مشکل کم آبی رفع شد؟

مشکل کم آبی رفع شد؟

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی و آب‌خیزداری کشور گفت: ما با حکمرانی درست آب و در نظر گرفتن بارندگی سالانه و تکیه بر آن و احصا نیازها می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تأمین کنیم. اگر دور تا دور کشور را دیوار هم بکشند و با جای دیگری ارتباط نداشته باشیم باز هم می‌توانیم امور کشور را پیش ببریم.

عباسعلی نوبخت، روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت در دومین همایش بهینه سازی اماکن و تاسیسات که در استان البرز برگزار شد، به طرح کاشت یک میلیارد درخت در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح فقط مختص ایران نیست و در هر نقطه‌ای از دنیا این طرح با عناوین مختلف اجرا می‌شود. به عنوان نمونه کشور چین قرار است ۷۰ میلیارد درخت بکارد که تاکنون ۵۰ میلیارد آن را کاشته است.

نوبخت افزود: قرار است تا سال ۲۰۳۰ هزار میلیارد درخت در دنیا کاشته شود که سهم ایران از این طرح یک میلیارد درخت است.

وی با بیان اینکه ترکیه هم در این طرح از ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون درخت، چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون آن را کاشته است، افزود: برخی در کشور ما فکر می‌کنند این یک طرح نشدنی است ولی ما معتقدیم بیش از سهم خود را هم می‌توانیم بکاریم.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آب‌خیزداری خاطرنشان کرد: از یک میلیارد اصله درختی که قرار است در ایران کاشته شود ۳۰۰ میلیون اصله برای صنعت چوب است و بخش قابل توجهی از آن هم به فضای سبز کشور اضافه می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ایران ششمین کشور تولید کننده کربن است و از نظر جذب کربن در جایگاه ۴۲ جهان قرار دارد به همین دلیل کاشت درخت اهمیت زیادی دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه رکورد گینس در کاشت درخت طی یک روز با ۱۱ میلیون نهال در اختیار ترکیه است، گفت: ما می‌توانیم ۵۰ میلیون درخت در یک روز بکاریم و این رکورد را در اختیار بگیریم.

نوبخت در ادامه به موضوع مدیریت درست آب اشاره و خاطرنشان کرد: ما با حکمرانی درست آب و در نظر گرفتن بارندگی سالانه و تکیه بر آن و احصا نیازها می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تأمین کنیم. ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم جهان در ایران وجود دارد به همین دلیل اگر دور تا دور کشور را دیوار هم بکشند و با جای دیگری ارتباط نداشته باشیم باز هم می‌توانیم امور کشور را پیش ببریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تعداد محدودی از افراد مشخص به طرق مختلف به بهانه خشکی و نیمه خشکی پایه‌های امنیتی زیستی مملکت را نشانه گرفته‌اند، گفت: با جرأت و عدله‌های کارشناسی می‌گوییم که کور خوانده‌اند، ما همچنان زنده‌ایم و آرمان‌های این مرز و بوم را دوست داریم و بی ریا و صادقانه برای کشور خدمت خواهیم کرد و ‌می‌توانیم ایران را به نتیجه برسانیم.

 

منبع: ايسنا
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر