فرهنگیان آماده باشند

فرهنگیان آماده باشند

امسال ۱۶ میلیون و ۳۰ هزار دانش‌آموز در کلاس‌های درس حضور پیدا می‌کنند که از این تعداد هشت میلیون و ۷۰۴ هزار و ۳۲۱ دانش آموز در دوره ابتدایی ثبت نام کرده‌اند و یک میلیون و ۴۹۱ هزار و ۹۰۷ نفر کلاس اولی هستند.

اولی‌ها همیشه مهم بوده‌اند؛ اولین گریه بعد از پاگذاشتن به این دنیا، اولین واژه‌ها، اولین قدم‌ها، … و حالا دوباره اولین روز ورود به دنیای درس و مشق و دفتر و کتاب؛ آغاز مسیرِ یاد گرفتن‌، تجربه کردن‌ وَ آزمون و خطا برای فرزندانمان فرا رسیده است؛ جشنی برای شکوفه‌ها، برای دخترها و پسرهای کوچکمان که باید از امروز با بهترین آموزگارها گشت‌وگذار در سرزمین پهناور عجایب علم و آگاهی را تجربه کنند.

روز اول مدرسه برای خیلی از هم‌نسل‌های ما پرده عریض سینمایی بود که بازیگر نقش اول فیلمش خودمان بودیم؛ آلیس در سرزمین عجایب. آن‌قدر همه‌چیز عجیب و بزرگ و دور از دسترس بود که احساس می‌کردیم داریم گم می‌شویم، داریم غرق می‌شویم. هم حیرت و ذوق آن‌همه رنگ و تازگی و شادمانی قلقلک‌مان می‌داد، هم عظمت آن‌همه تازگی توام با غریبگی، هراسناک‌مان می‌کرد.

گشت‌وگذارمان در سرزمین عجایب، بلدِ راه می‌خواست و الفتمان با دنیای شگفتی‌ها، مربی. دست‌های مهربانش که دستمان را می‌گرفت، چتر آرامش و اطمینان روی سرمان باز می‌شد و پا می‌گذاشتیم به جهانی که گرچه تا ۱۲ سال بعدش هم همچنان سرزمین عجایب می‌ماند، دیگر راه‌ورسم زیستن و نفس کشیدن در هوایش را آموخته بودیم؛ چرا که کوله‌بار انس، کشف، درک و دریافت از تازه‌هایش را روز اول از دست بهترین‌ معلمان عمرمان گرفته بودیم.

اولی‌ها همیشه مهم بوده‌اند؛ اولین گریه بعد از پاگذاشتن به این دنیا، اولین واژه‌ها، اولین قدم‌ها، … و حالا اولین روز ورود به دنیای درس و مشق و دفتر و کتاب؛ آغاز مسیرِ یاد گرفتن‌، تجربه کردن‌ وَ آزمون و خطا برای فرزندان عزیزمان فرا رسیده است؛ جشنی برای شکوفه‌ها، برای دخترها و پسرهای کوچکمان که باید از امروز با بهترین آموزگارها گشت‌وگذار در سرزمین پهناور عجایب علم‌وآگاهی را تجربه کنند.

۱.۵ میلیون کلاس اولی به مدرسه می‌روند

امسال ۱۶ میلیون و ۳۰ هزار دانش‌آموز در کلاس‌های درس حضور پیدا می‌کنند که از این تعداد هشت میلیون و ۷۰۴ هزار و ۳۲۱ دانش آموز در دوره ابتدایی ثبت نام کرده‌اند و یک میلیون و ۴۹۱ هزار و ۹۰۷ نفر کلاس اولی هستند.

معصومه نجفی پازوکی، سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری جشن شکوفه‌ها در روز جاری می‌گوید: جشن شکوفه‌ها امروز، پنج شنبه، ۳۱ شهریورماه برای کلاس اولی ها در سراسر کشور برگزار می‌شود. تلاش می‌کنیم با توجه به قرار گرفتن جشن شکوفه ها بین دومناسبت اربعین حسینی و دهه آخر ماه صفر، فضایی توام با نشاط معنوی فراهم کنیم.

وی می‌افزاید: پیش‌بینی کردیم موکب نقاشی، شعرخوانی و بازی‌های آموزشی داشته باشیم که بچه‌ها در فضای راحت‌تری بتوانند سال تحصیلی را شروع کنند. باتوجه به برپایی موکب‌هایی در سطح شهر و آشنایی بچه‌ها با فضای موکب‌ها، خوب است که در جشن شکوفه‌ها موکب‌هایی مانند موکب قصه‌گویی، نقاشی و پذیرایی در مدارس دایر شود. سرود "سلام فرمانده" را هم بچه‌ها شنیده‌اند و می‌توان آن را در فضای مدرسه پخش کرد. به عبارت دیگر در این صورت، آن اتفاقاتی که بچه‌ها در روز اول مدرسه از مادر به سختی جدا می‌شدند و گریه می‌کردند را دیگر نخواهیم نداشت.

به گفته سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، برای امسال با چالش معلم مواجه بودیم، اما با تمهیدات انجام شده کلاس بدون معلم در دوره ابتدایی نخواهیم داشت.

میلاد  محمدی
میلاد محمدی
دیگران می‌خوانند
اینستاگرام تیتر کوتاه

نظر شما

اخبار
پیشنهاد سردبیر