رشد دو برابری تامین ارز کالا‌های اساسی

رشد دو برابری تامین ارز کالا‌های اساسی

بالغ بر ۲.۵ میلیارد دلار تامین ارز با نرخ مصوب بابت واردات گندم، جو، ذرت و ... از ابتدای سال تا کنون صورت گرفته است.

به گزارش تیترکوتاه؛ بانک مرکزی به مطلب منتشرشده در روزنامه دنیای اقتصاد باعنوان «سقف واردات نهاده‌‌‌‌‌های غذا کوتاه شد‌ /  منگنه واردات نهاده غذا» پاسخ داد.

در جوابیه بانک مرکزی آمده است: "در راستای تامین کالا‌های اساسی مورد نیاز کشور در سال جاری، با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و تحت توافقات به عمل آمده، از ابتدای سال تا کنون بالغ بر ۲.۵ میلیارد دلار بابت واردات گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و روغن، برنج، کود و … تامین ارز با نرخ مصوب صورت گرفته است، که این مبلغ بیش از دو برابر ارز تامینی بابت کالا‌های موضوعه در بازه زمانی مشابه سال گذشته می‌باشد که این ارز متناسب با اعلام اولویت‌ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی تامین می‌شود و روند تامین ارز تداوم دارد.

حسب برآورد بهای جهانی کالا‌های اساسی، در سال پیش‌رو با کاهش قیمت مواجه خواهیم بود، که این امر به‌علاوه پیش‌بینی بهبود شرایط و متناسباً افزایش تولیدات کشاورزی، در مجموع منجر به تقلیل نیاز وارداتی و مصارف ارزی کشور در این زمینه خواهد شد.

سال گذشته نیز از فرودین تا ۲۴ اسفند بابت ثبت سفارش‌های وزارت جهاد کشاورزی (شامل کالا‌های ذرت، کنجاله سویا، روغن، جو، گندم، دانه‌های روغنی، برنج، گوشت و ...)، معادل ۱۶ میلیارد دلار تامین ارز انجام شد؛ که بیانگر افزایش ۲۸ درصدی تامین ارزمورد نیاز واردات در این حوزه نسبت به مدت مشابه سال ماقبل است.

برهمین اساس فقط در سه ماه پایانی سال گذشته بیش از ۴.۲ میلیارد دلار برای ثبت‌سفارش‌های وزارت جهاد کشاورزی تخصیص ارز صورت گرفت.

ضمن اینکه در سال گذشته تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار تخصیص ارز و ۵ میلیارد و ۹۴۴ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت در حالی که امسال در همین بازه تاکنون ۱۳ میلیارد و ۸۶۴ میلیون دلار تخصیص و ۷ میلیارد و ۲۸۱ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفته است؛ بنابراین تامین ارز در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است."

انتهای پیام/

دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر