قیمت طلا در بازار به کدام جهت می رود؟

قیمت طلا در بازار به کدام جهت می رود؟

بانک سرمایه‌گذاری سوئیس (UBS) پیش بینی کرد که تقاضای بانک‌های مرکزی جهان برای طلا همچنان قوی باشد.

بانک سرمایه گذاری سوئیس (UBS) روز دوشنبه پیش بینی کرد که تقاضای بانک‌های مرکزی جهان برای طلا حتی پس از یک سال که رکورد خرید این فلز گرانبها شکسته شده بود، همچنان قوی باشد.

در سال 2022، بانک‌های مرکزی 1078 تن طلا خریداری کردند که بالاترین سطح تقاضای سالانه برای این فلز زرد از آغاز ثبت داده‌ها در سال 1950  و بیش از دو برابر میزان ثبت شده در سال 2021 بوده است.

بر اساس برآوردهای بانک سوئیس، خرید این فلز گرانبها توسط بانک های مرکزی به رکورد 700 تن در سال جاری می‌رسد.

اگرچه این میزان کمتر از میزان ثبت شده در سال 2022 است، اما همچنان 500 تن بالاتر از میانگینی است که از سال 2010 ثبت شده است.

این بانک در یادداشتی اعلام کرد: ما معتقدیم که روند خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی با افزایش ریسک‌های ژئوپلیتیکی و تورم بالا ادامه خواهد یافت.

بانک سوئیسی افزود: شاید تصمیم آمریکا برای مسدود کردن ذخایر خارجی روسیه در پی آغاز جنگ بین مسکو و کی‌یف تأثیر بلندمدتی بر رفتار بانک های مرکزی داشته باشد.

 داده های شورای جهانی طلا نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی جهان در سه ماهه اول 228 تن طلا خریداری کرده‌اند که بیشترین میزان خرید بانک‌های مرکزی در سه ماهه اول هر سال از زمان شروع ثبت داده ها در سال 2000 است.

UBS همچنین معتقد است که قیمت طلا ممکن است تا پایان سال جاری میلادی به 2100 دلار در هر اونس افزایش یابد و تا مارس 2024 به 2200 دلار برسد.

این بانک این انتظارات را به ضعف دلار نسبت داد که انتظار می‌رود با آماده شدن فدرال رزرو برای توقف چرخه انقباض پولی، ارزش دلار کاهش بیشتری پیدا کند در حالی که سایر بانک‌های مرکزی دنیا نیز همچنان به افزایش نرخ‌های بهره ادامه می‌دهند.

منبع: فارس
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر