اختصاصی تیتر کوتاه:

همه از این عکس خجالت بکشیم

همه از این عکس خجالت بکشیم

یکی از فعالان کارگری مدعی شد خط فقر نسبی خانوار‌ها (معمولا خانوار چهارنفره مورد نظر است) در ایران به ۱۸میلیون و ۲۹۰هزار تومان رسیده است.

از آنجایی ‌که آمار رسمی خط فقر در ایران منتشر نمی‌شود، ارائه این عدد و جریان‌سازی رسانه‌ای پیرامون آن، مورد توجه قرار گرفت و کارشناسان اقتصادی خواستار انتشار مبنای محاسبه این عدد شدند. یک استاد اقتصاد دانشگاه تهران، دراین‌رابطه در مصاحبه‌ای گفت که نرخ ۱۸میلیون‌تومانی خط فقر واقعی و معقول نیست و کسانی که در این زمینه ادعا‌هایی داشته‌اند، روش محاسبه و تعداد خانوار و نحوه هزینه‌ها را اعلام کنند.

البته وضعیت فقر در جامعه نشان می دهد که این اعداد چندان هم بی راه نیست. یکی از راه‌های محاسبه خط فقر استفاده از ضریب انگل است. در این روش برای محاسبه میزان خط، ابتدا تغییرات مخارج کل با توجه به تغییرات مخارج مواد غذایی سنجیده و سپس هزینه مواد غذایی در معکوس ضریبی تحت عنوان ضریب انگل، ضرب می‌شود و خط فقر به دست می‌آید. نکته قابل‌توجه در محاسبه آخر این است که ضریب انگل در همه نقاط کشور یکسان نیست. برای مثال این ضریب در شهر تهران ۴ و در سیستان و بلوچستان حدود ۲ است. بنابراین طبیعی است که خط فقر در سیستان و بلوچستان کمتر از شهر تهران باشد و نمی‌توان با یک عدد کلی، خط فقر در تمام کشور را تعیین کرد. یکی از دلایل به وجود آمدن چنین مساله‌ای را می‌توان چگونگی تعیین حداقل دستمزد جست‌و‌جو کرد. در شرایطی که حداقل دستمزد در تمام نقاط کشور یکسان تعیین می‌شود، خط فقر نیز با همان شیوه سنجیده می‌شود. این در حالی است که حداقل دستمزد در بسیاری از شهرها هزینه زندگی خانوارها را پوشش می‌دهد و در کلان‌شهرها این‌چنین نیست.

رئیس کانون شورای اسلامی کار استان اصفهان با بیان اینکه عدد ۱۸ میلیون تومان برای خط فقر درست است، گفت: اگر بخواهیم در جامعه کارگری ثبات معیشتی داشته باشیم، دولت باید جلوی افزایش نرخ تورم را بگیرد و تا زمانی که تورم مهار نشود، مزد به دنبال تورم می‌دود و درنهایت تورم مزد کارگران را می‌بلعد.
اگرچه امسال عدد مزد به‌نوعی معقول افزایش یافت و این افزایش موجب ثبات در جامعه کارگری می‌شد، اما دوباره با یک تورم افسارگسیخته مواجه شدیم. یک نگاه ساده به این عکس نشان می دهد اوضاع معیشت در کشور خوب نیست و دولتمردان باید کمی به واسطه این شرایط از مردم خجالت بکشند.
میلاد  محمدی
میلاد محمدی
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر