارشنبه چگونه است؟

6. حساب بدون سواپ در فارکس چیست؟

مفهوم سواپ به زبان ساده در فارکس

برای بیان مفهوم و شناخت بیشتر سواپ در فارکس، بهتر است در ابتدا معنای سوآپ در بازارهای مالی را بررسی کنیم.

سواپ در لغت به معنای است. اما در بازارهای مالی معمولا این لغت را از دیدگاه اقتصادی بیان می‌کنند. سوآپ در اقتصاد به معنای مبادله اوراق بهادار بین دو نماینده فروش یا دو شرکت است. در واقع، سواپ را می‌توان نوعی مبادله مبتنی بر مبادله جریان نقدی دانست. اما در بازار جهانی فارکس، سواپ را به معنای نرخ بهره ارزهای مختلف جهانی معنی می‌کنند. این نرخ بهره توسط بروکر و کارگزاری‌ها از افرادی که وارد عامله می‌شوند، دریافت می‌شود. البته نرخ بهره ارزهای مختلف جهانی در فارکس، بعد از یک روز از باز ماندن معامله دریافت می‌شود.

سرمایه گذارانی که معامله و پوزیشن خود را باز می‌کنند و این معامله بیشتر از 1 روز باز می‌ماند، به آن نرخ بهره و سواپ تعلق می‌گیرد. این سواپ را به سواپ شبانه نیز می‌شناسند. پایان ساعت کار بازار فارکس، راس ساعت 5 عصر است و سواپ دقیقا در همان ساعت محاسبه خواهد شد. در واقع باید گفت که اگر شما معامله‌ی خود را در ساعت‌ها و دقایق مانده به ساعت 5 عصر باز کنید و تا پیش از آن نبندید، سواپ به آن تعلق می‌گیرد. حتی اگر زیر 24 ساعت آن را ببندید.

در بازار فارکس، باز ماندن عامله در هنگام شب ( 5 عصر به بعد ) برای بروکرها اهمیت دارد و هر معامله‌ای که باز بماند، باید هزینه باز ماند آن پرداخت شود. این نرخ بهره و سواپ توسط بانک مرکزی کشور مربوطه اعلام می‌گردد. سرمایه گذاران بابت گذشت هر روز که معامله باز می‌ماند، باید نرخ بهره بانکی را در کنار ارز خود دریافت یا پرداخت کنند.

انواع سواپ شامل موارد زیر است:

·        سواپ مثبت

·        سواپ منفی

سواپ از اختلاف بین نرخ بهره در دو ارز به دست می‌آید. سواپ مثبت و منفی را می‌توان از طریق مشخصه و شاخص‌های آنها تشخیص داد. اگر یک ارز خریداری شود و نرخ بهره آن بیشتر باشد، سواپ مثبت است. اما در صورتی ارزی که فروخته می‌شود نرخ بهره بیشتری نسبت به نرخ بهره ارز خریداری شده داشته باشد، سواپ مورد نظر، منفی است.

نحوه محاسبه سواپ در فارکس

برای محاسبه سوآپ نمی‌توان آن را با یک فرمول خاص و یک شبه حساب کرد. بسیاری از متغیرها و فاکتورها باید در نظر گرفته شود تا بتوان سواپ را محاسبه کرد. فرمول‌های مختلفی برای این کار پیشنهاد می‌شود که هر کدام با توجه به شرایط بازار و نو ع معامله متفاوت است.

برای محاسبه سواپ در فارکس باید با مفاهیم خاصی آشنا بود و آنها را نیز در نظر گرفت. برخی از مفاهیم مهم در این زمینه مانند Obase، lot،  Quoted و هزینه کارگزاری و نرخ فعلی جفت ارز و همچنین تمام روزهای سال است که در مورد روزهای مورد نیاز سال باید آن را 365 در نظر گرفت اما در بازارهای مالی بین المللی این قسمت را 360 روز در نظر می‌گیرند.

می‌توان محاسبه سواپ در فارکس را با ذکر یک مثال بیشتر توضیح داد:

فرض کنید یک معامله در ساعت 3 عصر باز شده است. و تا فردا ساعت 1 عصر باز می‌ماند. این معامله شامل سواپ می‌شود. برای محاسبه سوآپ در چنین معامله‌ای باید نرخ لات را داشته باشید. این پوزیشن باز شده شامل فروش 1 لات USD/EUR است. در آمریکا نرخ بهره شبانه در دلار برابر با 2 و نیم درصد است و نرخ بهره در آلمان نیز برابر با 0.1 درصد است. وقتی این مقادیر را در فرمول بالا که ذکر شد قرار دهید، نرخ سواپ محاسبه می‌شود. در ابتدا باید اختلاف نرخ بهره ارزها را محاسبه کرده و حاصل بدست آمده را بر 100 تقسیم کنید. عدد به دست آمده را بر عدد 364 تقسیم کرده و عددی که در انتها بدست می‌آورید، نرخ سواپ است.

برای محاسبه سوآپ، لات بسیار مهم است. هر یک لات در فارکس معادل 100 هزار واحد است. می‌توان با ضرب تعداد لات در این عدد، میزان لات کل به دست می‌آید. همچنین باید اختلاف بین نرخ بهره جفت ارزها به دست بیاید. برای بررسی و محاسبه سوآپ باید اختلاف بین نرخ بهره شبانه را بین دو ارز انتخاب شده بدست آورد. اگر حاصل این اختلاف، یک عدد مثبت باشد، سود ایجاد شده و در غیر این صورت، ضرر ایجاد شده است.

فرمول-سواپ

فرمول محاسبه سوآپ در برخی از شرایط و مواقع طبق فرمول بالا است که در آن:

·        lot برابر با حجم قرارداد است.

·         base- quoted برابر با اختلاف بین نرخ بهره ارز پایه و متقابل است.

·        Price نرخ فعلی جفت ارز است.

·        Markup هزینه کارگزاری است.

·        364 یا 365 همان تعداد روزهای یک سال است.

ابزار مناسب برای محاسبه سوآپ در بازار فارکس، فرمولی است که با توجه به نوع معامله، میزان لات و شرایط بازار و چندین مورد و فاکتور دیگر انجام شود. برخی از پلتفرم‌ها و نرم افزارهای محاسباتی و مربوط به بازارهای مالی، دارای شرایط و امکاناتی هستند که می‌توان به راحتی از طریق آنها، محاسبات لازم در زمینه سواپ را انجام داد. برای مثال می‌توان از Meta Trader و Ctrader نام برد.

نگرانی سرمایه گذاران فارکس از پرداخت سواپ

سرمایه گذاران در فارکس 2 دسته هستند. عده‌ای عادت دارند جفت ارز خریداری می‌کنند و ان را هولد می‌کنند. این افراد زیاد نیستند. زیرا اساس سوددهی در بازار جفت ارز ها مانند ارزهای دیجیتال نیست که در بلند مدت باشد. به هر حال این افراد، جفت ارزهای خود را بیشتر از یکی دو روز نگه می‌دارند و سپس معامله می‌کنند. طبیعی است که پوزیشن‌های باز این افراد مشمول سواپ خواهد شد. معمولا هم در پرداخت و دریافت این سوآپ مشکلی ندارند. چون با علم بر اینکه باید سواپ پرداخت کنند، وارد این بازار می‌شوند.

اما در مقابل عده‌ای هم هستند که اسکالپر هستند و معاملات خود را زیر 1 روز باز کرده و می‌بندند. این افراد معاملات و استراتژی اسکالپ انجام می‌دهند. به همین دلیل نگران از این هستند که معاملات و پوزیشن‌هایی که باز می‌کنند را درست در زمانی باز و بسته کنند که شامل نرخ بهره و سواپ نشود. حواستان باشد که برای کار کردن در فارکس هم نیاز به یک بروکر با خدمات و پشتیبانی عالی دارید که در این بین بروکر صرافی بینگ ایکس بهترین گزینه است ولی حتما آموزش صرافی bingx بینگ ایکس را ببینید.

اسکالپرها معتقدند که swap یک ضرر جبران ناپذیر در معاملات فارکس است. این عدد برای آنها مثل مالیات برای دولت است. در واقع اسکالپرها با داشتن پوزیشن‌های کوتاه مدت و ریز، می‌توانند از دادن سواپ، فرار کنند.

نگرانی بابت سواپ برای سرمایه گذاران، امری طبیعی به شمار می‌اید. افرادی که معاملات خود را زیر 24 ساعت باز و بسته کنند، سواپ به آنها تعلق نمی‌گیرد. اما اگر به صورت شبانه روز باز باشد، باید سوآپ آن را پرداخت کنند. البته یک نکته حائز اهمیت است. اگر نرخ اختلاف نرخ بهره منجر به سواپ مثبت شود، نه تنها نگرانی بابت سواپ وجود ندارد، بلکه یک موقعیت عالی است تا هزینه‌های معامله از طریق سود به دست آمده جبران شود. اما زمانی این موضوع نگران کننده است که سواپ و اختلاف نرخ بهره منفی باشد. در این صورت سرمایه گذار متضرر خواهد شد.

وضعیت سواپ فارکس در روزهای چهارشنبه

بازار فارکس طبق ساعات و روزهای هفتگی بین المللی باز و بسته می‌شود. یعنی زمان گشایش و تعطیلی آن با روزهای هفته در ایران، کاملا متفاوت است. این بازار در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است و در روزهای عادی هفته یعنی از دوشنبه تا جمعه دایر است. تسویه معاملات اسپات فارکس هر 3 روز یک بار انجام می‌گیرد. تسویه حساب معمله‌ای که در چهارشنبه شب باز بوده به روز شنبه و یک شنبه موکول می‌گردد که در این دو روز بازار تعطیل است. به همین دلیل نرخ سواپ در چهار شنبه شب، 3 برابر روزهای عادی هفته است.

معمولا بعد از 2 روز تعطیلی هفته، تسویه انجام می‌شود و سواپ دو روز تعطیلی نیز به آن اضافه خواهد شد.

و کلام آخر

اگر پیرامون سوآپ در بازار فارکس اطلاعات ندارید، بهتر است تا پیش از تکمیل شدن اطلاعات و بررسی‌های لازم در این زمینه، معاملات long باز نکنید. چون ممکن است سرمایه شما درگیر سواپ منفی شود. حواستان نیز باشد که برای انتخاب بروکر مناسب از سایت صرافی bingx بینگ ایکس استفاده کنید.

 

رپورتاژ
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار