تکلیف جاماندگان سهام عدالت یکسره شد / هر نفر ۱۰ میلیون تومان سهام می‌گیرد

تکلیف جاماندگان سهام عدالت یکسره شد / هر نفر ۱۰ میلیون تومان سهام می‌گیرد

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در خصوص اختصاص سهام عدالت به جاماندگان گفت: پیشنهاد می‌شود سهام دولت در شرکت‌های بورسی به مشمولان جدید اختصاص یابد.

مهدی حاجی‌وند در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر که با موضوع جاماندگان سهام عدالت برگزار شد، گفت: از سال 85 تا سال 94، تقریبا به 50 میلیون نفر سهام عدالت داده شد، به این شرط که طی 10 سال امکان فروش سهام خودشان را ندارند و از محل سود این سهام، اقساط آن پرداخت شود. در این راستا نیز چند سالی است که دارندگان سهام عدالت در حال دریافت سود سالیانه سهام خود هستند.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت افزود: در سال‌های گذشته بحث اختصاص سهام عدالت به جاماندگان و یا سهامداران جدید مطرح شده و اعضایی که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و بخشی از ایثارگران قرار است سهام عدالت دریافت کنند که به گفته وزیر اقتصاد، این دسته از مشمولان حدود 5 میلیون نفر را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: البته در یکی دو سال گذشته نیز این بحث مطرح شده بود که گویا منابع در نظر گرفته شد تکافوی اینکه به 5 میلیون نفر، هر کدام 10 میلیون تومان سهام عدالت بدهیم، نمی‌داد. البته به تازگی بر اساس اعلام وزیر اقتصاد نامه‌نگاری‌هایی در این زمینه انجام شده است.

حاجی‌وند همچنین در خصوص سازوکار شناسایی و تخصیص سهام عدالت به جاماندگان سهام عدالت اذعان داشت: اطلاعات مربوط به مشمولان کمیته امداد، سازمان بهزیستی و نیز ایثارگرانی که سهام عدالت ندارند، توسط سازمان خصوصی‌سازی به صورت خودکار از نهادهای مربوط دریافت شده و پس از راستی‌آزمایی، اگر تخصیص منابع هم صورت بگیرد به این افراد سهام عدالت اختصاص داده خواهد شد.

مشمولان اقدامی برای دریافت سهام عدالت انجام ندهند

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت تصریح کرد: نکته مهم این است که کسانی که مشمول کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و سهام عدالت ندارند، به هیچ جا مراجعه نکنند، هیچ جا ثبت نام نکنند، هیچ مبلغی پرداخت نکنند و این سهام قرار است به صورت خودکار به آنها تعلق بگیرد.

سهام دولت در شرکت‌های بورسی به جاماندگان اختصاص پیدا کند

حاجی‌وند گفت: در پورتفوی سهام عدالت 49 شرکت قرار دارند که از این تعداد، 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی هستند، یعنی 13 شرکت در بازار سرمایه حضور ندارند. بنابراین نخستین پیشنهادی که می‌توانیم در خصوص تخصیص سهام عدالت به جاماندگان داشته باشیم اینست که اگر قرار است به 5 میلیون نفر هر کدام 10 میلیون تومان سهام عدالت بدهند، این تخصیص منابع از سهام دولت در شرکتهای بورسی و حاضر در بازار سرمایه انجام شود.

پیشنهاد تعیین سخنگو برای سهام عدالت

وی ادامه داد: یک کار خوبی را طی چند هفته گذشته در سازمان بورس شاهد هستیم که یک سخنگو برای این سازمان انتخاب کرده‌اند، و به هر حال در مورد حواشی اتفاقات مختلف به صورت آنی پاسخگویی و شفاف سازی می‌کنند. بر این اساس پیشنهاد می‌کنم که برای سهام عدالت هم یک سخنگو داشته باشیم و این سخنگو بیاید حرف اول و آخر و صریح را در زمینه موضوعات مرتبط با سهام عدالت بزند.

حاجی‌وند تصریح کرد: در اصل 44 قانون اساسی یک تصویب نامه و یک نظام‌نامه وجود دارد که در آنها به امور مربوط به فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی مفصل پرداخته شده است و با توجه به گستره جمعیت دارندگان سهام عدالت و امور مرتبط با آنها، لازم است توجه ویژه‌ای به این نظام‌نامه و مصوبه شود؛ در این راستا می‌بایست کمیته‌ای متشکل از  سازمان خصوصی‌سازی، سازمان بورس و وزارت اقتصاد و نهادهایی که درگیر سهام عدالت هستند تشکیل شده و یک سخنگو هم برای بیان سریع و بی‌واسطه تصمیم‌ها در حوزه سهام عدالت تعیین شود.

دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت ادامه داد: زمانی که می‌خواهیم به 5 میلیون نفر سهام عدالت دهیم، اگر یک سخنگو برای سهام عدالت داشته باشیم شفافیت بیشتری در زمینه اطلاع‌رسانی خواهیم داشت، و بساط کلاهبرداران و دلالان هم در این زمینه و سایر موضوعات مرتبط با سهام عدالت با این کار برچیده می‌شود.

وی در خصوص لزوم تعیین سخنگو برای سهام عدالت گفت: بعد از گذشت تقریباً 17 سال از عمر سهام عدالت در کشور، ما چیزی حدود 2 تا 3 میلیون نفر سهامدار عدالت داریم که این‌ها نمی‌دانند که سهام عدالت دارند و هنوز شماره شبا بانکی خود را اعلام نکرده‌اند و این سود هنوز به حسابشان واریز نشده است، به همین دلیل می‌گویم که هم راستا با اقدامات مرتبط با سهام عدالت باید یک سخنگو و همچنین یک کمیته داشته باشیم که کار فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی را انجام دهیم.

تلاش برای حل مشکلات سهام عدالت در شورای عالی بورس

حمید رضا دانش کاظمی هم در این برنامه تلویزیونی گفت: در حال حاضر وضعیت سهام عدالت و پرتفویی که مردم در سهام عدالت دارند با مشکلات قابل توجهی روبرو است که به مرور در حال رفع آنها در شورای عالی بورس هستیم.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به این که در خصوص تخصیص سهام عدالت به جاماندگان، وظیفه این کار با سازمان خصوصی‌سازی است، افزود: اصولاً ما دو نوع ترکیب سهامداران سهام عدالت را در حال حاضر داریم، یکی سهامداران مستقیم هستند و یکی دیگر غیرمستقیم، یعنی آنهایی که سال 99 روش مستقیم را انتخاب کردند خودشان مالک سهام عدالت هستند، عملاً مالک شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم 5 میلیون نفر سهامدار عدالت جدید را واجد این شرایط کنیم و به آنها پورتفو تخصیص دهیم، باید ضمن اینکه با سرعت این اقدام انجام شود، واقعاً جاماندگان نباید جا بمانند. بنابراین دوستان در سازمان خصوصی‌سازی و دولت نحوه تخصیص را به نحوی تنظیم کنند که آثار سوء بعد از آن، برای سهامداران تخصیص یافته جدید اضافه بر معضلات قبلی نشود.

تشکیل کمیته صیانت از حقوق سهامداران عدالت

دانش کاظمی با اشاره به این که کارگروه تخصصی سهام عدالت و کمیته‌ای که به زودی در حال تاسیس است، قرار است در آن صیانت از سهام عدالت انجام ‌شود، توضیح داد: متاسفانه طی این سال‌ها بیش از سه و نیم میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت را از دست داده‌ایم، معنی و مفهوم این جمله این است که تعلل یا طولانی شدن فرایندها از هر سنخ و شکلش از جمله اختصاص سهام به جاماندگان باشند، شاید جبران ناپذیر باشد. بنابراین همه باید سعی کنیم در اسرع وقت ولی با کیفیت و با دقت فرایندها را در زمینه شناسایی و تخصیص سهام عدالت به جاماندگان عملیاتی و اجرا کنیم.

آخرین خبرها از برگزاری مجامع سرمایه‎‌گذاری‌های استانی

وی گفت: برای بازگشایی نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در حال حاضر ابتدا شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چون ثبت شده، نزد سازمان بورس هستند و نماد آنها قبلا بیشتر قریب به یک سال پیش در حال معامله بوده است، مثل تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید دارای هیئت مدیره تایید صلاحیت‌دار شده باشند و صورت‌های مالی‌شان به امضای هیئت مدیره در کدال بارگذاری شده باشد، متاسفانه دوره تایید صلاحیت دوستان در اعضای هیئت مدیره شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی خاتمه پیدا کرده است.

این مقام مسئول ادامه داد: شورای عالی بورس شرایط عضویت هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را به علت اهمیتش تا سطح اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تامین سرمایه بالا برده است، یعنی کسانی می‌توانند اعضای هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری استانی شوند که مثل یک تامین سرمایه یک برندی داشته باشند که بتوانند این کار را انجام بدهند.

وی گفت: در حال حاضر سازمان بورس بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، بایستی سریعا اقدام به برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی کند و اعضای هیئت مدیره داشته باشد تا بعد از آن انشاالله نماد این شرکت‌ها باز شود.

برای اختصاص سهام عدالت به جاماندگان، دارایی کافی وجود دارد

سید فرهنگ حسینی نیز در این برنامه گفت: در خصوص واگذاری سهام عدالت به جاماندگان و همینطور قانون جوانی که بایستی سالانه یک مبلغی به آنها تخصیص پیدا کند، رفت و برگشت‌های زیادی داشت برای جاماندگان انجام، و طرح‌های مختلفی در مجلس مطرح شد و در نهایت قانون بودجه 1402 تبصره 2 بند ن، دولت را الزام کرد که این کار را انجام بدهد و در خصوص تامین منابع اختصاص سهام عدالت به جاماندگان نیز در قانون بودجه تدبیر شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در خصوص تخصیص منابع به سهامداران جدید عدالت، این کار باید از محل سهام‌هایی که دولت در لیست واگذاری دارد انجام شود که اگر بخواهیم عددش را برآورد کنیم، حدود 50 هزار میلیارد تومان می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: آن چیزی که مهم است با توجه به چالش‌هایی که در موضوع سهام عدالت به خصوص در استانی‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در حال حاضر داریم، پیشنهادی که وجود دارد این است که سهام عدالت را به مشمولان جدید به صورت مستقیم واگذار کنیم.

وی همچنین با اشاره به این که در خصوص اختصاص سهام عدالت به جاماندگان دارایی کافی وجود دارد، اضافه کرد: در حال حاضر، پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بدون تغییر و ثابت است و چه در زمان بازگشایی نمادها و چه در زمانی که اسفند 1400 نماد این شرکت‌ها به طور کامل متوقف شدند و چه در حال حاضر، نتیجه عدم بازگشایی نماد، در حقیقت برای کسانی که سهامدار شرکت‌‎های سرمایه‌گذاری استانی هستند، ریسک نقدشوندگی و نقدینگی است.

 

منبع: تسنیم
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

 • جعفر

  سلام پس تکلیف جاماندگان بدون بهزیستی وایثارگران وکمیته بقیه چه میشودسهام عدالت حق همه ایرانی هاهستش ن تنها عده خاص سهام مردم عادی هم بدین یک عده مدیران سهام دارن ماکارگرا سهام نداریم

 • محمد


  سلام چرا به بقیه مردم سهام نمی دهید و فقط افراد مرفه جامعه سهام عدالت میگیرند.

 • کریم گلابی اذر

  پس از کار افتاده و همان بازنشستگان تامین اجتماعی چی مگر قرار چی بود بنده با متاستاژ سارکوم چطور شامل نمی شوم شرم بر اجرا کننده طرح نمی گذارند گدایی هم بکنیم

 • احمد رضا مکتوبیان

  همه‌ی اون 20 میلیون نفر جاماندگان سهام عدالت هستند می توانند از 5 روز دیگه یکجا ثبت نام انجام دهند، دولت باید سایت سهام عدالت را باز کنند که همه‌ی اون 20 میلیون نفر به صورت یکجا ثبت نام داشته باشند.

 • مشترک

  همش دروغه هیچ سهامی درکارنیست اصلا منبع بودجه شو ندارن تمامی اخبارشودنبال میکنم وتاپایان سال خبری نیست این دروغ هم بخاطردلخوش کردن مردم دلیل نزدیک شدن به سالگرداعتراضاته همش دروغ

 • امیر

  شماها چقدر ساده اید اینا اومدن تیشه به ریشه مردم و مملکت بزنن که دارن میزنن، سهام عدالت کیلو چنده رسم اینا فقط بی عدالتی و دزدی و فساد و اختلاس هزاران میلیاردی هستش

 • ناشناس

  سلام پس حق امثال بنده که فرهنگی هستم وسهام عدالت را نداده اند نه خودم ونه پسرم چی که به هیچیک از این ارگان ها تعلق نداریم. اون موقع هم کد ملی را می زدم نمی آورد و می گفت کد ملی شما ثبت نشده.وتعلق هم از اون زمان نگرفته.لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.

 • ناشناس

  انقدر تو بوق و کرنا می کنن سهام عدالت هر روز کسی ندونه فکر میکنه چه خبره همش پول دو حلقه رینگ لاستک پراید نمیشه چرا قیمت سهام خجالت را تو بوق گرنا نمی کنید ؟ قیمت هر سهم ان ۶۰ تومان است یعنی بی ارزشترین واحد پولی که فقط به سهام عدالت نقد میشود هر ۱۰۰۰ تومان ۲۰ عدد سهام عدالت میشود ۱۰۰۰ تومانی که کف خیابان ارزش برداشتن ندارد به ۲۰ عدد سهام خجالت نقد میشود حداقل قیمتها را بالا ببرید حداقل ۱۰۰ ت قیمت اسمی سهام هنه چیز مسخره بازی و خر تو خر است یه حساب سر انگشتی بکنید حتی ۱۰۰ تومان چه ارزشی دارد لیوان پلاستیکی چای شده ۱۰۰۰ ت ومان یعنی یه عدد لیوان مساوی است با ۲۰ عدد سهام عدالت خخخ

 • ناشناس

  برادر امدند یه کاری از اون خدا بیامرز کپی کنند چند ساله که خودشون هم نمیدانند با خودشو چند چند هستند ما را از شما خیری نیست شر مرسانید یک عمر بادروغ سر کرده اند

 • ناشناس

  سلام من ازوقتی که سهام عدالت دادن تاالان هیچ سهامی دریافت نکردم وخودم هم مددجوی کمیته امدادهستم

 • ناشناس

  سلام پس تکلیف ماچه می شود

 • رسول قاسمی

  باز هم نزدیک انتخابات شد

 • اخمد

  ما‌ که‌ جز دهک‌ یک‌ جامعه‌ هستیم‌ سهام‌ عدالت‌ نداریم‌ پس‌ ما‌ واجد شرایط‌ نیستیم‌‌ جز نهادهای بهزیستی‌ کمیته‌ ایثار گرم‌ نیستیم؟؟؟؟

 • رضاتواضعی

  من فقط شماره شبا ندادم حداقل سود این چند دو ه را واریز کنید درحساب سجام من نیاز دارم.

 • رضا

  سلام‌ کارگر‌ هستم‌ و تا الان‌ هیچ‌ سهامی‌ دریافت‌ نکردم‌ همین‌ طور‌ خانوادام‌ شما‌ را‌ بخدا‌ رسیدگی‌ کنید

 • ناشناس

  تکلیف کسانی که جز کمیته. وبهزیستی نیستن. مردم. عادی. که سهام. ندارند چه میشود

 • دردمند. دوران.

  متوفیان سهام عدالت داشته اند وقرار شد تکلیف آنها و تمامی جاماندگان سهام عدالت مشخص شود..ما ندار وبیچاره ها را دریابید

 • ایرج باقری کاهکش مسجدسلیمان جنب لین 22

  منتابه سهام عدالت نگرفتم هرجا هم تحویل نگرند تو ا بخذ کمکم کنید

 • سید سعید الماسی

  پس قشر ضعیف جامعه دهک یک تا سه جامعه قرار نیست سهام عدالت داشته باشند؟ واقعا اینجوری باز هم خودمونی ها

 • محمد

  چراحق فروش سهام عدالتونمیدیدده میلیونوبذاریم توبانک سالانه سودشوبگیریم خیلی بیشترازاین دوهزارسودیه که میدین توبوق وکرناهم میزنیدش که سودمیدیم بعدبقیه هم که ندارن بایدبهشون واگذاربشه مگه ایرانی نیستن چیزی که ماندیدیم توچهل سال فقط عدالت بودوسلام

 • مهدی

  پ‌س تکلیف من کارگر چی میشه که به عنوان زیر خط فقر حقوق میگیره وعضو هیچ ارگانی هم نیستم
  من دقیقا یادم میاد زمان احمدی نژاد به کسانی سهام دادند که اکثرا پولدار بودند. همان موقع هم من رفتم برای ثبت نام قبول نکردن گفتن به کارگران تامین اجتماعی تعلق نمیگیره.من نمیدانم این چه قانونیه که به کارگر ضعیف تعلق نگیره

 • مهران خزائلی

  من نه کارمند بودم ونه روستایی ونه نظامی یا ...یک کاسب ورشکسته بودم که هرگز نتونستم برای سهام عدالت نامنویسی کنم والان هم نه معیشتی میگیرم ونه سهام عدالت دارم حالا خانواده من باید جور بلاتکلیفی منو هم بخورن واز این مزایای سهام بی بهره بمونن مگه ما ایرانی نیستیم چرا نباید مثل خیلی افراد مرفه جامعه هرسال سود سهام بگیریم دیگه نزدیک بیست سال شد بدرد من که نخورد شاید بدرد فرزندان ما بخوره

 • ناشناس

  خودتون شرط میزارید که حق فروش سهام رو ندارن
  خودتون گیرندگان سهام رو مشخص میکنید
  خودتون سودش رو بردارید
  مردم چکاره اند

 • حسین‌

  ‌ازاین‌خانه‌به‌این‌خانه‌که‌فردا‌عید‌قربانه‌چی‌شد‌جا‌مانوگان‌عدالت‌بابا

 • امیر هوشنگ

  من نه بیمه دارم نه حقوق دارم نه درامد خاصی اگر یک روز کار نکنم نان شب ندارم حتما باید زیر نظر کمیته امداد باشی یا بهزیستی تا مسولین متوجه بشن کسانی هستن باشرایط من دارن زندگی میکنن یارانه من ۳۰۰ تومنه جالبه منکه نه خونه دارم نه ماشین نه حقوق ثابت تو دهک ۶ قرار داده بودن سهام عدالت هم که سال ۸۵ بمن ندادن بریم بمیریم بهتره نه انگار جز امار این مملکت نیستم

 • براتی

  بیچاره کارگران ساختمانی که نه درموقع کارسرپناهی دارند؛نه در دولت چی بگم اینجا هم که برای سهام عدالت فراموش شده اند ممنون میشم نسبت سهام عدالت جاماندگان کارگران ساختمانی توجه ویژه ای داشته باشید بلکه این قشرزحمت کش دعاگوی شمامسئولین باشند

 • احمدم

  آخه کجای این سهام عدالت ۲۰ ملیون حقوق میگیره من۶ تومان میگیرم سهام ندارم چند ماه دیگه انتخابات شرکت نمیکنم

 • ناشناس

  پس بازنشسته های ارتش تکلیف شود چی میشه ؟؟؟

اخبار
پیشنهاد سردبیر